Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 198637 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, тоа е добро за дома, ама за на терен :-\. Ако бушиш нешто кај некого, што треба, да носам со мене и едно ATX и тоа стругалчето за дискови, па ако случано се скрши некоја бургија, ајдееее, вади ATX-от врзувај со стругалката ;D.

Ова некако ми се виде по практично ;). Ќе го нарачам, ќе пишам какво е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Као демек пишуваше diamond, ама не ми изгледа така ;D.

Колку што прочитав корунд е, ама во секој случај ми делува прегруб.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Колку што прочитав корунд е, ама во секој случај ми делува прегруб.

Па на некои други, пишуваше diamond, ама поскапи беа... тие можеби навистина беа од дијаманти ;D.

И мене некако ми делува прегрубо... сега ме премислуваш дали да го нарачувам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
За на терен ке носиш 2/3 исти од најчесто користените бургии и само ке ја замениш доколку се скрши.
Тоа од линкот некако ми изгледа нежно и несигурно, мислам ако малку претиснеш со бургија на каменот за острење пластики ке се разлетаат на сите страни, тоа е само мое мислење.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За на терен ке носиш 2/3 исти од најчесто користените бургии и само ке ја замениш доколку се скрши.

Е да, и ти си во право ;).

Прво те сватив како „две третини“... си помислив „како така 2/3 ???... што сака да каже со ова, да ги кршам ??? :o :D... зошто па баш 2/3 ???... зошто не 1/2 или 3/4 ???;D ;D ;D.

Тоа од линкот некако ми изгледа нежно и несигурно, мислам ако малку претиснеш со бургија на каменот за острење пластики ке се разлетаат на сите страни, тоа е само мое мислење.

И мене не ми изгледа некако "WOW"... мислам, имам гледано и подобри „направии“ (читајте со источно Македонски дијалект ;D) од Кинезивe... ама па не е скапо некако, би ризикувал ;). На крајот на краиштата, ако не чини, секогаш може да си ги вратам парите назад ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Печатна грешка мислев 2 или 3 бургии а не 2/3 од една бургија :)
Дали некој има нарачувано network cable tracer од ebay-aliexpress што мислите за нив колку се функционални?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас имам нарачано два различни.

Едниот е екстремно прост, само прави проверка на париците и да, вреди за парите (неколку долари беше). На работа, најчесто овој го користиме ако треба само да истестираме кабел ;).

Другиот е далеку покомплициран, со LCD дисплеј е, мери растојание на кабел, кратки споеви во кабелот, на кое растојание од прилика е краткиот спој, кои парици се прекинати или во краток спој и уште некои други работи.

Гледам веќе не го продаваат оној простиот LAN Tester како јас што го имав нарачано. Тој изгледаше вака.









Кај овој добро беше тоа што можеше да се користи и како тестер за телефонски кабли, но и како тестер за USB кабли како за принтери (USB A-Type Male to USB B-Type Male).

Е сега, гледам, овие ги продаваат.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/192163640235


Овие немаат тестер за USB кабли.

Искрено, никогаш го немам користено тестерот за USB кабли, но добро е да се има како опција. Може адаптер да се направи за такво нешто, ако има некој потреба, од RJ45 на USB, но добро е да го има и како конектор на самиот тестер ;).

Гледам и овие се доста популарни, а и се поевтини во однос на претходните.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/282566830613




Од претходните, никаде не начекав слика каква батерија користат, но ако користат две од по 1.5V, не би го земал. За овие вториве се гледа дека користат батерија од 9V, што сметам дека е подобар избор за било каков тип на мерен инструмент ;).

Освен тоа, кај првите гледам само On/Off копче, додека кај вториве контролата е со тастер. Ако има само On/Off копче, значи дека најверојатно системот за тестирање ги менува париците преку shift register (едно просто логичко коло) и RC временска база. Не дека е ова лошо решение, не е, но минималниот напон на работа на CMOS логичките кола е околу 5V, но не и под тоа.

За разлика од тој, вториот има само еден тастер, многу слично како оној кој јас го имав нарачано, што значи дека shift-увањето на париците е најверојатно изведено со микроконтролер, бидејќи јас оние кое го имав нарачано, преку тастерот се пали и се гаси тестерот, но се и менува брзината на shift-ување (ротација) на париците, како и тоа дали shift-увањето да е мануелно (рачно, со кликање на тастерот) или автоматско, што значи дека најверојатно микроконтролер е одговорен за тоа ;).

Е сега, секој од овие два начини на работа си има предности и недостатоци. Кај првиот тестер, предност е тоа што прекинувачот директно (галвански) ја одвојува батеријата од остатокот од колото, што значи дека кога тестерот не работи, батеријата воопшто не се троши. Кај вториот, има само тастер, што значи дека кога тестерот е исклучен, дека всушност е во stand by. Искрено, мене вакви модови на работа кај мерни уреди воопшто не ми се допаѓаат. Затоа и додадов дополнителен механички прекинувач на мојот кој галвански ја одвојува батеријата од колото ;). Зошто за џабе да ја празни батеријата, нема потреба ;).

