Author Topic: Проблем со појачало  (Read 1123 times)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Проблем со појачало
« Opened on 02.12.2010, Thursday, 22:33:12 »
Напрајв појачало со TDA 2002 и сега ко ке го поврзам на звучникот дава само грчење...
Дали некој знај од шо можи да биди то ? Еве шема од појачалото
Code: [Select]
http://slabastruja.com/sSsSheme.asp?recID=28 Фала однапред :):)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #1 on 02.12.2010, Thursday, 22:36:46 »
Колега сите делови се со точни вредности или некои од рака приближно ставаше  :) ?
А потенциометарот можеби со него имаш проблем , даи ставиточен како што ти пишува на сликата  ;) ?
Види да не имаш некој дел незалемен или прелеми нешто во случај да не имаш некој ладен лем ,зашто и јас некогаш вака сум губел време  ;)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #2 on 02.12.2010, Thursday, 22:41:50 »
потенциметарот не е 1М туку му кладов 100К оми па можи до то да е а за др незнам шо би можело да биди... а за потенциметарот го прашав професорот дали можи да му клам од 100К ми рече да клам дека нема да има проблем па сега незнам шо му е :S

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #3 on 02.12.2010, Thursday, 23:01:13 »
Колефа а кога ке појачаш глас и грчењето се зголемува или ? Што прави појачалото објасни малку ;) ?

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #4 on 02.12.2010, Thursday, 23:05:05 »
Абе ко ке го уклучиш на напојување и почнува да грчи  и ни се појачва ни се намалва грчењето со потенциометарот и не се слуша ништо сам огрчењето

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #5 on 02.12.2010, Thursday, 23:12:08 »
Мислам дека треба да го менуваш сигналот на влез .. Изгледа не ти е погоден + кај плус затоа што кај мене кога беше обратно појачалото грчеше   :-\ ;) Пробај менувај го влезот обратно  ;)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #6 on 02.12.2010, Thursday, 23:40:09 »
ете сега пак го пробаф и грчењето со потенциометарот се зголемва се намалва шо мози да е?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #7 on 02.12.2010, Thursday, 23:42:06 »
Потенциометарот колега  ;) Стави од еден мега  ;)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #8 on 02.12.2010, Thursday, 23:55:32 »
и со унимерот ко ке ги провервам фолите кај отпорниците сите показва ко да се спојват ко сите да се поврзани а не се поврзват на шемата то така треба да биди или како?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проблем со појачало
« Reply #9 on 03.12.2010, Friday, 00:52:14 »
како мислиш дека се споени??? кои со кои отпорници се споени??? и на плочка ја правеше или на универзална плочка???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #10 on 03.12.2010, Friday, 00:59:56 (Edited 03.12.2010, Friday, 01:02:30) »
на печатена плочка го праев.. И ко ке пробвам со унимерот од еден елемент до друг дали има прекин со она со свирење шо е ми свири и на некој делој кај шо нема меѓу нив фолија исто ко да има и незнам шо му е па мози да нее точна шемата

Споено мислење: 03.12.2010, Friday, 01:02:30
Еве го  и шаблонот па ако има некој време нека зирни дали има некоја грешка

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проблем со појачало
« Reply #11 on 03.12.2010, Friday, 01:57:35 »
со скалпер помини помеѓу тие два вода што ти прават спој...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline filip-hipa

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 69
  • Gender: Male
Одг: Проблем со појачало
« Reply #12 on 03.12.2010, Friday, 12:49:18 »
Абе како шо гледам нема нигде спој ај ако видиш ти негде кажи ми и ке го напрам незнам шо му е :):)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Проблем со појачало
« Reply #13 on 03.12.2010, Friday, 18:06:35 »
има спој чим титка тоа...можеби спојот е ептен мал, па затоа да прави спој....помини со скалпер помеѓу водовите и види пак дали ке титка...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Jove

  • Guest
Одг: Проблем со појачало
« Reply #14 on 04.12.2010, Saturday, 10:25:29 »
да не не ти е добро нагризена плочката и да има микро споеви ај ако сакас обелези на монтазната  каде ти прави спој