Author Topic: Евтин појачувач од 200 вати  (Read 4827 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А на кој начин му ја спушта долната гранична фреквенција овој напнски делител, тоа не ми е јсно? Преку поларизацијата на операцискиот засилувач му се спушта долната гранична фреквенција на операцискиот засилувач? Тоа не ми е јасно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не на тој начин.Ако го стабилизирам делот на побудата (ИК1 и 2) со додавање на овој делител,тогаш можам да работам со ниски фреквенции без страв дека влезот ке се презасити и дека ке осцилира.Значи фреквентната карактеристика на уредот ке се поправи,ако имам стабилна побуда.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ааааа, мислам дека сватив, ако има константна „побуда“ (добро, не е побуда, него еднонасочен напон на влезот), колото (мислам на операцискиот засилувач) постојано ќе биде во „активна“ состојба, па тоа поради тоа ќе има стабилна (линеарна за сите фреквенции) преносна карактеристика ;). А нема поради „константната“ работа на операцискиот засилувач малку да прегрева операцискиот засилувач?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не да прегрева,ама може да дојде до појава на транзиенти и осцилирање на едната или другата половина на мостот.Стабилните напони и струи (работни точки) се услов за стабилизација на мостот и можност за поголемо*напрегање*.Проблемот со * средните и високи тонови* кај овој тип појачувачи се должи на стеснетиот фреквентен опсег,точно поради можноста за несакани осцилации надвор од предвиденото.Овие осцилации можат да се предизвикаат онаму каде мостот е најранлив - во делот на ниските фреквенции.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Aха, сватив, јасно ми е, благодарам за објаснувањето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Евтин појачувач од 200 вати
« Reply #20 on 16.04.2011, Saturday, 22:43:17 »
јас ја изработуваф оваа шема и за жал никако да успеам ми гореше едното тда 2030 и по сите обиди никако да успеам. така да не ви го препорачувам освен ако некој го има направено па да си ја поправам грешката  :P
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно тој дел од мостот има проблем со дата транзистори кои се после тоа ИК Значи прво: сдвата пара треба да бидат идентични!Второ,дури и ТДА треба да бидат од иста серија ...со суфикс А. Трето ,провери ги пасивните елементи,пред се отпорниците во коло на 5 и 3 извод.И тие треба да се идентични,за да не дојде до пореметување на мостот.И пак ке речам : мостните ( бриџ) појачувачите се проблематични и не секогаш изводливи.Значи треба да имате на маса поголемо купче делови за да одберете такви ,какви ви треба!! И проблем два - не употребувајте веке употребени делови(стари) во вакви конструкции!!

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Веројатно тој дел од мостот има проблем со дата транзистори кои се после тоа ИК Значи прво: сдвата пара треба да бидат идентични!Второ,дури и ТДА треба да бидат од иста серија ...со суфикс А. Трето ,провери ги пасивните елементи,пред се отпорниците во коло на 5 и 3 извод.И тие треба да се идентични,за да не дојде до пореметување на мостот.И пак ке речам : мостните ( бриџ) појачувачите се проблематични и не секогаш изводливи.Значи треба да имате на маса поголемо купче делови за да одберете такви ,какви ви треба!! И проблем два - не употребувајте веке употребени делови(стари) во вакви конструкции!!

И колку би фатило појачалото со нови делој од продавница(да не речам од алфа електроник :P) ???
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Евтин појачувач од 200 вати
« Reply #23 on 17.04.2011, Sunday, 07:09:03 (Edited 17.04.2011, Sunday, 07:10:54) »
Ако јас се слушам или се прашувам, а знам дека слабо се слушам,.... ;D ;D >:( многу не сум за засилувачи во мостна конфигурација и за аудиозасилувачи со асиметрично напојување! ???
Овдека се прикажани шеми од двата вида засилувачи,..
Ајд поззз..... :o
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Овдека се прикажани шеми од двата вида засилувачи,..

Каде е тоа овдека?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно тој дел од мостот има проблем со дата транзистори кои се после тоа ИК Значи прво: сдвата пара треба да бидат идентични!Второ,дури и ТДА треба да бидат од иста серија ...со суфикс А. Трето ,провери ги пасивните елементи,пред се отпорниците во коло на 5 и 3 извод.И тие треба да се идентични,за да не дојде до пореметување на мостот.И пак ке речам : мостните ( бриџ) појачувачите се проблематични и не секогаш изводливи.Значи треба да имате на маса поголемо купче делови за да одберете такви ,какви ви треба!! И проблем два - не употребувајте веке употребени делови(стари) во вакви конструкции!!

И колку би фатило појачалото со нови делој од продавница(да не речам од алфа електроник :P) ???

Па прашај во *Алфа електроник* ;D

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
колеги дали некој го има изработено засилувачов од 200 вати во мостна врска и дали му успеал оти неш не го бива кај мене
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Направен е неколку пати овде кај нас,ама не е 200 вати сигурно. Што е проблемот.? Имаш ли добра штампа??

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
плочката ја имам изцртано со фломастер и добро излезе не е до нејзе проблемот можеби е до транзисторите што ги имам ставено бд 709 и бд 912 бидејки немаше комплементарни, и по цело време ми гореше по едно интегралче тда 2030  ???
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Евтин појачувач од 200 вати
« Reply #29 on 03.06.2011, Friday, 13:40:15 (Edited 03.06.2011, Friday, 20:05:09) »
Првиот проблем е тоа - транзисторите мора да бидат комплементарни,нема експерименти.Второ провери ги полека сите пасивни елементи околу тој ТДА...Дали транзисторите се посебно изолирано на ладилникот?? Можеби имаш тука спој.Појачалото инаку проработува од прва!