Author Topic: Едноставен засилувач во А класа  (Read 769 times)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Едноставен аудио засилувач во А класа базиран на мосфетот IRF511.


Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А колку W е? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А колку W е? ;D

Мкасимум 10W, не верувам да е повеќе од тоа ;). Ова е типичен класичен дизајн на засилувач во A класа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нешто слично разгледувавме мислам.Оној Р2 гледај да биде 10W минимум. Воглавном ке имаш доста проблеми со подесување на работната точка,а богами  и С2 треба малку повеке да го зголемиш.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Нешто слично разгледувавме мислам.Оној Р2 гледај да биде 10W минимум. Воглавном ке имаш доста проблеми со подесување на работната точка,а богами  и С2 треба малку повеке да го зголемиш.
Според мене R2 20W,а C2 680uF :).Да видам цена на IRF511 и може да бидне нешто ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline JovanOH

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 203
  • Gender: Male
Одг: Едноставен засилувач во А класа
« Reply #5 on 05.06.2011, Sunday, 22:31:44 (Edited 06.06.2011, Monday, 00:58:33) »


Еве нешто и од мене оваа шема ја правевме на школо тој транзисторот што е NPN ние стававме кој било NPN транзистор