Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 192966 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Кој прајше експерименти со алтернатор? ме интересира на комутатор од кај му шушти струја.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Да не ја промаши темата малку ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
овде мислам дека пишевме за драјвери и китови за е-бике... Битно исконтактиравме со челенот, ако сметаш дека не е за овде бриши

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, чудно ми беше дека за експерименти за алтернатор во оваа тема се дискутира, ок во ред е да не се должи многу натаму дискусијата :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
појдовната точка беше за драјвер од интермец и се задлабочивме :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #740 on 28.05.2019, Tuesday, 12:07:44 (Edited 28.05.2019, Tuesday, 22:02:50) »
Не е проблем... ајде, тоа е тоа, така почна муабетот :).

Мада ако продолжува дискусијата, не е лошо да си отворите нова тема и да цитирате од оваа што треба да цитирате ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммм... и ова изгледа некако интересно :)... само малку скапичко да бидам искрен :-\... не знам која цена се кај нас и дали ги има :-\.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/392295298016






Инаку, ми стигна лепакот B-7000 :).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/233095008540

Има консистенција слична на мед и е некој вид на каучуково лепило, ама многу добро стега, дури и на екстремно мазни површини. Откако ќе се исуши, има конзистенција на релативно тврда гума. Скоро проѕирен е, но има некоја жолтеникава нијанса. Мириса јако на некој вид на бензин или разредувач... не знам како да го опишам мирисот, ама јак е. Може да се употреби за било какви делови кои треба да имаат определена еластичност. Јас го искористив за патики... ќе видиме како ќе се покаже :P :D. Најверојатно може да се искористи и за лепење на гуми од точаци :). Време на сушење... прилично долго :-\... не е како Неостик (20, 30 минути и стегнато е). Би рекол околу 24 часа за убаво да стегне ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
За по дома скапичко е, а и не верувам дека има поефтини освен ако не си направиш сам.
За лепење на обувки користам тој што е силиконскиот што се топи, член од фамилијата е полициски службеник и зимно време на висока планина со многу снег ѓонот на чизмите се одлепи (од напред некаде до половина на чизмата) и верувајте или не што ги залепив со силиконот траеја 2 зими. Имам ingco 100W пиштол но стапчињата се битни треба да се пожолтеникави коишто се топат на помала температура, а и толку му е капацитетот на мојов пиштол (тие белите едвај ги топи). Го оставам пиштолот околу 15мин да загрее (некаде имав прочитано да не се остава повеќе од 15мин барем за поефтиниве пиштоли) и кога ќе стиснам да искочи силиконот од што толку се вжештил се појавуваат меурчиња во него и пукаат ( врие :)) и така жежок го нанесувам на обувките.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Аааа... ти користиш пластични патрони ;). Е да, тоа е добро решение, ама не можам да го користам ако одам на работа со тие патики ;D. Добро, дел од патиката, барем внатре, може да се стегне со патроните, ама не и од надвор :-\. За од надвор, ќе морам да користам некој лепак, инаку, нема да личи на ништо :-\. Ај што одам како избркан од дома на работа, уште патките да ми бидат како на скитник ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
"Мириса јако на некој вид на бензин или разредувач... не знам како да го опишам мирисот, ама јак е. Може да се употреби за било какви делови кои треба да имаат определена еластичност. Јас го искористив за патики"
Остај го на раскрсница и набљудувај како ќе го искористат. Остај го во поголемо кесе од маркет xD
Hot glue е ок дур не е на сонце, ама и порозен е т.е. крт, ако стајш подебел слој ќе испука самиот лепак. Тие белите силикони се за различни намени и различен состав, а и поскапи се. Со пиштолот може ќе ги омекниш но обавезно треба догревање со бренер или леткум и тоа мин 100w. Има за лепење на лим (метал), дрво, пластика, со различен состав пп, абс, пц..., нивни миксови, во зависност од намената, воглавно се пластики. И то :)

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Не сум знаел дека овие патрони се пластични, затоа што флексибилни се и овие... а и мене не ми сметаат, не се стврднуваат ептен. На една моја патика од долната страна на ѓонот, под петата, дупка се отвори и при врнежливи денови по кратко пешачење влошката ќе се намокри со што и чорапот, па дупката ја напунив со лепаков и не пречеше, не се чуствуваше тврдо и не пропушташе вода. Се согласувам, за надворешно лепење лепаков што си го купил и некои слични еластични би завршиле подобра работа.

Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Тие белите имаат поголем процент на силикон во нив па затоа би се топеле потешко?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум знаел дека овие патрони се пластични, затоа што флексибилни се и овие...

Пааа... да, флексибилни се, ама ако се топи на температура од 100, 150, 20 степени, пластика е, не може да е силикон. На силиконски маси им треба доста повисока температура за да почнат да се топат и (од моето досегашно искуство), не е баш дека се топат... горат (чурат). Така да, по таа логика, пластичниве патрони (јас што си ги викам „течна пластика“ ;D) би требало да бидат некој вид на мека пластика ;).

Тие белите имаат поголем процент на силикон во нив па затоа би се топеле потешко?

Да, и јас така мислам ;). На пример, бел санитарен силикон би требало многу тешко да се топи. Имам пробано да стопам со запалка од оној проѕирниот санитарен силикон едно парче... не ми успеа :P :D.

Остај го на раскрсница и набљудувај како ќе го искористат. Остај го во поголемо кесе од маркет xD

Па баш и не те сватив ??? :P... мислиш ќе го изгазат со коли :D?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Силикон мислам дека нема ниедно од ними, иако така ги викаме* воглавно се пластики, разни комбинации од пластики и кој знае што, и да и ма еластични пластики, силиконот мислам дека не се топи, него би почнал да пеплосува како дрвото на пример или цименто, не можеш да ги стопиш, директно ќе се запали/пеплоса. Тие абс, пц, пп, пвх(PVC) се типови на пластики, како што имаш разни метали бакар железо алуминиум (и може да ги мискаш) исто е и со пластикиве, е сегс тие силиконските стспчиња нљјчесто што ги користиме не знам точно од што се направени, ама сигурно се некој микс од пластики. Обичниот (ацетстски) санитсрен силикон (за плочки, стакло и сл) нема шанси да се залепи за гума ( т.е. патики), барем на 5-6 пара имам пробано, додека овие "hot glue" одлично се лепат за ѓонот.
*Може преводот е грешен како за силиконска долина, а треба да биде силициумска.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
*Може преводот е грешен како за силиконска долина, а треба да биде силициумска.

Да, преводот е дефинитивно грешен, но остана така ::). На Англиски, силициум се вика silicon, затоа ::)... инаку, да, треба да се вика „силициумска долина“, а не „силиконска долина“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."