Author Topic: Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома  (Read 1466 times)

vectra

  • Guest
Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома
« Opened on 25.08.2010, Wednesday, 11:29:30 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 11:55:50) »
Нов сум на формумов имам мало искуство сега учам, тато ме учи (тој се разбира мн од електроника) :P ;D

Споено мислење: [time]25 Август 2010, 11:30:31[/time]
Ако не ви е тешко ако може шема за некое поедноставно појачало затоа што сакам да научам тато дур го прави поззз :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Поедноставно појачало од 300W ?
првпат слушам за тоа
нема едноставни со толкава моќ, едноставни се тие со моќ до кај 10-20W
http://elektronika-mk.net/index.php?board=39.0

разгледај ги сите теми тука можеби ќе најдеш нешто интересно, ако не најдеш после можеш да побараш и на интернет па ако најдеш нешто постирај да видиме што како да подискутираме

п.с. прочитај правила ;)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
300W ти се премногу за дома...да скратеше една нула супер ке е, 30W мислам дека е доволно за дома да си слушаш музика...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

vectra

  • Guest
ок тато има правено и снагатори експерт е за таа работа сега пред 2-3 месеци правесе едно со мос фет ама семата немоза да ја најда пс несакајци го изгурев ја тоа :D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Дали ти сакаш да ти биде за покрај ПЦ(некое слабо појачало) или пак некое јако за да ги будиш соседите(за покрај ТВ,за на некој систем или тн) имаш на нет.Но не за џабе на форумов има колку сакаш шеми за појачала!!!

vectra

  • Guest
дома имам вивах хт 400 звуцници со вивакс појацало за нис не чинат немој некој да се излазал

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако си почетник, пробај направи нешто поедноставно, ама сам, побарај помош од некое постручно лице (или на форумов), ама само ако ептен заглавиш (пробај прво сам да го решиш проблемот, од грешки најдобро се учи, не се плаши да згрешиш ;)).

Еве една релативно едноставна шема за 24W-ен засилувач ;).

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1519.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

vectra

  • Guest
Одг: Дајте шеми за 250-350 вати транзисторски засилувач за дома
« Reply #7 on 25.08.2010, Wednesday, 18:36:30 (Edited 25.08.2010, Wednesday, 18:38:17) »
ок фала гигават ке го изработам тоа ама со ке му правам немам звучници ама за секој слѕцај ке го изработам за да се научам ;D ;D ;D ;D

Споено мислење: [time]25 Август 2010, 18:37:10[/time]
гига ват колку ке ме коста тоа 24 вати со ми го предложи

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
до кај 500-600 денари без напојување со напојување незнам :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека е евтино интегрираното коло, не би требало повеќе од 150 денари да биде. За останатите делови, зависи од продавница до продавница за компоненти, мада мислам дека не би требало повеќе од 500 денари да потрошиш за се (максимална сума). Ова се разбира важи за едноканална шема, за двоканална ќе ти треба дупло повеќе од тоа што си потрошил (или приближно дупло зашто не мора да го дуплираш напојувањето, само ќе мора да се променат вредностите на накои компоненти во напојувачката секција ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас со TDA2030А имам изработувано засилувач се добиваат од 15 до 20W и мислам дека за домашна употреба е повеќе од доволно, плус ефтин е, негде еден канал ме кошташе 150-200 денари, а цената се намалува ако рециклираш некој стари плочи :)
со се напојување за два канали може ако се потрудиш ни 1000-ка да не те фати ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе детево жедно преку вода го одведовте -од 200 на 20 вати! Убаво! :D Еве дечко шема за 100-150 вати,ама татко ти да го прави!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама тој сам се изјасна дека е почетник, не е проблем ќе му дајме и за 500 и за 1кW засилувач само да не ре че после дека не му работи, пошто една минијатурна грешка и нема да работи па после може да речи ме излагавте ова она, вака му даваме сигурни шеми кој потешко дека ќе ги згреши :)
се ова е добронамерно, не сакам погрешно да ме свати, доколку епочетник подобро е да почне со поедноставно нешто па да се надградува кон посложено ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ама тој сам се изјасна дека е почетник, не е проблем ќе му дајме и за 500 и за 1кW засилувач само да не ре че после дека не му работи, пошто една минијатурна грешка и нема да работи па после може да речи ме излагавте ова она, вака му даваме сигурни шеми кој потешко дека ќе ги згреши :)
се ова е добронамерно, не сакам погрешно да ме свати, доколку епочетник подобро е да почне со поедноставно нешто па да се надградува кон посложено ;D

Е, ми ги извади зборовите од уста ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Mене тоа 24 ватното појачало мe фати негде 200 ден без звучникот,плочката и напојувањето.Вака беа цените:

TDA1516BQ-120 ден
100nF 63V кондензатор-5 или 10 ден
2200uF 25V кондензатор-20 или 30ден
прекинувач-40 или 50 ден
компонентите беа купени во ГАЦ електроник ;).Администраторите нека го избришат post-от ако не смее да се дискутира за цени.
If you're good at something, never do it for free... -Joker