Author Topic: Помош за избор на кабел за звучници  (Read 4820 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кој со каква професија се занимава
Епа еве тебе ти текна, можеш да отвориш таква тема. Едино би ти сугерирал да напишеш кој со каква професија или хоби се занимава, па ке пишеме кој што е по професија а што работи, секако ако се разликуваат едно од друго.

Бојан, да СалеСК ги знае како дишат телевизорите и тоа е во ред, но кога се работи за озвучување мислам дека Батка е алфа и омега во Велес. Барем од од она што знам за него дека долги години се бави со озвучување во градот па и низ републикава, низ неговите раце има поминато секаква аудио опрема, од секаков производител, цена, моќност и што ти не.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #31 on 12.04.2012, Thursday, 00:14:33 (Edited 12.04.2012, Thursday, 00:23:23) »
Дх-ер ова станува заморно! Не треба да ме браниш ;D,бидејки нема потреба од тоа.Ова е Форум,а ако некој поинаку ја замислува дискусијата го упатувам на друго место. Тоа ти е македонштината.Се да негираш.Ама нека биде така.Не сакам никого да навредам на Форумов и најдобронамерно се обраќам.За инфо прошлата недела добив два пара нови звучни кутии кои ке ги севтосам за Велигден во црквата Св,Пантелејмон во Велес.Повелете да ги слушнете.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Да баш како што кажа...Македонштина...Ако на некого не му се допадне нечие мислење, одма контрира...
Најдобро е да ги упатуваш на друго место, а уште подобро е ако сам себе се упатиш понекогаш како за промена  ;D
Со здравје да си ги користиш кутиите, долго да те служат и добро да заработиш од нив...Дај боже да ти извадат уште два пара исти.
Ние кога зимавме, земавме РЦФ...ЈБЛ-ките беа некако пластично направени...Не ги бендисавме овој пат...Можеби нареден...  ;)

@ Dexter...
Тукушто ја отворив...
Па повелете.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па тука ти батка проблемот - ако ги погледнеш повторно постовите од почеток ,реално е дека не јас,ами ти имаш проблем.Не само со мене,ами и со Гига,Лордзи...Не ме негираш само мене.И не знам кои сте тоа вие што земате само РЦФ,оти овие биле пластични...
Па повели за Велигден,на јајца во Велес.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
ах бе батка, батка...
Немам јас никакви проблеми, ниту па сакам да имам...
Јас само имав најдобри намери да му препорачам на дечкото што би требало според мене да купи...
Но еве, бидејќи се што сум кажал сум кажал да те негирам прво тебе, а потоа и другите членови кои ги наброја, ЈАС еве се  ИЗВИНУВАМ за се.
Момци и девојки, батка е во право, послушајте ги неговите совети :)

Слободно користете канони за 220 волти, тие и за тоа се предвидени...
Слободно користете кабел од зелен пазар во Скопје, или незнам како се вика пазарот во Велес  ;D
И покрај тоа што мене ме учеа дека на пазар се купува зеленчук и овошје, не ме слушајте ....  ;D ;D ;D

И искрено да можам, би дошол до Велес за Велигден да ги чујам тие фамозни ЏБЛ-и :) И покрај тоа што имам слушнато еден куп...
Обично кога сум во Велес се дружам со воѓата на играорната група од велес, Влатко...Незнам, може и го познаваш.
Како и да е, уште еднаш ке ти посакам многу работни саати со новите кутии...
А за РЦФ-от...Толку ми се можностите...И знаењето, па ги задоволуваат моите критериуми во граница на нормалата  ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline sisko

