Author Topic: Има ли продавница за електроника во Велес ??  (Read 1629 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
за скапчија е скапчија ама ако треба за еден дел да одам до скопје кога ќе ставам карта и денгуба плус малтратирање пак ми излегува поефтино од кај него он на таа финта долго време и опстојува плус има и сервис па така се покрива некако
Ако е за еден или два дела тогаш ОК, али ако зимаш на пример цел комплет делови за некоја шема од емитер одра Даскалот со цената,од таму купував кога незнаев за гац и алфа,знам од искуство и више не му ни влегувам во продавницата, си порачувам од Гац, платам и поштарина од 120 денари, и пак ме фати доста поефтино него да купам во Електрон, а за да ја искористам поштарината купам уште нешто.....

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
за скапчија е скапчија ама ако треба за еден дел да одам до скопје кога ќе ставам карта и денгуба плус малтратирање пак ми излегува поефтино од кај него он на таа финта долго време и опстојува плус има и сервис па така се покрива некако
Ако е за еден или два дела тогаш ОК, али ако зимаш на пример цел комплет делови за некоја шема од емитер одра Даскалот со цената,од таму купував кога незнаев за гац и алфа,знам од искуство и више не му ни влегувам во продавницата, си порачувам од Гац, платам и поштарина од 120 денари, и пак ме фати доста поефтино него да купам во Електрон, а за да ја искористам поштарината купам уште нешто.....
Потполно исто беше и со МТВ Електроника и Нова Електроника... и затоа затворија
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline RoCk-Er

  • Нов член
  • *
  • Posts: 47
  • Gender: Male
Даскалот не е скапџија туку арамија.Влеговме кај него со еден другар шо бараше лед диоди, го одмери прво од глава до петици и на крај му вика:Другарче како за тебе 30 ден парче.Плус тоа, немаше доволно колку шо му требаа на другаров, мислам дека фалеа 3-4.На другаров му испадна многу скапо,па затоа се обиде да најде од друго место.На крај наоѓа од еден електричар исти такви диоди, но и тој имаше 3-4 помалку од колку шо бараше другар ми, па така да многу е јасно дека овој ги набавува преку Даскалот. Е, сега е најбитна цената. Електричаров му бара на другар ми 20 ден. од парче,така нешто мислам дека беше цената. Значи Даскалот ги набавува уште поевтино од таа цена. Ова е само една од ситуациите во кои Даскалот зафркнал некого,а верувајте ги има многу.Сега одлучете вие дали ќе купувате од кај него по цена која зависи од вашиот изглед и од тоа како ќе му се допаднете на погоре именуваниот. Се додека има наивни луѓе ќе има и кој да го искористи тоа.Само да не навлегуваме понатаму во животната филозофија-тоа е веќе за во друга тема ;).Толку од мене.Поздрав!

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Потполно е така, не е скапџија туку арамија, али поштено пљачка, ние му одиме сами во дуќанот...
Ова е баш така, кога влегуваш прв пат те гледа од глава до пети, он не те гледа како човек туку те гледа како пари, малку покасно кога ќе примети дека навраќаш во дуќанот те вика братучед...
Кај него купував секој 3 ден...
Последниот пат кога бевме од школо, купуваме плочка непечатена 3х4цм, 3-4 кондензатори, 5-6 отпорници и 2 транзистора БД13Х, тоа беа делови за едно појачало за нашколо, и ми вика 300 денари, шоо колку му викам ја, па ми вика не ви е многу, тука е цел комплет делови и го плаќате тројца, по 100 денари ви се фаќа, значи он ја скроил цената да на тројца ни испаднат деловите по 100 денари...