Author Topic: Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???  (Read 2323 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Сликај го, стави до него предмет кој ја знаеме големината, мобилен, запалка и ќе ти кажеме ;)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако е S5VB (коцкаст, со дупче за штрафење во средината) е за 100V/6А и ако го заштрафиш на кутијата да се лади би требало да ти заврши работа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Погледнете ја шемава и некој збор за неа ако може ???
« Reply #17 on 01.09.2010, Wednesday, 00:54:23 (Edited 01.09.2010, Wednesday, 13:45:48) »
Ти благодарам LordZi     ;D ;D ;D

Споено мислење: 01.09.2010, Wednesday, 13:45:48
Сега ми интересира уште само што мислите за шемава дали работи  ;D ;D ;D ?
И некој збор за класата б што можам да очекувам  ;D ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што си се уплашил - шемата  проверено работи и со тие Дарлингтон транзистори со респект дава 100 вати - ич да не береш гајле! Само ти реков стави добро ладење,по можност и на побудните БД.. ,по едно алуминче 5х3 см и барем 2 мм дебелина .Ако ја нацрташ шемата самиот направи така да и излезните и побудните транзистори бидат во линија на еден ладилник и со силиконска паста и изолатор да ги прицврстиш на ладилникот!Ако си мајстор стави и еден вентилатор од напојување за комп. и работата е решена за да работи 24 часа непрекидно ! Отпорниците 180 0ма нека бидат за 1 ват јачина,за да не греат .Толку од мене.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Ти благодарам батка респект плус од мене за помошта  ;) ;) ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Неверојатно лудило скоро за приближна цена малку поскапо  ;D го видов турскиот засилувач од 150 вати па ми се допадна поради поголемата моќност и едноставноста  ;D па бидејќи денеска ке одам да купувам делови за напојувачкиот дел дали ке може да ми кажете дали шемата е испробана (работи)  ???
Иначе шемата е со транзистори тип 142 и тип 147  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Аман бре,пет пати го прашуваш тоа! А,шемата не е турска.Може би и тие ја позајмиле од некој сајт ;)
Шемата ја има и во транзисторска варијанта ( само со транзистори!) без ИК и слични матракуки :D,ама за почетници е полесна ова со ТЛ071 и Дарлингтон -пар. И доста прашуваш - работи и дај да видиме сто ке направиш! >:(