Author Topic: Ласер  (Read 7975 times)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Ласер
« Opened on 29.03.2010, Monday, 12:46:41 (Edited 29.03.2010, Monday, 12:49:48) »
Дали некој има сретнато ласер,за во диско што се оние најобично се зелени,е сега дали може да се најде таков ласер кај нас само ласерот,не да се купи цел уред и дали може да се направи нешто слично.

Внате во купечкиот уред има  моторче на кое има огледалце кое ротита најобично и поновите ласери 1 огледалце кое се движи горе долу лево десно и само неколку степени се врти лево десно горе долу.А за електрониката не ми е познато иначе цел уред купечки има големина 15см ширина 10см висина и 15см должина.


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ласер
« Reply #1 on 29.03.2010, Monday, 13:34:02 »
ја имам гледано деца со такви зелени ласери, значи само ласерот, а бајаги е јак, ама па беља работа...незнам кај може да се најде... :-[.
ако најдеш кај има таков ласер некој кажи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Ласер
« Reply #2 on 29.03.2010, Monday, 13:35:18 »
Такви ласери кај нас неможе да се најдат, не ги носат бидејќи нема побарувачка (нели ние сме земја на информатичари а не земја на електроничари :D)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Ласер
« Reply #3 on 29.03.2010, Monday, 13:43:07 »
Значи тешка работа да се најде ласер :(.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ласер
« Reply #4 on 29.03.2010, Monday, 13:44:52 »
Такви ласери кај нас неможе да се најдат, не ги носат бидејќи нема побарувачка (нели ние сме земја на информатичари а не земја на електроничари :D)
Баш така.... еве ја повекето работи кои ги барам ги нема и нивниот одговор е "немаме" и ние сме земја на информатичари  :D и нема веќе класична електроника, се е SMD како кај матичните плочи  :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Ласер
« Reply #5 on 29.03.2010, Monday, 13:59:42 »
A дали може од странство да се порача и ако на мекој му е познато од прилика колку чини ласерот.

Еве неколку слики како изгледа ласерот.





Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ласер
« Reply #6 on 29.03.2010, Monday, 14:03:43 »
па да ти се плукнам у државата...ај тоа што нема се што треба, па неможе ни од интернет да се купува од кај и да сакаш да нарачуваш нигде го нема нашево македонче....за срамота ни е државава....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Ласер
« Reply #7 on 29.03.2010, Monday, 14:09:09 »
без мешање држави молам и државни институции ( ова за секој случај :D)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Ласер
« Reply #8 on 29.03.2010, Monday, 15:07:38 (Edited 29.03.2010, Monday, 15:35:57) »
па ајде бе ние не се занимаваме со политика  ;D немој да не караш одма

Споено мислење: 29.03.2010, Monday, 15:35:57
матна ми беше наочарава па највероватно сум го голтнам во читањето  ::)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ласер
« Reply #9 on 03.04.2010, Saturday, 15:42:36 »
луѓе...

Code: [Select]
http://www.mkd-shop.info/
повелелееееее
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Ласер
« Reply #10 on 03.04.2010, Saturday, 17:09:33 »
Oooo!!! Фала фала одма ќе пробам да нарачам нешто.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Ласер
« Reply #11 on 03.04.2010, Saturday, 19:09:39 »
Прекрасно... :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ласер
« Reply #12 on 03.04.2010, Saturday, 19:39:44 »
тој од 200mW е супер ама штета е многу скап. Не знам што има внатре што толку пари е за наши услови е прескапо. Јас имамв 5mW ласер ама го купив за 550 денари уште во 1999та год. А летоска гледав такви ласери за 100 денари. П.С. едно прашање, дали ласерот е јака ЛЕД и добра леќа ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Ласер
« Reply #13 on 03.04.2010, Saturday, 19:49:51 »
Дали тој од 5mW е добар, дали се геда зракот дење, ноќе? И каде имаше за 100 ден?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Ласер
« Reply #14 on 03.04.2010, Saturday, 19:52:53 »
Тогашниот ласер се гледаше на зграда оддалечена 650m а на таа далечина точката беше голем бледо црвен круг
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.