Author Topic: Неколку лични записи(извадоци) за димензионирање на ТЛ кутија  (Read 866 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Неколку лични записи(извадоци) за димензионирање на ТЛ кутија
« Opened on 07.06.2011, Tuesday, 14:26:07 (Edited 12.04.2013, Friday, 17:54:48) »
Како што кажува насловот се работи за извадоци од повеќе извори најмногу од повеќегодишно истражување на интернет пред 5,6 години пред да го димензионирам вуферот 12 инчи ТЛ што е веќе презентиран.
Веднаш ќе напоменам дека многу од работите ми подиспариле така да не ме прашувајте ако некоја работа е недообјаснета  :D затоа што тешко дека ќе ми текне што сум мислел .
но се надевам дека ако некој сака да експериментира со ТЛ текстот ќе му послужи како што ми послужи на мене кога бев попален за правење на ТЛ кутии  :D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Браво од мене ова твоево за TL кутии е многу боље од туторијалот на Batka

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Aбе се е добро на хартија.Човеков кого го цитираш имаше повеке наставци на ова тема.Но, проблемот во стварноста е сосема пореален - ТЛ кутиите понекогаш не трпат формули ,ами бараат експерименти,проби,преправки.. А,за овој Маки само ке спомнам дека чекам да видам некоја негова теориска конструкција во реалност,да видиме што знае да направи.Само нека не препишува.. ;D
И на крај еве една статија како дополнување на дискусијава.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
А,за овој Маки само ке спомнам дека чекам да видам некоја негова теориска конструкција во реалност,да видиме што знае да направи.
Веќе се согласив да направиме споредба на еден пар мои кутии со кои сакаш твои кутии