Author Topic: Каков трансформатор е ова??  (Read 5687 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Каков трансформатор е ова??
« Opened on 12.03.2011, Saturday, 12:19:59 (Edited 08.09.2019, Sunday, 17:49:17) »
Здраво, денес дојде еднен чичко од комшиите и ми донесе 2 чудни трафоа кои сака да ми ги продаде, ми рече да ги разгледам и да му кажам дали ке ги земам, трафоата се многу чудни, имаат 4 намотки и имаат некое си I јадро го приклучувам на 220в и мерам на излез некојси огромен напон кој не ми го мери ни мерниот иструмент.





На нив ги пишува следниве броеви:
VA 180 - 50Hz
Pr. 220v 1-97
Sek 6kV 30mA
На другото трафо пишува помали вредности, 150ва итн.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
читаш на излез дека имаш 6000 волти?Прочита тоа?Ова на Малечко ќе му прислужи!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Колку пари да му понудам на чичкото за да му го купам, и за што ке ми е??

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Незнам за што може да ти прислужи,да ги прашаш овие постручниве.Но јас мислам да се направи некој Теслин трансформатор или пак да се премота да се направи некое јако трафо.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не бе какво премотвање, неам пари сега за тие работи. Иначе чичкото работи во КАН 2000 фарба глетова, такви работи, и ко ја преправале стопанска банка ги нашол на таванот овие па си ги земал.
Колку пари да му понудам??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
500 за двата, мада 6кВ или за лампи или евентуално за некој си кценонки можда би ти се нашле, инаку 6000в х 30ма =180 вати, така да  не  енекоја си снага голема, рачунај треба да го рпемотуваш. Друга примена за електрична ограда, да не ти ја берат церешата комшиите или да е ти бега песот  :D ;) ;)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Да не се ова трафа за оние неонските цевки што се користат како реклами  ???

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не би требало,  за нив доволна е придушница работат на 220-240в, стварно не ми иди ништо на памет каде би се користеле 6кв прд 20-тина или повеќе (по моја предпоставка дека се толку стари трафата) освен за елекронски ламби, мада колу што имам тв-а и радија лампаши отварано докај 2 кв максимум биле трафата....  Тоа *NEON* што пишува господ знае за што е, некој си тип, мада кој знае какви се‘ не‘ типови на светлеќи цевки имат... Инаку денешните неонки всушност имаат повеќе ксенон одколку неон, името може да им останало од цефки кори работеле на неон, па можда пробивниот напон на нив бил поголем... Сепак во денешно време со полупроводничка технологија тешко дека ќе најдеш примена на тоа преафо без премотување, освен за зафркансии како тесла трафо или некој друг високонапонски уред кој би служел само за забава, но при фрекфенција од 50 херци 30ма и 6кв електричната енергија може да предизика сериозни повреди па лесно и би усмртила некого, што значи подобро чиката да си најде друг муштерија, мој совет.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Каков трансформатор е ова??
« Reply #8 on 12.03.2011, Saturday, 14:08:21 (Edited 12.03.2011, Saturday, 14:09:56) »
Toa se trafa za neonski reklami ima takva firma sto pravi cevki za neonski Expertot se vika Sotir vo pocetokot na Bit Pazar ima rabotilnica toj moze da napravi sekakvi cevki sto ke gi pali ovoj transormator tie se proizveduvaat i deneska ,sigurno bile od neonskata reklama na  Stopanska banka, vnimavaj opasen napon po zivot,ne treba da se mesaat so neonki sto rabotat samo so prigusnica
Z33MK

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
кога напишав неонки не мислев на оние што ги користиме по дома или на оние што стојат позари рекламите изработени од плексиглас туку на вакви неонски цевки



Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
а шо ќе му се на ва 6кв? Или не се како обичниве неонки ?

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
не се исти сосема друга технологија и начин на работа имаат .

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Каков трансформатор е ова??
« Reply #12 on 12.03.2011, Saturday, 15:46:12 (Edited 12.03.2011, Saturday, 15:48:08) »
Значи ништо, а да ги премотувам што би добил со овие?? дали некое добро трафо за засилувач??

Споено мислење: 12.03.2011, Saturday, 15:48:08
А и друго, пробав на акумулатор да го ставам, и на излез не даваше напон, знам зошто, не е наменето за 12в.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
2x50w или еден канал 100W

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Значи ништо, а да ги премотувам што би добил со овие?? дали некое добро трафо за засилувач??

Споено мислење: 12.03.2011, Saturday, 15:48:08
А и друго, пробав на акумулатор да го ставам, и на излез не даваше напон, знам зошто, не е наменето за 12в.

и за 12V да е наменето, тебе ти треба наизменично 12V не еднонасочно... и прашај го дали ке даде едно трафо за 300 денари ако е од скопје...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)