Author Topic: Изработка и нагодување на скретници - барам совет :D  (Read 845 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Значи вака, јас сум аматер веќе добро уходан во аудиотехниката и електрониката, иам изработено мн појачала и 2 пара звучници...досега сум совладал изработка на звучни кутии, појачала но сепак делот со скретницата ми е по “непозната“ тема....ме интересираза изработка, табели за калеми и стеловањето по слух....дали имает некој совет за тоа, јас за скретница на 1ните звучници при штеловање користев парче феромагнетен материјал во калемот со придвижување и на крај се одлучив само за кондензатор...најдобар звук даваше и покриваше голем дел од средните тонови за 2степен звучник...ова го праев со помош од пријател аудиофил :)

батка, навали :P

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка и нагодување на скретници - барам совет :D
« Reply #1 on 06.02.2013, Wednesday, 21:24:02 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 21:31:45) »
Прво ,да објаснам - младиов колега бараше по пп да го разгледаме ова прашање,ама бидејки има многу да се зборува,го убедив да си отвори тема ,а потоа не само јас ами и други членови да му кажат што мислат.Прво- што музика слушаш? Побарај во старите теми и ке најдеш еден напис * Како се прават звучници* .Не ми беше цел да научите како да проектирате звучни кутии,туку да научите некои основни лекции како ова.Значи,некои луѓе сакаат длабок,мек бас.Други преферираат тврд отсечен бас,без или со малку средни и нагласени високи итн.Значи ,секој си има своја звучна *слика* во главата.Ме тепаат кога ке речат-јас слушам џез! Малку се тие луѓе што само џез слушаат! Значи ,кутиите треба да ги прилагодиме на музиката која ја слушаме.Ако сакаме длбок бас - поголема кутија,можеби бас рефлекс.Ако немаме многу простор за слушање(мала соба) тогаш компресиони кутии ( без отвори),а ако имаме дарба за градба или имаме добар пријател-дрводелец- може и ТЛ кутија ( лавиринт) за која треба знаење ,материјал и алат.За почеток дефинирај каков звук и спрема тоа какви кутии ке правиш ( или имаш желба или си направил!).За подесувањето- лесно е ако имаш искуство.Пример ,имам десетина ЦД-иња со определена музика и јас отприлика знам на ЦД репродукторот каков звук даваат со кој појачувач.Според големината на звучникот го одредувам просечниот волумен на кутијата и го ставам во неа.Во податоците ке најдеш кој опсег го поддржува басот и ке избереш резна фреквенција барем 500 Хз под неа,Ке најдеш податоци во табелите што пред малку на друг пост ги ставив!Значи,високотонецот треба да се најде во преклопот односно резот на свртницата и сега прво басот го доведувам до степен да свири по мој вкус со промена на калем и кондензатори во неговата гранка,а потоа го поставувам високотонецот па со измена на кондензатори и комбинација на отпори ја менувам осетливоста или неговиот фрекфентен опсег. Сега некој ке рече - е не е така,треба  аналајзер,па тон генератор,осцилоскоп... Ги имаш ли тие уреди ти?Ако не,оди по тој ред: значи соодветен волумен за басот ( фабриките го даваат и во своите проспекти обично!).Има и други финеси,ама за почеток толку.За свртниците види овде :

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10173.msg87331;topicseen#new

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
па вака...најмногу слушам рок, метал...мада се дешават и џез за релаксација. Ако прам, прам исклучиво компресиони кутии, лавиринт кутиите се пресложени а според мене на крај не даваат толку посебен звук, додека ко ги праев чудовиштава за забави (2х200W) избушив едниот звучник, бас рефлексот не ме воодушеви (1во поради лоша пресметка а второ ради самиот звук при различни нагодувања) и го закрпив. Исто така се убив од работа за 3степен звучник и при најпрефинети рачуници не го добив звукот шо го очекував. Делот со изработка на скретници ми е најпроблематичен зато викам 1 аудиофил со невероватен слух, и со феромагнетни јадра штеловам калем а тој ми кажвит (ова при џез музика со висок квалитет од “Rotel“ цд плеер и “Musical fidelity a100 class a“  појачало). Од него то шо слушнав бравос, добра изработка знам дека сум напрајл добри звучници со добар квалитет на звук (за разлика од шо рече “пааа, ок е“ со пола уста на 1вите звучници). Така да дали мојт да добијам табели и шеми за калеми и цели скретници сега, а настрана конкретно за купени драјвери совет од вас...

п.с. дај ставите 1 ѕвездичка, мн мизерно е ова “нов член“ ^_^

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка и нагодување на скретници - барам совет :D
« Reply #3 on 06.02.2013, Wednesday, 21:55:26 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 21:58:49) »
Ти ставив линк до табелите за свртници.Калеми со феритни јадра не се практикуваат во аудио техниката.Најдобро е да направиш поголеми калеми и да направиш изводи па да пробаш да го менуваш бројот на намотките и некој преклопник за кондензатори да си направиш,па да менуваш или правиш комбинации.За високотонец обично се става т.н. *L-pad* koj  уствари е посебно направен потенциометар со кој се регулира атенуацијата на високотонецот.

Споено мислење: [time]06 Февруари 2013, 21:58:21[/time]
Еве и еден линк каде ибаво е објаснето

Code: [Select]
http://lenardaudio.com/education/06_x-over_2.html

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
значит дали добро сфатив:
ова l-pad е нешо ко дупли потенциометар и служит за ограничување на струјата шо минуват низ високотонецот. Ко ќе добијаме добар звук (нагодиме) го заменуваме со 2 отпорници со голема моќност. Ако сум сфатил добро, фала многу зато шо не ми текна убо да се изразам за ова а ми требеше (цркнав твитер) а и ова е дел од скретницава шо колку шо иам забележано не е најдобро опишан а е корисен...со овие совети од поискусни градам веќе слика за изглед на скретница :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па оди на линкот кој го ставив и ке дојдеш до она што ти треба.Разгледај подобро има и за дво и тро системска свртница,како и што работи.Ако купиш Л-падови не треба да ги менуваш со фиксни отпори ( освен ако немаш некое кесе!),можеш со нив да си регулираш.Друго еве колегава има ставено шема на заштита на звучници.Значи свртницата не може да ти ги заштити звучниците ( поготово високотонците!) И на тоа треба да мислиш ;D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
значи...л падот мојт да крепит и поголема снага ако го задржам без да заменам отпорници со голема моќност. Самиот л пад доволно ја ограничува струјата која тече низ високотонецот за ограничување на гласноста, а недоволно за да го заштити високотонецот. Дали мојт да добијам линк од заштитата за звучници...ак не сфатам пак ќе припрашам (ваљда не замарам премногу) за начинот како работи истата :D

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Изработка и нагодување на скретници - барам совет :D
« Reply #7 on 06.02.2013, Wednesday, 22:58:35 (Edited 07.02.2013, Thursday, 01:24:40) »
Дали мојт да добијам линк од заштитата за звучници

Еве ти линк од електронската заштита за звучници ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7508.msg65736#msg65736