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 65
Разговоров ви е голема каша попара, факт е дека во професионалата(па и во high-end сегментот) доминира спеак-онот и тоа има неколку причини, но гледам дека е излишно било што да се коментира веќе на таа тема бидејќи многу од вас се доста дефанзивни во врска со своите мислења(абре форум е ова!!) дека XLR конекторите се добри нема муабет, ама деј оди стави кабел >2.5mm2 на него!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па проблемот ти е тука - јас никаде ниту сум спомнал 220В,ни пазари,ниту сум те пратил по банани на пазар.Не знам за кој Влатко мислиш,ама сигурно ме знае,За РЦФ  и јас имам убаво мислење,ама тоа за некоја друга тема.Остани ми во добро здравје со овошјето и зеленчукот што те учеле да го купуваш на Зелено пазарче.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ајде, нек се смири топката дечки, оладете малку ;). Темата не беше баш за ова наменета, ама нема везе, секој си има свое мислење, си го кажа и мислам дека е доволно ;). Мислам дека членот кој праша ќе се снајде со изборот на кабел (па очигледно, и конектори ;D) со волку информации ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Темата воопшто не е запалена или незнам што...Единствено се напишаа повеќе постови со различни мислења, различни сваќања и различни гледишта на истата.
Но доколку некој тоа го сватил различно, тоа е негов проблем  ;)
Форумот е да се помогне некому, а не да се одмогне.
Доколку членот се сомнева во препораките кои ги добил, слободно може да го прегледа гугл и да се увери во веродостојноста на препораките кои ги добил, со тоа што ке изгуби повеќе време. Од друга страна може да створи перцепција за некој член кој му дал пак некое објаснување итн да не должам :)
Мислам дека темава е комплетно исцрпена, и се чека само да се сподели мислење за и околу квалитетот на звукот и звучките, кое мене навистина ме интересира :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #39 on 12.04.2012, Thursday, 12:14:00 (Edited 12.04.2012, Thursday, 12:38:03) »
Јас па мислев дека овде сите знаеме Омов закон:
502V/4oma=625W
Тоа е помалку од 1000W.

Ова според спецификации, да, но не и според практични искуства. ..  Не возможно овие конектори да се покажале одлично во праксата, а да не можат да издржат огромни моќности ;). Зошто тогаш би ги користеле, не гледам поента, ако не се покажале добро, немало да се пробијат на пазарот.

А тоа со равенката што е, тоа е за максимална моќност што може да ја издржат да протече низ нив, а не максимален пробивен напон на изолаторот од кои се направени. Тоа е сосема друга работа. Јас го спомнав максималниот пробивен напон, и стојам зад тоа дека сигурно е многу поголем од 50V (барем 10-тина пати). А верувам дека и максималната моќност која може да ја издржат не е до ~700W, туку и многу поголема од тоа (моја лична претпоставка, сигурно на 1000W).

XLR се покажале добро за пренос на мали сигнали,па се пробиле на пазарот.Спиконите подоцна се измислени,се покажале најбољи на пазарот за конектори за звучници и се пробиле до даска.
Не постои пасивна професионална кутија со XLR конектори на неа!! НЕМА!!

Дај немој со лични препоставки.Фабриката ГАРАНТИРА 50 волти. Не гарантира повеќе!!
Правиш ли ти разлика уопште што е гарантиран работен напон,у однос на напон што конекторот можда може да издржи бидејќи го направила квалитетна фирма?

Мрежен напон на XLR??  ??? ??? ??? ??? ??? Тие што прават така треба да идат у затвор!!

Зошто па да не ;). Ако не сакаш секој втор да ти се приклучува на некоја твоја надворешна „инсталација“ (импровизирана) од куќа или било што, зошто па да не ставам друг тип на конектор освен обичен шуко. XLR се оклопни, така да, автоматски имаш заштита од дожд/снег, а има и XLR конектори со посебни пластични куќишта, специјално наменети за лоши временски услови ;). Не гледам причина да не ги искористам нив за мрежен напон ;).

Мрежен напон на XLR? Си играш со животот? Добро,може,али играј се само со својот,немој со туѓи животи.


Споено мислење: [time]12 Април 2012, 11:31:00[/time]
Очигледно мнооогу големи теоретичари се Маки и Сале,ама искуство немаат ни два дена работа со таа опрема.Какви омови закони,какви мрежни напони и глупости.

Не негирај унапред туѓи практични и теоретски знаења,не ме познаваш ни мене ни SaleSK.

„Какви Омови закони, какви глупости“? ???  И ти си модератор на форум за електроника?? ??? ???


Половина професионалци си ги преправија спиконите одамна.Распрашајте се батки малку и не туку кажувајте приказни.Спиконот е пластика со две лимчиња на краевите и ако некој човек кој ти работи со опремата ги стави обратно( постои потесен и поширок забец!) и насилно ги заврти отиде спиконот! И не ми кажувајте приказни за некои не знам какви напони и отпори..
Такви „професионалци“ има само кај нас у Македонија. У Велес поготово.
Batka пак се прави попаметен од Dynacord,JBL, RCF и сите други светски фирми заедно.
Приказните за напоните уште одамна ги кажал дедо Ом. Запишани се у сите учебници. Али кој да чита..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #40 on 12.04.2012, Thursday, 15:23:34 (Edited 12.04.2012, Thursday, 15:25:35) »
Темата воопшто не е запалена или незнам што...Единствено се напишаа повеќе постови со различни мислења, различни сваќања и различни гледишта на истата.
Но доколку некој тоа го сватил различно, тоа е негов проблем  ;)
Форумот е да се помогне некому, а не да се одмогне.
Доколку членот се сомнева во препораките кои ги добил, слободно може да го прегледа гугл и да се увери во веродостојноста на препораките кои ги добил, со тоа што ке изгуби повеќе време. Од друга страна може да створи перцепција за некој член кој му дал пак некое објаснување итн да не должам :)
Мислам дека темава е комплетно исцрпена, и се чека само да се сподели мислење за и околу квалитетот на звукот и звучките, кое мене навистина ме интересира :)

