Author Topic: Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома  (Read 1467 times)

vectra

  • Guest
девил во право си почетник сум почнав да го правам тоа 24 вати со е

сега ги у4ам сите интергралци кондезатори отпорници и др  брзо ке нау4ам електро ми оди ;D ;D ;D ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
смее да се дискутира, не смее да се рекламираат фирми кој немаат реклама платено !
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
смее да се дискутира, не смее да се рекламираат фирми кој немаат реклама платено !

Освен ако некој дел тешко се наоѓа, па да се спомне дека тој и тој дел го има да се купи таму и таму ;).

Споено мислење: 25.08.2010, Wednesday, 23:42:41
сега ги у4ам сите интергралци кондезатори отпорници и др  брзо ке нау4ам електро ми оди ;D ;D ;D ;D ;D

Не мора се на памет да научиш, затоа постојат daatsheet-ови ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

vectra

  • Guest
што се тие даатшитови а за ова кондезаторите ги има само интергралното ми треба

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Datasheet-ови се баш она што го кажува самото име, листови хартија со податоци за компонентата (во денешно време ги има и на интернет во дигитална форма, aka PDF) ;). Најчесто се изработуваат за активни компоненти (транзистори, интегрирани кола...), но некогаш (поретко) и за пасивни компоненти (отпорници, кондензатори, калеми...).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
даташит ти е листа со податоци за делот, спецификации кој се добиваат од производителот, исто има кај некој и често кај се употребува, како работи, шеми за тест, за апликации и слично
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

vectra

  • Guest
aj dajte nekoja objavete ovde da ja prezema i so sto se otvora  :-\

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома
« Reply #22 on 26.08.2010, Thursday, 11:33:44 (Edited 29.08.2010, Sunday, 13:07:59) »
aj dajte nekoja objavete ovde da ja prezema i so sto se otvora  :-\

Еве шема за 100-150w засилувач.



Еве линк за довнлоадирање овај што го има оставено batka подолу:
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?action=dlattach;topic=1867.0;attach=904 ;) :)


Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имам еден независен коментар - за сите што не ги знаат боите на отпорниците ,а сакаат да прават појачувачи од 300 вати! Најдобронамерно ,започнете со мали работи,поедноставни - по принцип - залеми вклучи,за да не дојдете во ситуација да се откажете од електрониката! Имав случај едно своеглаво,начитано,солидно дете од 13-14 години тврдоглаво да доаѓа во *Народна Техника* и бара шеми за дигитални уреди,процесорски и слични творби,а немаше направено ниту зујалка! Гордо и самоуверено се зафати да прави прекинувач на плесок со неколку транзистори и интегралец.Се затвори дома и без никаква консултација еден месец го немаше.Дојде три дена пред натпреварот да признае дека ништо не направил и дека се одкажува од електрониката!!! Беше седмо одделение и  во осмо почна редовно да доаѓа во НТ и да работи.Во осмо одделение беше државен првак, а средна школа и колеџ заврши во САД.Сега работи во НАСА. Се вика Александар.
Ова приказна е за оние кои сакаат веднаш да станат стручњаци и мајстори - треба,време,трпение и работа! И никогаш она - тато ке ми направи... Избегавајте ги за почеток татковците!!! :D ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома
« Reply #24 on 26.08.2010, Thursday, 17:39:02 (Edited 26.08.2010, Thursday, 17:42:06) »
Епа така е, кој сака набрзина да научи, на крај ќе свати дека не иде ;).

Јас учам на принципот пробај, згреши, научи. Мене ако ме прашате, тоа е најдобар начин да се научи, зашто ако еднаш си сгрешил, нема сигурно да ја повториш пак истата грешка ;). Тоа значи дека во мојот живот околу 90% од времето сум го потрошил на правње грешки, но затоа пак знам дека работие сум ги искусил на своја кожа и знам колку сум се намачил потоа за да ја исправам таа грешка ;). Овој принцип на учење е ист како прицнипот на пишување на програма, 5% од времето е кодирање, 95% од времето е дебагирање ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

vectra

  • Guest
Одг: Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома
« Reply #25 on 28.08.2010, Saturday, 14:33:07 (Edited 28.08.2010, Saturday, 14:36:10) »
извини ама ја не прасав за семата како се овора туку дата шит некој нека стави даташит немозам да најдам на интернет пари ми бара за да го превземам

Споено мислење: 28.08.2010, Saturday, 14:36:10
najdov data sheet nemora da barate (od telefon su priklu4en nema kirilica)