Author Topic: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)  (Read 10559 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)
« Opened on 17.09.2010, Friday, 16:39:53 (Edited 17.09.2010, Friday, 22:45:26) »
Па како што кажав дека ќе направам мини туторијал за генератор на висок напон па еве го. :D
Потребни елементи:
1.Сплит трансформатор од телевизор или од монитор не е битно но битно е да има вградена каскада од тие поновите црни.По добро е да имате од телевизор бидејќи тој трансформатор нема излезен кондензатор и со тоа ќе добиете по голема должина на искрата а и по моќна. :)
2.Електронска пригушница најмалку 20W извадена од неонка со навој или пак посебна за тие долгите неонки цилиндрични.
3.Леткум некои жици алат
4.ВНИМАВАЊЕ И ТОА МНОГУ !!!
Изглед на сплит трансформатор(изваден од монитор)

Вака откако ќе ја извадите електронската пригушница на излезните пинови ќе залемите четири жици по можност со различни бои за да ги разликувате тоа би требало да изгледа вака:

Откако ќе ги залемите жиците ќе го земете трансформаторот и ќе го свртете на опаку така што пиновите да гледаат накај вас:

Откако го направивте тоа редоследот на пиновите е следниов:

Сега е време да почнете со лемење на жиците од електронската пригушница со трансформаторот
Жиците ќе ги залемите вака според мојата слика од електронската пригушница:
1.Белата жица на излез од пригушницата ќе ја залемите со пин 1 од трансформаторот
2.Сината жица ќе ја залемите со пин 3 од трансформаторот
3.Жолтата жица ќе ја залемите со пин 4 од трансформаторот
4.Црната жица ќе ја залемите со пин 6 од трансформаторот
Штом ќе завршите тоа би требало да изгледа вака:

Ете при крај сте сега само останува да ја приклучите пригушницата во струја и да видите дали ќе има искра.Искрата ќе биде помеѓу анодата од трансформаторот и негативниот пин или пинот 7.Само внимавајте ако ја допрете анодата со било која жица од пригушницата таа одма ќе прегори.Исто така не правете многу искри 2-3 секунди со одмор бидејќи ако сте го направиле ова со трансформатор од монитор ќе го прибушите излезниот кондензатор и со тоа искрата ќе се намали за 50%.Не е задолжително ама не е лошо и да ставите една сијалица сериски со пригушницата.
Еве каде треба да бидат залемени жиците за 220V на пригушницата:

Еве слика од фрлање на искра со трансформатор од монитор со прибушен кондензатор од многу играње  ;D :D.

Извинете за матната слика ама се утепав од сликање и никако нејќеше апаратот да направи подобра слика :)
Превземете сигурносни мерки
Ако ја пипнете анодата ќе добиете доста добар шок (испробано и тоа 100 пати ;D)
Ако ја пипнте анодата со едната рака а со другата пипнете нешто метално или земја има шанси да ве утепа струја (не испорабно ;D ама и тоа ќе биде)
Ако ја пипнете анодата со едната рака,а со другата негативниот пин верувајте подобро земете лопата и копајте си гроб дека нема 2 шанса ;D!
Instant Death!!!!
Се надевам дека не беше досаден туторијалов поздрав :)

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Туторијал  за самоубици ! :D :D :D Ама имаш + од мене  ,ако лично ја допреш анодата !  ::) ::) ;) Во ред немој ! Млад си :) :) :D Само кажи како да ја испробаме конструкцијава дали работи ! (Јас имам жена :D :D :D :D ! ) (Абе,отпорна е на струја!! ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо
« Reply #2 on 17.09.2010, Friday, 17:37:27 (Edited 17.09.2010, Friday, 17:39:08) »
Ако ја пипнете анодата со едната рака,а со другата негативниот пин верувајте подобро земете лопата и копајте си гроб дека нема 2 шанса ;D!
Instant Death!!!!

Туторијал  за самоубици ! :D :D :D Ама имаш + од мене  ,ако лично ја допреш анодата !  ::) ::) ;)

Само кажи како да ја испробаме конструкцијава дали работи ! (Јас имам жена :D :D :D :D ! ) (Абе,отпорна е на струја!! ;D ;D ;D

ХАХАХАХАХХАХААХ ;D ;D ;D... не сте здрави... ХАХАХХАХАХАХАХА ;D ;D ;D


Како и да е, интересно проектче, и супер туториал, и верувај далеку од досаден беше ;D. И од мене имаш +rep ;) ;D. Само што сликите с емалку преголеми (јас сега се жалам дека сум на лимит ;D).

За да не ти бидат матни сликите, употреби ја macro опцијата на фото апаратот, така ќе можеш да сликаш објекти од блиску и нема да излегуваат матни ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
За да не ти бидат матни сликите, употреби ја macro опцијата на фото апаратот, така ќе можеш да сликаш објекти од блиску и нема да излегуваат матни ;).
Thanks GigaWatt for the tip! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
одличен туторијал!!! :o

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
одличен туторијал!!! :o
Благодарам SKOLS да направиш подобар ;D ;D :D.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Првин да се осигруам на школо па тогаш ќе правам!! ;D ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Вие по искусните што викате може да се направи некој драјвер за сплит трафо со PIC? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можи само со 1 транзистор и некој елемент плус :)
зошто да се комплицира со пик :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да знам со 2N3055 ама за поголема искра и по моќна дали ќе може да се изведе со PIC. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ќе ти отидат парите за микроконтролерот(ако погрешно го поврзеш!)!! ;D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
без да се додаде после транзистор/ фет
директно на пик не
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
малечко,но ти како мислиш да го поврзеш,што функција да има микроконтролерот??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jас сум дрво за микроконтролери затоа ве прашувам вас ;D
еве линк од wikipedia за сплит трафо:
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Flyback_transformerПишува дека работи на фрекфренција од 15Кhz до 50Кhz.А може ли да се испрограмира микроконтролерот да осцилира на фрекфренција од 50Кhz sawtooth па да може да го ''драјвува''сплит трансформаторот? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Браво Малечко, +реп и од мене за трудот ;), само да знаат сите што ќе го прават ова дека нема зезање со високи напони :P!!!
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio