Author Topic: Програмски јазик C - Керниган и Ричи  (Read 6680 times)

Offline Eptesicus

  • Баниран
  • Нов член
  • *
  • Posts: 31
Програмски јазик C - Керниган и Ричи
« Opened on 09.01.2011, Sunday, 09:19:18 (Edited 09.01.2011, Sunday, 19:24:19) »
 Програмски јазик C [II издание] Брајан В. Керниган Денис М. Ричи


Од предговорот:
„Како што рековме во предговорот на првото издание, „С станува покорисен како што расте и искуството во работата со него“. После десетгодишно дополнително искуство, се уште го мислиме тоа. Се надеваме дека оваа книга ќе ви помогне да го научите С и успешно да го користите.“
„Второто издание на „Програмски јазик C“ го опишува С на начин како што е дефиниран од ANSI стандардот. Иако ги забележавме местата кај кои јазкот еволуираше, одлучивме исклучително да пишуваме во новиот облик. Во најголем дел разликите се незначителни; највпечатлива измена е новиот начин на декларирање и дефинирање на функциите. Модерните компајлери веќе ги поддржуваат најголемиот дел од деловите на стандардот.“

[archive password: feIT123*] [pdf] [53,2 MiB]
Code: [Select]
http://rapidshare.com/files/440896544/ckr.rar

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Програмски јазик C - Керниган и Ричи
« Reply #1 on 09.01.2011, Sunday, 20:02:03 (Edited 29.06.2014, Sunday, 08:02:13) »
Конечно некоја книга за C на Македонски ;). +rep имаш од мене ;).

Еве и mirror кој не бара password за архивата ;).

permanent mirrors:

Code: [Select]
https://app.box.com/s/qhzdztl6sh57n23i3su4
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/415845A0DD164D4ABCEC378AC03C925AY
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Ај ако можи презакачете го на rapidshare оти преку mirрor  треба дел по дел да download-ирам а од овај првиот линк не се download-ира ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеш истовремено да ги довнлоадираш сите од миророт, не мора да чекаш да симниш еден па после уште еден дел :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Нели беше забрането warez ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и сеуште е, ама проблем е што книгава тешко се наоѓа, кога бев јас во библиотека некни ми вика таа библиотекарката доне си ми индекс ќе ти ја дам книгава да си ја ископираш пошто само неколку примероци имаат, и тоа е забрането па пак се служиме со такви работи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
и сеуште е, ама проблем е што книгава тешко се наоѓа, кога бев јас во библиотека некни ми вика таа библиотекарката доне си ми индекс ќе ти ја дам книгава да си ја ископираш пошто само неколку примероци имаат, и тоа е забрането па пак се служиме со такви работи

и сега забрането е или не е забрането кога книгата ја нема во библиотека ?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
доколку е тешко да се најде може во одредени случави да се постави, но не да се хостира на форум, да се посави негде на друг хост и да се остави линк во одредена тема да, но на самиот хост од форумот да се постави нешто не.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
Ќе си ја земеш книгата па ти праи што сакаш, брат ми учеше од оваа книга, па се мислевме дали да си ја копираме да ја имаме, зашто јас сакав да учам програмирање.

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Оваа на факс ни ја даваа

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да ова е за нафакултет, ама кај нас ја нема, односно има само 1 примерок кој таа библиотекарката не го дава :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Како што гледам ова е II издание,дали има I издание ???
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како што гледам ова е II издание,дали има I издание ???

Мислам дека тоа прво издание е од оригиналната книга на Англиски, само што ќе ти е првото издание?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, има и прво издание, ама мислам дека во него имаше некој грешки или слични работи па се издаде ова второто, него можеш да го најдеш во сите поголеми библиотеки, исто во универзитетските библиотеки го има, знам кај нас на факултет ја има книгата :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline stefanstip

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 314
  • Gender: Male
Не онака питав дека видов 2ро издание па си реков и прво да погледнам  :)
Каква тишина ќе настане ако луѓето го зборуваат само тоа што го знаат