Author Topic: Ми треба предлог за појачало  (Read 2471 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Уште не, најверојатно ќе го напра на ново...

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
мене следнава недела ќе ми стигнт деловите па ќе видиме што ќе биде, се надевам немам и јас да имам проблеми :-\

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Се надевам, пиши што ќр биде

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
инаку bicikle ме интересира ја споредвав твојата плочка со шемата, зошто имаш ставено 3 кондензаторчиња од по 10мф кај влезот, и нели намотката за индукторот треба да се намота околу самиот отпорник од 10 оми?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Имав 3 кондензаторчиња од 3,3уФ што е исто со 1 од 10 уФ... да не чека пратка 5 дена за еден кондензатор. Исто и намотка имав веќе готова од некое појачало, отпорникот е оздола... така да исто ти се фаќа ко ќе видиш...

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
аха, а да те прашам калемот со колку дебела жица и колкуу намотки треба да биде? бидеќи не пишува тоа во шемата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Минимално 1 мм .Најдобро се мота на отпорник поради формата.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Фала  ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нема појма како, али си проработе појачалцево, т.е. едниот излез, па здравје навака и другиот го планирам. Иако е некои 60 вати рмс (4x2N3773 по канал) бев пријатно изненаден од моќта што ја нуди пред да се деформира звукот.

Offline ZekoZekic

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 59
  • Gender: Male
Епа супер, создравје да си го користиш :) Ако можеш само да ставиш слики како е комплетно изработен би ми било од помош :D
п.с. зошто велиш 60 вати кога со 4 излезни вели до 130 вати ќе извади?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема појма како, али си проработе појачалцево, т.е. едниот излез, па здравје навака и другиот го планирам. Иако е некои 60 вати рмс (4x2N3773 по канал) бев пријатно изненаден од моќта што ја нуди пред да се деформира звукот.


Значи,не е до шемата ,кај тебе имаш некој проблем.Е сега за јачината,зависи како си мерел,со какви звучници и која им е осетливоста. Мери напон на излез и кажи колкав е ,на колку оми,па можеби ќе израчунаме и емпириски колку е вистинската снага. 8).Во секој случај не знам колкав е напонот на напојување,ама ако се добри оние 4x2N3773 ,од добра фирма ,може и до 50-60V да ги * бркаш* и да добиеш солидни 100-120 W на 4 оми.Само добар ладилник и евентуално кулер.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво напонот е +-40волти, така да на 4 оми тешко дека ќе стигне до 130 вати рмс. Второ максимална дисипација на т03 куќиштето му е 40 вати мислам, па би требало да добиеш околу 30 вати музика и 10 вати топлина од еден транзистор... Пред тоа на појачало со два транзистори bdx66/67 го терав имаше приметлива разлика во исобличувања, многу порано изобличуваше. Патем ќе го слика подоцна, пошто телефонот од брата ми го користа за сликање, а тој не е тука моментално..