Author Topic: Теслин трансформатор?  (Read 2872 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Теслин трансформатор?
« Opened on 16.06.2010, Wednesday, 22:41:51 (Edited 17.06.2010, Thursday, 03:48:34) »
Zdravo nov sum na forumov pa ve molam za pomos dali moze da mi pomognete ili da mi preporacate nekoja prodavnica koja prodava Neonski transformatori (en:Neon Sigh Transformer) so Primaren vlez 220V a sekundaren 15KV 20-80 mAh sakam da izrabotam Teslin Transformator.Odnapred blagodaram za pomosta! :) Eve ja shemata po koj sakam da go izrabotam Tesliniot transformator:



i eve slika od neonskiot transformator:

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline G*O*C*E

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Одг: Tesla Coil
« Reply #1 on 16.06.2010, Wednesday, 23:59:46 »
брачко за што ке ти служи ова  :o

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #2 on 17.06.2010, Thursday, 03:53:25 »
Здраво. Добредојде на форумот, во иднина пишувај на кирилица!

Околу неонскиот трансформатор може да побараш во фирмата „Електро-Неон“ меѓутоа тие не се продавница и ќе треба да ги замолиш да ти продадат еден трансформатор со наведените карактеристики (ако воошто ги убедиш).

Второ и многу важно, ваквиот трансформатор и правење на теслин трансформатор со него иако изгледа едноставно е многу опасно (15.000 волти можат да „скокнат“ на 2 сантиметри од жиците во колото низ воздух) и можат да те убијат! Подобра и побезбедна варијатна ти е правење на теслин трансформатор со класични компоненти (транзисторски осцилатори и калем) па може дури и со појако сплит-трафо од телевизор.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #3 on 17.06.2010, Thursday, 09:05:52 »
доколку не планираш нешто посебно со овај да правиш можеш многу едноставно да направиш со бомбина од кола :)
е сега искрата нема да биде толку долга ама сепак ќе имаш нешто како мини теслино трафо ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #4 on 19.06.2010, Saturday, 20:53:27 »
Ве молам дали ке може некој да ми прати шема на теслин трансформатор ама со сплит трансформатор од ТВ.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #5 on 19.06.2010, Saturday, 22:19:37 (Edited 20.06.2010, Sunday, 02:49:00) »
Значи ова е наједноставната можна шема на теслин трансформатор со користење на сплит трансформатор од телевизор. Во врска со тоа кои жици се кои намотки на шемата треба експериментирање бидејќи има премногу врсти на сплит трансформатори за телевизори. Значи треба да се најдат два пара пинови, на првиот што има поголем отпор се става да е примарен а вториот што има помал отпор како повратна врска (feedback). Експериментирај сигурно ќе проработи и пази бидејќи високиот напон може да те стресе ако го допреш!

Шемата:

Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #6 on 20.06.2010, Sunday, 02:24:52 »
Фали шемата, ја избришале изгледа од tripod :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #7 on 20.06.2010, Sunday, 02:49:19 »
Нека ја избришат сега од форумот да ги видам :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #8 on 20.06.2010, Sunday, 10:48:38 »
не беше избртишана, со десен клик и во нов таб се отвораше, ама ова е поубаво :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #9 on 06.07.2010, Tuesday, 01:51:02 »
Јас имам направено теслин трансформатор со осцилатор 555 на 1KHz, 2N3055, па бобина, и понатаму високиот напон (приближно 10KV) го носам на осцилаторно коло со резонанса од 150KHz. На излез се добива напон од окулу 200KV и што е интересно не е опасен за човекот т.е. можеш да го допреш со рака и посебно интересно е чувството кога искра од 5cm ти удира во прстот (скин ефект). Сепак интересна играчка :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #10 on 06.07.2010, Tuesday, 08:13:28 »
Јас имам направено теслин трансформатор со осцилатор 555 на 1KHz, 2N3055, па бобина, и понатаму високиот напон (приближно 10KV) го носам на осцилаторно коло со резонанса од 150KHz. На излез се добива напон од окулу 200KV и што е интересно не е опасен за човекот т.е. можеш да го допреш со рака и посебно интересно е чувството кога искра од 5cm ти удира во прстот (скин ефект). Сепак интересна играчка :)

а ке можеш ли да дадеш шема некоја, или па да кажеш од кај го најде...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #11 on 06.07.2010, Tuesday, 15:20:34 »
Шема за теслин трансформатор(испробана)имаш во постарите броеви на емитер(мислам од 2007 год ама не сум сигурен,мора да проверам)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #12 on 06.07.2010, Tuesday, 15:31:55 »
знам за тој трансформатор, него сакав да знам дали deophorant го има правено по него или па по некоја друга шема, дека ги има еден куп шеми на интернет за теслиниот трансформатор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Одг: Теслин трансформатор?
« Reply #13 on 06.07.2010, Tuesday, 16:49:22 »
Теслиниот трансформатор го имам изработено уште пред да се појават шемите во емитер, но тука сме негде. Само што јас си имав мака со резонаторот кој требаше да осцилира на 150 хармоник затоа што не сакав да загинам експериментирајки :). Инаку појдовната шема ја собрав од интернет и таа доби многу модификации. Нејзината конструкција беше со механички осцилатор и за многу поголма моќност. Јас тоа го преработив за мокност од мрежа окулу 200W и доста голема струја на излез. Се на се шемата се состави спонтано од многубројни проби и неуспеси. Можеш ако сакаш да ја изработиш таа од емитер но подобрената верзија. После една година во емитер имаше едно продолжение во кое беше објаснето како може да се зголеми моќноста на трансформаторот. Кран резултат кои они го добиваат е сличен со мојот теслин трансформатор.

Па срекно со работата :)