Не ме сваќајте погрешно, немам ништо против коментарите, секој си има право да си коментира, само да не отиде дискусијата во насока „абе кој си ти на мене да ми кажуваш“, само тоа ми е ;). Само до тоа не сакам да дојде ;). Инаку, нема никаков проблем, нека си каже секој што мисли ;).

Мрежен напон на XLR? Си играш со животот? Добро,може,али играј се само со својот,немој со туѓи животи.

Ако може да пуштаат 230V преку Ethernet, зошто да не и ова ;D. Ако ме прашаш мене, 230V преку Ethernet е далеку поризична варијанта од 230V преку XLR ;). Е со 230V over Ethernet варијантата, не се сложувам ;).

Дај немој со лични препоставки.Фабриката ГАРАНТИРА 50 волти. Не гарантира повеќе!!
Правиш ли ти разлика уопште што е гарантиран работен напон,у однос на напон што конекторот можда може да издржи бидејќи го направила квалитетна фирма?

Тоа што гарантира производителот и колку реално може да издржат, тоа се две сосема различни работи ;). Мене може некој да ми гарантира и дека мојата USB flash меморија може да издржи нуклеарен напад, но сите знаеме дека тоа не е точно нели ;D, поентата е дека, нема кај да го истестираш тоа, производителот рачуна на тоа ;). Истото важи и за конекториве само во „обратна“ насока (не за сите, се разбира ;)). Како што спомнав, не се што е „црно на бело“ е точно, најчесто во негативна, но понекогаш (ретки случаи како овој), во позитивна насока ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Тоа што гарантира производителот и колку реално може да издржат, тоа се две сосема различни работи ;). Мене може некој да ми гарантира и дека мојата USB flash меморија може да издржи нуклеарен напад, но сите знаеме дека тоа не е точно нели ;D, поентата е дека, нема кај да го истестираш тоа, производителот рачуна на тоа ;). Истото важи и за конекториве само во „обратна“ насока (не за сите, се разбира ;)). Како што спомнав, не се што е „црно на бело“ е точно, најчесто во негативна, но понекогаш (ретки случаи како овој), во позитивна насока ;).

Прва твоја работа како глобален модератор на форум за електроника треба да ти биде сигурноста!!
Не смееш на форумов да даваш совет да се користи на звучник конектор кој не е предвиден за напон повисок од 50 волти!
Не смееш ни да помислиш,а камоли на форум да кажеш дека користиш XLR конектори за мрежен напон!!
Дома прави што сакаш,али овде на форумов имаш одговорност како модератор!

Dynacord,JBL, RCF и едно чудо други фирми немаат никаква врска со Neutrik, немаат акции таму,не делат профит од продажбата на спикони. Си испитале тие што е најбоље и што е најсигурно и тоа си го ставаат на своите звучни кутии.Дај немој и ти да се правиш попаметен од инженерите на Dynacord, JBL, RCF и сите други.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прва твоја работа како глобален модератор на форум за електроника треба да ти биде сигурноста!!

Јас никогаш не ги препорачав овие конектори, само коментирав за нив. Препорачав само кабли ;). Тоа е лично мое мислење, а не моја препорака ;). Препорака ми беа само каблите (најдебели што може да ги купи и најде).

Не смееш на форумов да даваш совет да се користи на звучник конектор кој не е предвиден за напон повисок од 50 волти!
Не смееш ни да помислиш,а камоли на форум да кажеш дека користиш XLR конектори за мрежен напон!!

Што јас мислам и препорачаувам се две сосема различни работи. Ако го пишам, не значи дека го препорачувам ;). Ако пишам „пробај со ова, пробај со она“, тогаш да, тоа е моја лична препорака, инаку, само си кометирам сега. Што, да бидеме реални, не е исто што и препорака (темата избега од нејзината првична цел, ама ајде...).

А која е мојата препорака, тоа е веќе сосема друга работа, и секој си има право да си ја пише својата, без разлика дали е модератор или не. Што се однесува до сигурноста, би те посочил кон оваа група на правила:

7. Правни изјави и оградувања на администрацијата на форумот

7.1. Во администрацијата на форумот спаѓаат сите членови на форумот кои се во подгрупата на членови администратори, глобални модератори и локални модератори.

7.2. Администрацијата на форумот не превезема никаква договорност за неуспехот на градбите/проектите кои членовите или администрацијата ги post-ирала на форумот.

7.3. Администрацијата на форумот не превезема никаква одговорност за физичка, материјална или емоционална штета која може да настане при градбата или пуштањето во работа на уредите/проектите кои се post-ирани на форумот од страна на неговите членови или администрацијата.

7.4. Аминистрацијата на форумот не гарантира за точноста на објавените шеми/написи/проекти кои се поставени од страна на членовите на форумот или неговата администрација.

7.5. Како регистриран корисник (user) на форумот, се согласувате сите лични податоци кои сте ги пополниле во формуларот за регстрација на форумот да бидат чувани во базата на податоци на форумот. Вашите лични податоци нема да бидат посредувани со „трети лица“ (third party) без претходно администрацијата на форумот да добие ваша дозвола. Администрацијата на форумот не превзема никаква договорност доколку базата на податоци на форумот е пробиена од страна на „трети лица“, со што личните информации кои сте ги пополниле во формуларот за регистрација на форумот можат да бидат искористени во неетички, неморални и нелегални цели.

Така да, исто како и сите други, и јас имам право да си го пишам мислењето и препораката, а дали членот ќе послуша или не, тоа е веќе сосема друга работа ;).

Dynacord,JBL, RCF и едно чудо други фирми немаат никаква врска со Neutrik, немаат акции таму,не делат профит од продажбата на спикони. Си испитале тие што е најбоље и што е најсигурно и тоа си го ставаат на своите звучни кутии.Дај немој и ти да се правиш попаметен од инженерите на Dynacord, JBL, RCF и сите други.

Не се правам попаметен, само си кажувам што мислам и што е моето искуство. Како што пишав, секој си има право да си го каже (исто како што и ти си имаш право да се држиш по строги норми и спецификации, тоа е твое право и не навлегувам во тоа). Различни искуства, различни мислења, различни луѓе, различни карактери, табиети, итн. Не сите разислуваат на ист начин. Ако ти сакаш да се водиш само по спецификации, тоа воопшто не е проблем ;). Ти пиши си и коментирај си околу тоа ;). Ако јас имам различно мислење од твоето, не значи дека грешам (истото важи и за спецификациите, ако не секогаш верувам во нив, не значи дека грешам ;)).

На крајот на краиштата, јас предложив да видиме кој е максималниот пробивен напон на XLR конекторите. Ако сакаш, нема проблем, може и тоа да се испита, со што би ги ставиле спецификациите на тест ;). Потоа можеме да земеме дека (на пример) 5 пати помал напон од тој да е максимално дозволен (тоа се прави на база на договор, искуство, сигурносни мерки, итн.). Не е проблем, можам да замолам во Институт за Електрични Мерења, не верувам дека ќе ме одбијат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига,мислам дека е беспредметно да спориш со луге кои не се спремни да ислушаат никого без да наметнуваат свое и само свое гледиште .Очигледно дијалектиката е далеку од нивните сваќања.Се изначитав благо речено фрази,самобендисани фалби,изјави од типот*  само јас знам,никој друг не знае...*.Она што го кажав е применето во пракса и сите пластики од типот на специјални спикони ги заменив со она што ми одговара мене.Дали некој прифаќа или не тоа е друга работа,ама кај мене функционира и секој може да се увери лично.Има ли поголема вистина од тоа да видиш со свои очи? Последните кутии кои ги преправав беа од Скопје и лугето се задоволни.Веројатно нема доволно стручњаци во Скопје,па дојдоа во Велес. ;D
Се оддалечивме далеку од темата,а не слушнавме ништо од оној кој ја постираше темата.Нему му е редот.
П.С. Гига мислам дека  оваа последна изјава Маки треба да те поттикне да превземеш нешто.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Последните кутии кои ги преправав беа од Скопје и лугето се задоволни.Веројатно нема доволно стручњаци во Скопје,па дојдоа во Велес. ;D

Секој си ја работи онаа работа во која е најдобар. Затоа секоја чест батка, стручњак си за лемење жички и местење конектори...Ти симнувам капа...
А тоа што немало лемачи на жички и конектори во Ск е ради тоа што овде се работи малку поинтелектуална работа...Не секој има време да си изгра со калај и леткум..
 ;)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...