Author Topic: Помош за бобина од автомобил  (Read 13154 times)

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Гледам дека од Прилеп си. Има еден стар чичко продава стари работи обично во пазарни денови, на ќошот кај што се гради новата катна гаража кај пазарот. Јас кај него најдов бомбина одамна и не е лошо да провериш да не има пак.
И јас имам видено кај шо продаваат таму стари работи, немам видено бобина, ама ќе проверам од училиште кога ќе си одам, во Кочо Рацин учам, на пат ми е катната. Претпоставка отприлика колку ќе ме фати? Инаку оваа тема ја направив затоа што гледав на интернет со димер и кондензатор сериски поврзана бобина на градска мрежа и работеше без загревање, мислам и на форумов имаше таква тема... Тогаш како останува ладна на синусоида од 50 херци?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
димерот прајт прекини и го сечит напонот.. Инаку бомбината може да поднеси напон до крај 40в, ако е повисока фрекфенцијата. На видеото најверојатно димерот пушта мн малце напон и има повеќе пауза него пулс. а што те кошта едно пвм со не555, 3 компоненти се...

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
димерот прајт прекини и го сечит напонот.. Инаку бомбината може да поднеси напон до крај 40в, ако е повисока фрекфенцијата. На видеото најверојатно димерот пушта мн малце напон и има повеќе пауза него пулс. а што те кошта едно пвм со не555, 3 компоненти се...
Кои три компоненти дај кажи или дај шема. ;)
Инаку и јас мислев тоа да го направам, ама незнам дали ќе поднеси 15 ампери... транзисторот поднесува 15 ампери, ама ова е 15 и нешто ампери..
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за бобина од автомобил
« Reply #18 on 26.12.2013, Thursday, 14:47:13 (Edited 26.12.2013, Thursday, 20:10:37) »
Никоја не ја спомна ХИСТЕРЕЗА-та, со која и се објаснува како функционира и работи класичната бобина во возилата без електроника.
 
Видеото е за тоа да се види сликовито како функционира бобината.

  How Ignition System Works

Слика со употребена бобина во добивање на висок напон со предложени шеми во линкот


Code: [Select]
http://rayer.g6.cz/teslatr/induktre.htm
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Инаку не е проблем фреквенцијата туку обликот на напонот.
Бобината работи и на поголеми фреквенции од 50 Хз. На пример, 4 тактен мотор со 4 цилиндри при 5000 обртаи има фреквецнија на импулсите од 166 Хз.
8 цилиндричен мотор при истите обртаи има фреквенција на импулсите од 333 хз.

Ама тоа се кратки импулси, не е наизменична (синусоидална) струја.
.Токму ова што го кажа МаркоМК сакав и јас да го потенцирам во моите претходни постови, Киловолт не ти препорачувам на 50 херци но ти види си па ќе видиш што ќе се случи.Така најубаво ќе си знаеш што како после кога си осетил на своја кожа ќе си знаеш 8).Многу поедноставно тие со обично драјверче што те кошта пробај така,ти рекоа претходно не е ништо сложено неколку компоненти се.Но пак ќе речам твој избор и најди бонбина првин 8).Инаку членот Тома добро клипче ставил за принципот на работа. ;) ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Гледам дека од Прилеп си. Има еден стар чичко продава стари работи обично во пазарни денови, на ќошот кај што се гради новата катна гаража кај пазарот. Јас кај него најдов бомбина одамна и не е лошо да провериш да не има пак.
И јас имам видено кај шо продаваат таму стари работи, немам видено бобина, ама ќе проверам од училиште кога ќе си одам, во Кочо Рацин учам, на пат ми е катната. Претпоставка отприлика колку ќе ме фати? Инаку оваа тема ја направив затоа што гледав на интернет со димер и кондензатор сериски поврзана бобина на градска мрежа и работеше без загревање, мислам и на форумов имаше таква тема... Тогаш како останува ладна на синусоида од 50 херци?


Јас ја зедов 150 денари тогаш.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/efficient-flyback-driver-circuit-by-ic-555-irf510/и со  irf1010 треба да работи

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Помош за бобина од автомобил
« Reply #22 on 27.12.2013, Friday, 17:05:34 (Edited 27.12.2013, Friday, 17:07:08) »
Така така ова со ФЕТ-ов е доста добар драјвер инаку незнам членот нека си одлучи ние му дадовме предлози што како остана се на него,кажавме кој драјвер е добар и зошто драјверите на 50 херци градската мрежа не се добри,но нека си одлучи самиот.Сега уште само да си најде бонбина на старо :D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Така така ова со ФЕТ-ов е доста добар драјвер инаку незнам членот нека си одлучи ние му дадовме предлози што како остана се на него,кажавме кој драјвер е добар и зошто драјверите на 50 херци градската мрежа не се добри,но нека си одлучи самиот.Сега уште само да си најде бонбина на старо :D ;D ;D
Утре е пазарен ден. ;)
Инаку еве што ископав вчера од еден телевизор, мрежно трафосо моќност од 121 W , Со него ќе направам ниско напонски ОЛТЦ.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
подобро високонапонското трафо и каскадата да ги извадиш... многу подобро.. а има најверојатно и бу808 или нешто слично како драјвер ..

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Еве ти спецификации за ТВ то...
Југословенско од 83-та. Фирма Еи. Транзистор како драјвер за трафото 2Н6253, 15 А 45 В 800кХз.
Трафо без каскада, неректификувано (колку што знам) го прегорев, види во последните постови од темата -потенцијално најмалиот теслин трансформатор на светот-. Еден куп кондензатори, потенциометри и слични работи....
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за бобина од автомобил
« Reply #26 on 27.12.2013, Friday, 23:21:22 (Edited 28.12.2013, Saturday, 05:27:36) »
Quote from: KiloVolt
Инаку еве што ископав вчера од еден телевизор, мрежно трафо со моќност од 121 W

Ако е од ваков ТВ тешко да е 121W

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Така така ова со ФЕТ-ов е доста добар драјвер инаку незнам членот нека си одлучи ние му дадовме предлози што како остана се на него,кажавме кој драјвер е добар и зошто драјверите на 50 херци градската мрежа не се добри,но нека си одлучи самиот.Сега уште само да си најде бонбина на старо :D ;D ;D
Утре е пазарен ден. ;)
Инаку еве што ископав вчера од еден телевизор, мрежно трафосо моќност од 121 W , Со него ќе направам ниско напонски ОЛТЦ.

ова е обично трафо колку што се рабирам..

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Quote from: KiloVolt
Инаку еве што ископав вчера од еден телевизор, мрежно трафо со моќност од 121 W

Ако е од ваков ТВ тешко да е 121W

Не таков, штета што не ја зачував каросеријата, ама еве ти сликовита претстава како изгледаше однапред. 
Инаку излезот на трафото беше 15,6 волти 7,76 ампери (варира +/- 100 мили ампери). Не тропам туку така вредност, ја измерив.
Инаку телевизорчето го ископавме со наставникот по техничко од подрумот на училиштето.

Инаку еве што ископав вчера од еден телевизор, мрежно трафосо моќност од 121 W , Со него ќе направам ниско напонски ОЛТЦ.

ова е обично трафо колку што се рабирам..

Да, обично трафо за 220 волти.
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Чекај и мене ова ми изгледа како обично трафо.Што ќе прави од него којзнае :D 8).Киловолт имаш намера нешто од него да правиш.Пошто спомна нисконапонски ОЛТЦ што ти значи тоа подучиме малце.Не сум сретнал таков термин досега во електрониката 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш