Author Topic: Проблем со аудио засилувач за во кола  (Read 6585 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Па излезотт од мобилниот е премногу слаб за да го побуди доволно појачалото, ова го имам испробано и тикажувам од искуство
инаку ќе засили да ама не како што треба ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
А колкав треба да биде мах. влезен сигнал?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па колку што разбрав до 760mV RMS
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
a slusalkite kolku davaat?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Aко може користите кирилица
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
прилично малку не сум сигурен зависно од тип до тип на мобилен, а тоа што тие се толку „јаки“ не значи дека дава многу снага мобилниот, тоа зависи и од типот на слушалките
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ПОЈАЧАЛОТО НЕ РАБОТИ   :( :(  :(  :(  :'(  :-\ :-\  >:( >:(

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
како бе не работи??? сите делови ти се добро залемени? да не имаш негде спој некој... или па прекин на плочката???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
све е добро залемено све е во ред веке 500 пати прелемив :@ :@ :@ :@ :@ :@ :@
кога ке го уклучам појачалото мебраната на звучникот ке се спусти надоле или ако го свртам обратно +/- ке се крене нагоре му ставив влез од телефон , го пустив цело време крчеше незнам што е проблемот али знам дека некој јак напон му иде на звучникот а зашто незнам дали е до шемата незнам  >:(
исто така свети и диодата но мног слабо
и веке неам живци од сабајле се мачам и  :-[  :-[  :-[  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[   :-[  :-[  :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[ :-[

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проблем со аудио засилувач за во кола
« Reply #39 on 12.03.2010, Friday, 21:10:58 (Edited 12.03.2010, Friday, 21:19:33) »
сите премостувања ли ти се направени??? види тоа жичката што е под пиновите од интегралецот да не прави спој некој...

лед-от може да свети заради:
Diagnostic pin with information about:
– Dynamic Distortion Detector (DDD)
– Any short-circuit at outputs
– Open load detector
– Temperature protection.

и зјапав у даташитот и се е ок, тоа значи грешката е кај тебе...земи убаво плочката исчистија види да не си направил некој лош лем, или па две ноџиња да ти се допираат едно со друго од интегралецот..и на што напон го пушти да работи??? и исчисти ја плочката од флуксот што е оставен при лемење...ако незнаеш како да го исчистиш пиши ке ти кажам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
УТРЕ  од сабајле ке проверам усте еднас сето ова споеви кај премостувањата нема убаво ги разгледав
 скоро сите елементи ги прелемив и пак нејке  :'(
ке земам утре ке го извадам интегралецот и од почеток ке го залемам вајда е до некој спој несто
плочката е исчистена све убаво
ја пуштив на трафо, и ставив AC\DC претвпрувач има во темата со појачалото
влезен напон на појачлото е 17v 6А а оно до 18v прима
утре ке пробам и со послабо трафо и пак ако нјке сето ова ке ја  фрлам  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(
и ме интересира дали некој ја има направено спрема истава шема по која ја праев јас? да не е шемата грешна ? :-\ :'(

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Ја направи истата грешка како и јас... Плочката однопаку ти е испечатена, треба да е свртена огледало...  :-\

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ај те молам малце по детално јас ја правев со алсерски принтер ја испринтав и со пегла на плочката
а како мислис  на опацки фактички елементите треба да ги лемам директно од таа страна,кај што се водовите? бидејки гледам некој се така лемени поточно на таа страната се елементите отозгора лемени ?

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Да и јас така ја правев... Ја имаше плочкава во pdf документ и дирекно принт, си ја испечатив, ја направиви плочката, залемив се и гледам после незнам какви маки, пробувања видов дека плочката требало да биде свртена од наопаку (по текстот на плочката приметив и потоа се уверив кога ја видов изработена од другар ми). Пробај одлеми ги и залеми ги на страната од бакарот или направи нова плочка...

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Немој да се нервираш, во потполност те разбирам :)) Сите грешиме, уствари и така ќе научиме...Многу пати ми било полесно глдајќи ја шемата сам да си нацртам како таа да изгледа, одколку да користам готова, бидејќи од тоа што сакаш побрзо да ја направиш ке направиш утка....Лабаво :)))
Нема потреба да се нервираш...Така ке направиш уште поголема збрка и може да се случи и уште повеќе да згрешиш...
Ова е школарина ;)
За друг пат ке ја провериш шемата два пати.
Со среќа :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...