Author Topic: Транзисторски засилувач 300W  (Read 3840 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ЗА или ПРОТИВ ? Секој кажува некои аргументи,по свој терк,прочитани или прекажани ,слушнати од некаде.Не слушнав ништо од пракса? Имал ли некој проблем со СМПС кај 1 KW појачувач?

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Свитчинг дефинитивно ама изработено да ,,спие'' и при варирање на напон од мрежата

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
СМПС секогаш "спие" и кога варира влезниот напон. Излезот е константен.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
 :) Не кај сите SMPS

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male

Ова ми е донесено на поправка претходната недела. Користи СМПС кое е способно да донесе 800 вати.
Проблем?-да, расипано е, и тоа баш напојувачката секција :D А транзисторите ги нема во МК.

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
Да не се мосфетови  :-[

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E,па тоа е професионална техника?? Треба ли да се ностат пр.6 снагаши и 6 SMPS како резерва?? Оти во моментот ке нема транзистори во МК? Кај класичен трафо ( тороид) би ми прегорел осигурач (евентуално),а поради сите заштити тешко нешто друго во исправувачот.SMPS кои досега ми прегорувале (мени или на колеги) гореле тотално и калеми и транзистори и трафоа се топеле и експлодирале.Особено се осетливи  при поголемо оптоварување на мрежата,нестабилност на фреквенцијата на мрежниот напон,осцилирање на степените.Не е секој излез во класа D. 8)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
2SC4163, 2SC4140

Најчесто горат свичинг транзисторите, а калемите, трафоата прв пат слушам дека горат, барем јас не сум сретнал такво нешто. Диодите се случува да горат.
Сите активни звучници разгласни се со СМПС. Не сум чул некој трафо од 20 кила да стави во нив.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За вуферот можеш да ја употребиш класичната техника -трафо и пар електролити и крај. :D :D ;) ,ако нема друго решение. Зборуваме за  класичните снагаши,па нели и темата е *300 W појачувач*? :D ,а  не за активни кутии!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
E,па тоа е професионална техника?? Треба ли да се ностат пр.6 снагаши и 6 SMPS како резерва?? Оти во моментот ке нема транзистори во МК? Кај класичен трафо ( тороид) би ми прегорел осигурач (евентуално),а поради сите заштити тешко нешто друго во исправувачот.SMPS кои досега ми прегорувале (мени или на колеги) гореле тотално и калеми и транзистори и трафоа се топеле и експлодирале.Особено се осетливи  при поголемо оптоварување на мрежата,нестабилност на фреквенцијата на мрежниот напон,осцилирање на степените.Не е секој излез во класа D. 8)

Сеа и ти претера малку, си пишал “гореле тотално и калеми и транзистори и трафоа се топеле и експлодирале“, збориме за напојување, а не за вулкан

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Мана на СМПС е дека се многу нежни (мала грешка и одма гори) како и дека не се баш добри за аудио техниката, прават многу шумови и зуења во сигналот. Поготово кога треба да се снима во студио.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Транзисторски засилувач 300W
« Reply #26 on 21.03.2014, Friday, 00:30:02 (Edited 21.03.2014, Friday, 00:36:46) »
Во моментов немам до мене едно од прегорените снагаши,да го сликам,па да видиш како горат и како пукаат ферити. 8) На едниот  трафото е разлетано во 16 парчиња ферит,калемот е стопен ( црн јаглен),а транзисторите се без пластичната навлака на телото(се гледа плочката со кристалите  :D :D) На вториов дури и печатената плоча е нагорена ,а еден електролит е останат само со електродите,телото летнало како куршум.Се работи за фабрички,а не за рачно правени уреди.

Споено мислење: 21.03.2014, Friday, 00:36:44
Еве еден коментар од наш близок Форум  8)

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
2SC4163, 2SC4140

Најчесто горат свичинг транзисторите, а калемите, трафоата прв пат слушам дека горат, барем јас не сум сретнал такво нешто. Диодите се случува да горат.
Сите активни звучници разгласни се со СМПС. Не сум чул некој трафо од 20 кила да стави во нив.
  Да се разбереме за 2sc4163 и 2SC4140 ги имаш во напојување од компјутер како 13007 или 13009 НПН а за темата за свитчинг има многу добри германски напојувања со по 6 заштити па и 1000 волти да има влез AC нема да се покачи напонот во секундар ... и нема да направи никаква штета ке изгори само примар ... а Батка за мрежните феритни трафоа од 1000 гори само 1 затоа што нема добро нанесено лак од кинезите ...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не ја прочитав детално темава, ама има некој post конкретно за засилувачов или ???.

Ако нема, доста беа off-topic муабети. Отворете си посебна тема и дискутирајте си за SMPS напојувања за засилувачи, нивното влијание, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."