Author Topic: Повеке трафоа за засилувач  (Read 2652 times)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Повеке трафоа за засилувач
« Opened on 07.03.2010, Sunday, 22:07:03 »
Дома имам повеќе исправни трансформатори од телевизори радија и од што уште не не се сите со исти јачини е сега дали можам да направам некој засилувач кој што ке биди напојуван од повеќе трафоа некако да бидат споени нивните излезни струи со грецо со нешто друго со што било или пак да има повејќе појачала во едно и излезниот сигнал да се спои во еден за да се добија јако појачало
ова ве прашувам со цел да добијам излез  на појачалото од 100 тина вати кажете ми дали е изводливо?

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
И мене ова ме интересираше, на пример ако имам два исти трансформатори 220 на 12 од 15 W дали ако излезите се спојат ќе се добие 30 W?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Може да се користат повеќе трансформатори но мора да бидат исти: ист тип, напон и моќ. Доколку се различни и се поврзат да работат заедно едниот секогаш ќе грее повеќе од другиот и има шанса да изгори бидејќи посилниот ќе турка поголема струја низ намотките на послабиот а тој и така повеќе работи од другиот и ќе го направи пепел. Значи може да се поврзат (паралелно или сериски) повеќе трансформатори но мора да бидат од ист тип, напон и моќ!!!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
А што би била разликата ако се поврзат паралелно или сериски?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
сериски поголем напон, паралелно поголема моќ
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
А може некој како би било тоа сериски? За паралелно, плусот од едниот и плусот од другиот излез заедно и минусот од едниот со минусот од другиот заедно? За сериски како би било?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
прво нема плус минус наизменично е
а за сериски почеток на еден со крај на друг
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Се изгубив целосно..  :-[  Мислев на фаза, нула...

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Како и да е поскапо е две исти трафа отколку едно со дупло поголема снага.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
А да направам повеќе засилувачи и од сите излезните јачини да ги спојам во една?ке можам?

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не е препорачливо од слични причини како при спојување на трансформаторите. Можеби може да се изведи ако се потполно исти засилувачите и користат посебно напојување но не се препорачува. Нема да се погоди импедансата (омажата) и едниот засилувач ќе му пушта струја низ другиот, ќе ја пореметува работата и веројатно изгорат (или оштетат) и двата.

Сосем друга работа е мостно поврзување на два идентични засилувачи (се добива трипати поголема моќ отколку само едниот) но за тоа треба секој од засилувачите да е „обичен“ а не мостен во дизајнот. Скоро сите засилувачи со интегрирани кола (најчесто од серијата TDA) се веќе составени внатрешно од два засилувачи поврзани мостно и неможе да се поврзат два такви да работат во мостна врска.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Сакам да кажам еден звучник да го појачуваат повеќе засилувачи.можам?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
^^^ па што звучник ке е тоа бе??? ке си направиш еден засилувач и ке шибаш...а може и два исти засилувачи во brigde мод ке ги поврзеш и ке тераш....ама па чекај од поискусниве да ти каже некој...ама па се надевам дека ке го потврди ова што јас го пишувам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Хахахах абе убо си кажа ама не си баш во тек со настаните кај ке најдам јас толкав трафо за едно јако појачало???

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
значи...твоите трансформатори+винклер+некој денар=неколку трансформатори кои можеш паралелно/сериски да ги врзеш за да ти ја дадат моќноста што сакаш....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)