Исто така, бидејќи вториве најверојатно се со микроконтролер, тоа практично значи дека може да ставаш и „званично“ празни 9V-ни батерии во нив, бидејќи во нив најверојатно има стабилизаторче за 3.3V за напојување на микроконтролерот, а тоа значи дека, практично, на влез може да дојде било кој напон од кај 12V до кај 4V и ќе работи ;).

И, се разбира, без разлика кој ќе го избереш, откако ќе ти стигне, отвори го и прелеми се што можеш, бидејќи кај овие петпарачниве Кинески направии, скоро секогаш се проблематични лемовите. Ако има електролити во него, јас би ги сменил и тие со некои поквалитетни.

Оној поскапиот кој го спомнав е овој.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/113301858469


Многу повеќе опции има, но и цената му е многу повисока 8).

Има и едни Cable Testers/Finders... ние на работа ги викаме „пиу иу“ ;D... бидејќи пиштат кога се доближуваш со сондата до кабелот кој го бараш ;). И тие се добри, ги користиме доста на работа, бидејќи често треба низ купишта кабли да го најдеме оној кој ни треба :P :D. Ако сакаш, и од тој ќе ставам линк ;). Немам нарачано таков тестер, но на ниет сум, бидејќи е корисен за барање на било какво вид на кабел, дури и напонски ;) (само да е изгасен од високонапонската мрежа, се разбира :D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #712 on 25.04.2019, Thursday, 16:48:18 (Edited 25.04.2019, Thursday, 19:10:50) »
Имам исти како тој вториот тестер (бел со зелено) користи 9V батерија има on off и s-(побрзо ги тестира париците ) јас не сум задоволен од него.
Прашањето ми беше за cable tracer не cable tester
нешто како оваа

Code: [Select]
https://www.amazon.com/dp/B01HCQSHNG


Ако може линк или модел на тестерот со лцд што го имаш.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашањето ми беше за cable tracer не cable tester
нешто како оваа

Code: [Select]
https://www.amazon.com/dp/B01HCQSHNG

Епа тие „пиу иу“ на работа што ги користиме се вакви ;). За нив пишав при крај на мојот претходен post ;). Сум на ниет да нарачам едно вакво, ама сеуште не сум нарачал.

Ако може линк или модел на тестерот со лцд што го имаш.

Оној поскапиот кој го спомнав е овој.

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/113301858469
Многу повеќе опции има, но и цената му е многу повисока 8).

Не купив баш од овој продавач, треба да проверам дали уште важи продажбата.

Не, еве баш сега проверив, веќе продажбата од тој продавач не важи :-\.

Имам исти како тој вториот тестер (бел со зелено) користи 9V батерија има on off и s-(побрзо ги тестира париците ) јас не сум задоволен од него.

А во кој смисол не си баш задоволен од него ???. За парите, супер си работи. За брзи проверки, добар е, барем според мене ;). Ако мислиш на детална проверка на LAN кабел, не ни има такви функции, ама ако треба само да провериш дали сите парици се во ред, би рекол дека добро си ја брка работата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Не сум задоволен од него бидејки не работи како што треба не секогаш ги покажува сите парици, ми се има случувано да трепка само диодата од број 1 а кабелот да работи без никаков проблем, или да скока 1 4 5 7 ако го уклучам поново вади некој друг редослед .
Денеска го уклучив од едната страна помалиот дел  од другата поголемиот главниот дел трепкаа само 2 и 5 за проба го уклучив поголемиот главниот дел на друг кабел го покажуваше истото а и двата кабли работат.
Не по ми е веродостоен и сигурен.
Изгледа колку пари толку музика.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не сум задоволен од него бидејки не работи како што треба не секогаш ги покажува сите парици, ми се има случувано да трепка само диодата од број 1 а кабелот да работи без никаков проблем, или да скока 1 4 5 7 ако го уклучам поново вади некој друг редослед .

Тоа е до конекторите, или од страната на кабелот или од страната на тестерот. Знам, и јас ги сменив, им ставив други, од стари Ethernet картици. Тие Кинеските не ги бива :-\.

А ми се случувало и да се конекторите од стратана на кабелот проблематични... запрашени или валкани. Затоа ваква игличка си носам со мене и само гребни ги, нема проблем ;).

Денеска го уклучив од едната страна помалиот дел  од другата поголемиот главниот дел трепкаа само 2 и 5 за проба го уклучив поголемиот главниот дел на друг кабел го покажуваше истото а и двата кабли работат.

Можно е и да се лоши/ладни лемови во прашање. Јас скоро се прелемувам што ќе нарачам од кај Кинезиве. Знае да се погодат некогаш и добри лемови, ама кај овие петпарачниве уреди, ретко за жал :-\.

Изгледа колку пари толку музика.

