Author Topic: Механички Теслин Трансформатор  (Read 11454 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Од тогаш, па до сега претрпи неколку измени. Секундарот е премотан, на примарот клемата е повлечена за осум навивки надолу и секундарот е премотан со иста жица како оригиналниот.  :)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #31 on 21.02.2015, Saturday, 13:59:06 (Edited 21.02.2015, Saturday, 14:03:37) »
На примарот клемата е повлечена за осум навивки надолу.
Да, јас не ни очекував да дојде толку висока паразитската резонантна фрекфенција на секундарот за да биде наштиман со 2 примарни навивки, можеше да си поминеш и со 5 кондензатори од по 10nF, но немаше начин да знаеме, оригиналниот секундар беше исплеткан и резонантната фрекфенција му беше многу поголема од колку што е сега... Се на се ќе беше ризик... Но, сепак, десет паралелни MKS кондензатори издржуваат поголеми импулсни струи од пет паралелни исти такви кондензатори... Сепак работи одлично...
Болен е третиот степен сепак не е за играње но ќе помине
Не, не е болен воопшто... Барем мене не ме болеше... Додуша мало ми беше изгореното место, околу 4mm^2...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #32 on 21.03.2015, Saturday, 15:08:27 (Edited 21.03.2015, Saturday, 16:18:10) »
Го завршив проектот. Ве намачив околу тоа со непотребни глупости. Но, се исплатеше. Да не должам. Успеав да направам безжичен трансфер до некои 70-80 центиметри. Во продолжение ќе приложам слики од шемата. Односто Т.Т и приемникот. И слика каде демонстрирам.

Кога ќе ја погледнете шемата ќе речите дека тука нема безжичен трансфер, туку дека е сп жица, бидејќи променливиот кондензатор и Т.Т користат исто заземјување. Но не е така. Зошто? Бидејќи ако го наместам заземјувањето посебно, не се менува ништо пак го има истиот домет.



Слика од приемникот:



И еве го на дело. Слабо се познава дека свети ЛЕД-диодата бидејќи во собата имаше голема надворешна светлина, а и прилично е оддалечен од Т.Т (70-80центиметри). И тука секако се зема во предвид, бидејќи е сликано со мобилен телефон.



И голема благодарност до: KiloVolt,Z31GH,bicikle,Otpor.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ako ја отспоиш масата на колото на ЛЕД ,дали тогаш ке свети диодата? Си пробал ли така??
За одговор види го линков

Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/t359199-0

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Се цитирам од мојот пост:

Quote
Кога ќе ја погледнете шемата ќе речите дека тука нема безжичен трансфер, туку дека е сп жица, бидејќи променливиот кондензатор и Т.Т користат исто заземјување. Но не е така. Зошто? Бидејќи ако го наместам заземјувањето посебно, не се менува ништо пак го има истиот домет.

Ова се однесува на тоа. Исто е повторно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #35 on 21.03.2015, Saturday, 15:57:05 (Edited 21.03.2015, Saturday, 16:00:22) »
Не,не,прашав дали си ја отспоил ( да нема врзано жица кон масата!) на овој приемниот дел ,каде е ЛЕД? Значи тој дел воопшто да не го врзеш на маса!?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Јас знам дека целата поента на Тесла му била земјата да ја користи како заедничка маса на сите уреди и да ја предава енергијата, така е многу поефикасно одколку прием на енергијата со уред што нема заедничка маса со предавателот (тт), пробано од мене... Овде наместо да бидат двата поврзани на заземјување се користи жица за да им се спојат масите, просто и едноставно... ;)

Споено мислење: 21.03.2015, Saturday, 16:07:04
П.С. батка, атанас без заедничка маса добиваше 0,8 волти на оддалеченост од 30cm од тт...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
@batka не те разбирам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прочитај го линкот што го ставив! И види ја измената на твојата шема.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Епа тоа и јас ти кажав ! И така работи. Без да биде таа жица закачена на кондензатор.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #40 on 21.03.2015, Saturday, 16:21:12 (Edited 21.03.2015, Saturday, 16:26:02) »
Прочитај го линкот.Ова што ти го сметаш за безжичен пренос  е само појава наречена електромагнетна индукција.Тесла преносот на електрична енергија го замислувал малку поинаку.Иначе,земи обичен калем и паралелно врзи сијаличка 3,5V во близина на некој предавател и таа ке свети.Радиоаматерите го знаат тоа добро и така најдобро се мери полето ( види мерач на поле во радио-техниката!)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Тоа електромагнетно индукциско поле го примам преку терцијаров. Незнам зошто дојде до ваква забуна?

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Батка, и резонансата игра голема улога во ова, ако не е подесен како што треба кондензаторот диодата воопшто не свети, значи не е само електромагнетна индукција, која се јавуваше доколку овој калем го приближевме 10cm од тт и тогаш правеше тенки искри од едниот до другиот крај...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Механички Теслин Трансформатор
« Reply #43 on 21.03.2015, Saturday, 16:40:51 (Edited 21.03.2015, Saturday, 16:52:32) »
Te цитирам: Кога ќе ја погледнете шемата ќе речите дека тука нема безжичен трансфер, туку дека е сп жица, бидејќи променливиот кондензатор и Т.Т користат исто заземјување. Но не е така. Зошто? Бидејќи ако го наместам заземјувањето посебно, не се менува ништо пак го има истиот домет.

Вака како си пишал испаѓа дека и предајниот и приемниот дел се врзани на маса  дали заедничка или посебно не е битно!)
Поентата е друга: велеше дека сакаш да направиш безжичен пренос на ел.енергија веројатно во некоја сродна тема и побарување беше тоа!!).Но, ова е само едноставен мерач на јачина на поле на ТТ ,односно едноставна електромагнетна индукција.На линкот е добро опишан истиот случај и објаснето е што е што! За безжичен пренос на ел.енергија Тесла применил вакво нешто:

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
И сега велите дека ќе кикснам на натпревар со ова така?