Author Topic: Генератор за висок напон со сплит трафо?  (Read 2716 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Плазмата од искрењето е жешка и го шири воздухот околу неа. Т.е. тоа што се бара не е искрење туку пробив на воздухот (корона). Доколку ова се модулира со трансформатор или транзистор на пример искрата ќе варира во ритамот на звукот и повеќе или помалку ќе го шири воздухот околу неа и добиваме вибрации во воздухот - звук. Меѓутоа овој тип на звучник работи само за високи фрекфенции бидејќи самата искра е со мала површина а за ниски тонови е потребно поголема површина за да зрачи ефикасно.

Добро, претпоставува дека има нешто врска со искрењето и дека пуцкањето и должината на искрата може некако да се модулира и да даде звук. Ми ја разјасни дилемата околу тоа прашање ;). Но на клипот јас го слушав и kick-от на траката како и дел од бас линијата, што не верувам дека може да се генерира со ваков „звучник“, мене всушност тоа ме вџаши, да ги слушав само високите и дел од средите тонови, ај некако ќе прифатев дека можам тој звук да го препишам на искрењето, ама звукот се слуша како да излегува од некој поевтин компјутерски звучник (2.1) со малку намален woofer. Мене всушност тоа ме збуни...

Е сега може и да додал звучник некој кој во позадина ги додава дел од ниските и средните ама не го снимал за да не се гледа, да изгледа „автентично“ снимката, тоа некако ми прави логика, ама не можам да го „сварам“ фактот дека тоа искрење може да генерира kick и бас линија, и тоа толку чисто да ја вади (мсилам на бас линијата)... не знам, не можам да сватам како го прави тоа (ако е навистина автентично генерирањето на целиот спекатар вклучувајќи ги и ниските и дел од средните тонови).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
A да не знае некој цена на тоа интегралното од шемата TL494

Помалку од 20 денари. Истото коло се наоѓа во голем дел од компјутерските напојувања како прекинувачки регулатор.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Јас сега пред малку пробав со електронска пригушница (23W) ја поврзав со сплит трафото и добра искра дава негде 2-3 цм.Ако сака некој така да проба со електронска пригушница слободно нека пише! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
електронска прибушница ? мислиш оние прибушници калем со јадро за неонка
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Мислам за тие што се наогаат во неонки ама што се со навој.Плочката е во круг
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
danix01 шемата е одлична,колото работи фрла искра ама транзисторот повеќе од 20 сек работа и прегорува.Јас шемата ја најдов на instructables ама таму пишува дека е грешка тој кондензаторот од 47nF 2KV треба место тој да се стави од 47uF 250V (DC).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо?
« Reply #21 on 15.07.2010, Thursday, 21:13:14 (Edited 15.07.2010, Thursday, 21:16:16) »
 го прегоре и пак ли го поправи.сега работи ли..не се исплати да го правис за 20 сек. кое го направи плазна звучникот ли

Споено мислење: 15.07.2010, Thursday, 21:16:16
мозеби прегорува од прагревање..стави ли ладник на транзисторот
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо?
« Reply #22 on 16.07.2010, Friday, 12:11:19 (Edited 16.07.2010, Friday, 12:13:45) »
Го поправив ама пак грее и тоа со ладилник,а не може да се стави некој друг транзистор по јак пошто овој многу брзо загрева и више е пред прегорување
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
фрла искра и грее а дали дава  звук како сто е описано на линкот на ју туб.јас не се разбирам баш во тие замени со транзистори ека даде прадлог некој од поискусните цленови на форумот.дај објаснение како да го најадам примарот и секундарот на високонапонскиот тарнсформатор бидејки и јас сум заинтересиран за правенје на вакво нешто
rules are made to be broken

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не треба ни примарен ни секундарен намот само треба да намоташ 5 навои со жица за 220V (0,75мм) после тоа со кој било пин од трафото ќе фрла искра и ќе произведува звук.Иначе јас не го направив така да произведува звук.Мене ми беше само колку да фрла искра :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
поврзи 2 транзистори паралелно и види дали ќе грее така
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Зависи од транзисторите ама најверојатно едниот од двата во паралената врска ке грее повторно многу а другиот сосем малку (како се поврзуваа транзистори паралелно каде што е тоа можно). Пиши кој транзистор го користиш и шема па ќе најдеме замена за транзисторот или ке менуваме дел од шемата.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо?
« Reply #27 on 16.07.2010, Friday, 20:31:03 (Edited 16.07.2010, Friday, 20:34:07) »
IRF540 е транзисторот,а еве ја и шемата ама место тој 47nF 2KV треба да стои 47uF 250V кондензатор.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
намотај повеќе намотки на примарот, инаку тој е мосфет ;)
не мора толку голем кондензатор ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Нешто подобра варијанта е IRFZ44N кој на времето ги зимав по 30-40 денари. Со понудениов транзистор треба (барем теоретски) дисипационата моќност да падне за повеќе од 2 пати. И мосфети може дирекно да се поврзуваат паралелно (го повлекувам моето претходно излагање за поврзување паралелно на транзистори бидејки мислев дека станува збор за биполарен транзистор). Па ако уште премногу грее и IRFZ44N може да се стават и 3-4 паралелно само не гејтовите заедно туку на секој гејт по еден отпорник како на шемата. А и на шемата пишува дека и транзисторот треба да има "огромен" ладилник. А и овие мосфети можат да работат стабилно и на 80 степени (а тоа не се дрижи со рака-гори) па зависи со што ја следиш температурата, можеби и не грее многу за него :) (најдобро употреби некој термометар и голем ладилник).