Author Topic: Бубо (ама не Каров)- Батка  (Read 2516 times)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
ОК не е проблем дали ние нешто  ќе добиеме бесплатно или не најважно е децата од мали да можат да се насочат на прав пат и да се отргнат од улица и само напред подршка од мене за проектот во која фази и да е било почетна било завршна .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Целта е да се унапреди техничката култура на младите,да се заинтересираат за природните науки,за техничките дисциплини ,електротехниката и електрониката,роботиката...Малку заостануваме зад некои наши комшии и треба што побргу да фатиме приклучок со образовните шеми кои другите веке ги применуваат.Не може предметот ОТП да биде  ИЗБОРЕН! Нема логика тогаш секој да учи компјутер,а да не знае ништо за напон,струја....Бар од општа култура!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не може предметот ОТП да биде  ИЗБОРЕН! Нема логика тогаш секој да учи компјутер,а да не знае ништо за напон,струја....Бар од општа култура!!!

Една од причините поради која програмерите од електро скоро секогаш (чест на исклучоци) се подобри програмери од програмерите од ПМФ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #18 on 23.09.2010, Thursday, 00:36:40 »
Гига,најдов нешто мое кај тебе :D :D :D Она зелена работна тетратка ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #19 on 23.09.2010, Thursday, 00:40:28 »
Ехееееее, тоа ми е стандардна литература во работилница ;D... добро, барем ми беше додека бев основно ;D... сега ги чувам тие материјали чисто од носталгија ;), а можеби некој некој ден ќе сака да учи од нив од кај да знам, па зошто да не му ги дадам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #20 on 23.09.2010, Thursday, 01:43:23 »
еиии од кај ти е тоа кутивчето што ти е до убодната пила?? тоа со 2 прста прашина на него..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бубо (ама не Каров)- Батка
« Reply #21 on 23.09.2010, Thursday, 01:51:52 »
Тоа црното метално? Ај ако не заокружи го на сликата, многу кутии има на неа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
тоа пластичното над него (за тоа со дупчињата мислеше???)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа е пластична кутија од VHS лента ;). Имам пишувано за кутии од VHS ленти ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1571.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."