Author Topic: Бесплатна програма за преработка на звук со компјутер  (Read 1276 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Бесплатна програма за преработка на звук со компјутер
« Opened on 06.02.2011, Sunday, 16:03:40 (Edited 06.02.2011, Sunday, 17:11:05) »
Code: [Select]
http://audacity.sourceforge.net/
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Audacity е позната програма, се развива одамна, првично беше наменета за Linux едиции, но подоцна направија и Windows верзија од неа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
програмот не е лош но има една маана, не сака да експортира во MP3 бидејки му фали lame_enc.dll
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Може тој фајл да се најде посебно на нет  :D ??

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може тој фајл да се најде посебно на нет  :D ??

Да, го има насекаде, само пиши на Google да пебара lame_enc.dll и веднаш ќе ја најде библиотеката, само која верзија ќе ја најде, тоа е веќе друга работа, во пинцип, се што е над 2.9 верзија е ОК ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако некој сака да работи такво нешто само Соундфорге му е мајката.

electron

  • Guest
Одг: Бесплатна програма за преработка на звук со компјутер
« Reply #7 on 12.02.2011, Saturday, 00:32:47 (Edited 12.02.2011, Saturday, 00:45:20) »
Може тој фајл да се најде посебно на нет  :D ??

Да, го има насекаде, само пиши на Google да пебара lame_enc.dll и веднаш ќе ја најде библиотеката, само која верзија ќе ја најде, тоа е веќе друга работа, во пинцип, се што е над 2.9 верзија е ОК ;).

Откако ќе се симне плагинот за експортирање во мп3, може да се стави во plug-ins папката и преку сетинзите на Audacity да се пронајде и да се зачува. Така нема повеќе да ви го бара плагинот и ќе си работи најнормално.

Споено мислење: 12.02.2011, Saturday, 00:45:20
Ако некој сака да работи такво нешто само Соундфорге му е мајката.

Steinberg WaveLab е подобра од SoundForge.
Работи со повеќе формати на аудио фајлови, има "Wave Generator", можност за Batch Processing, WaveLab има "Audio file comparer" кој што произведува "Delta wave" каде што можете да ги слушнете разликите помеѓу два фајла, има неколку вида на анализа на звукот, error check алатки, 3D graph, Phase spectrometer и еден куп други додатоци, филтри, VST плагини... со еден збор, професионална апликација за аудио едитирање.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ima li nekoja sto poprava greski vo zvukot
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ima li nekoja sto poprava greski vo zvukot

Не разбирам, како грешки во звукот. Малку подетално, пример ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Steinberg WaveLab  мислам дека не е бесплатна,бар полната верзија.Јас сум задоволен од Саундфорџот,ми врши работа.Имам и некои други програми,али некако најлесно и брзо ми е со Саундфорџот. ;D Исто така да спомнам дека и Нерото има многу скриени опции,кои може доста да помогнат дефинитивно околу снимање,сечење и лепење на звучни фајлови.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Steinberg WaveLab  мислам дека не е бесплатна,бар полната верзија.Јас сум задоволен од Саундфорџот,ми врши работа.Имам и некои други програми,али некако најлесно и брзо ми е со Саундфорџот. ;D Исто така да спомнам дека и Нерото има многу скриени опции,кои може доста да помогнат дефинитивно околу снимање,сечење и лепење на звучни фајлови.

Не, не е бесплатна, можеби demo-то е, ама full верзијата не е. А за Nero-то, можам само да кажам дека е добар обид од страна на Ahead да направат софтвер за обработка на звук, ништо повеќе од тоа. Nero Wave Editor-от е далеку зад Sound Forge и Wave Lab.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Се слагам,ама кога сакам набрзина да снимам нешто,а немам на компјутерот ништо друго освен Неро,тогаш е незаменлив.Потоа ако сакаш преработувај и доснимувај,ама изворно,во живо е доволно.Јас некои концерти во живо си снимам со Неро вејв едитор во МР3 директно од миксер и излегува пристоен звук од жива програма.Плус сигналот го земам од група ( со еквилајзер обработен ,со ехо,хал...) и излегува сосема солидно.Не е како од студио,ама сепак врши работа.