Да, генерално земено, така е... со тој со LCD што е, никогаш сум немал проблеми... ама $22 чини.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #716 on 26.04.2019, Friday, 10:44:45 (Edited 26.04.2019, Friday, 22:42:08) »
Го отворив тестерот (белиот со зелено од втората слика) мислев дека е затворен само со жлебови, откако ги оторнав,  видов дека има и штрафови под зелената лепенка.
КОга пробав да ги прелепам контактите на конекторите бакарните водови од плочката  испопагјаа одма.
Порачав од ebay
Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/183757888152
Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Го отворив тестерот (белиот со зелено од втората слика) мислев дека е затворен само со жлебови, откако ги оторнав,  видов дека има и штрафови под зелената лепенка.

Хахахахаха ;D ;D ;D... буквално истото ми се има случено со едно SMPS напојување од NAS ;D. Таман го отворив... гледам, жлебови како за шрафови ???. Абе ќе се заколнев дека е како секое друго, т.е. дека е лепена пластиката ;D. Шрафовите биле под лепенките за четирите „ногички“ на основата на напојувањето ::) ;D.

Тоа е, се случуваат такви работи :D.

КОга пробав да ги прелепам контактите на конекторите бакарните водови од плочката  испопагјаа одма.

Не ме чуди искрен да бидам :-\. Ми се имаат и мене случувано такви работи со Кинескиве направии :-\. Плочките од пертинакс (претпоставувам таква била) најчесто им се многу лошо изработени, а згора на тоа, водовите најчесто им се правени со некој многу лош бакар, сигурно е мешан со згура (железо пред се), многу тешко се леми :-\. А освен тоа, имам забележано и дека нијансата е некако посветла од бакар на домашно изработени плочки, така да, скоро 100% сум сугурен дека има и железо во мешавината која ја ставаат на плочките.

И да, водовите се многу лошо залепени за пертинаксот :-\. Буквално издржуваат едно до две лемења. Нема шанси да прелемиш по трет или четврт пат нешто на таа лемна точка, парче се прави, се одлепува, се криви, двои... тоа е тоа :-\.

Нарачката ти е добар избор ;), но јас сепак би го нарачал оној сино со бело ;). Исти такви користиме и на работа, добро ни се имаат покажано ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #718 on 26.04.2019, Friday, 23:34:35 (Edited 27.04.2019, Saturday, 01:43:36) »
Тој беше најефтиниот што го најдов затоа го нарачав, планирам да порачам нешто со повеќе функции.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/3/32964019061.html


или нешто такво.

Code: [Select]
https://www.ebay.nl/itm/282592790097






сега засега само разгледувам изборот ке зависи од повеќе работи во наредните месец два :)



Денеска стигна мултиметарот Vici vc99
Според моето знање и можности мерењето му е во рамките на декларираната толеранција освен фреквенција која отстапуваше драстично на 1Mhz покажуваше 230Khz а на 10Mhz  3Mhz и базерот му е малку тромав.
една од алигатор штипките е веке кородирана :) квалитетот на изработката е лоша, ефтина пластика мерните кабли се од најефтините и како што се гледа на сликите внатре е далеко од соодветен инструмент за мерење на 750ACV 1000DCV или пак  20А.
Јас не би мерел со него повеке од 220V и тоа со платено животно осигурување.
До кога ке функционира и како ке покаже времето.
Слики од Vici VC99







квалитетна изработка





Fluke 187





Сепак се ВРТИ !!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сега засега само разгледувам изборот ке зависи од повеќе работи во наредните месец два :)

Ако ти е за професионална употреба и ако навистина често го користиш, би те советувал да не штедиш пари. Земи си LanTEK и никогаш нема да сакаш да го смениш 8). Имам работено со LanTEK... другиве се играчки во споредба со него ;).

Јас лично немам потреба од LanTEK бидејќи професионално веќе одамна не работам со мрежи (барем не на монтажи), така да, ако е за лична употреба, да, би се држел до Кинескине тестери со нешто понапредни функции ;).



А околу Vici VC99... де бе, кога го нарача, кога стигна ??? :D.

Квалитетот на изработката е тој. Толку за тие пари. Пак е далеку поевтин во однос на Fluke 187.

И да, и јас забележав дека buzzer-от му е малку тромав, ама ова се корегира кога ќе се врзе за некој извор за напојување наместо батерии. Баш пробав, бидејќи се сомневав дека проблем е падот на напонот на батериите, и да, таква излезе работата, напонот на батериите паѓа кога ќе се активира buzzer-от. Затоа и пишав претходно дека сметам дека еден од навистина промашените работи кај овој унимер е тоа што не се напојува од 9V-на батерија :-\. Тоа би го навел како навистина огромен недостаток, но се останато... за парите, според мене е ОК :).

А искрен да бидам, никогаш немам ништо мерено на подрачјето за 20A, не знам за вас :D.

Не, ќе се корегирам, имам мерено на тоа подрачје греач... хммм... баш имам едно неисправно решо од роднина за поправка, ќе проверам да видам како ќе се однесува VC99 при поправката на тоа решо ;).

Околу фреквенцметарот... навистина ме изненади ???... бидејќи на видеото некако одлично се покажа баш како фреквенцметар ???... можеби бидејќи користеше оклопни кабли човекот, кој знае ???. Можеби со неговите мерни сонди навистина не се покажува добро при мерење на фреквенција :-\.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."