Author Topic: Помош за избор на кабел за звучници  (Read 4819 times)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Здраво до сите
Деновиве ке ми стигнат две професионални звучни кутии со две петнаески и хорни. Сега мене ме интересира колкава треба да биде дебелината на кабелот кој треба да го купам за нив за да ги приклучам со засилувач, иначе звучните кутии се dynacord f150.  Ви благодарам однапред.

Offline zokizoczdrave

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Дебелината на кабелот ќе ја одредиш според моќноста на звучникот

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
500w  е звучникот

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Купи најобичен двоен звучнички кабел, најдебелиот што ќе го собере во конекторите и гледај да биде најкраток што може (да нема многу неискористен кабел до звучниците), ќе ти заврши работа сосема добро. Не наседнувај на лажги од типот на „специјални“ звучнички кабли од „реномирани“ фирми со троцифрена цена во евра кои единствено го даваат „вистинскиот“ звук.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Благодарам на советите :) ако има некој нешо да додаде слободно нека пише темата не е затворена

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па тоа што го пиша LordZi, во принцип, тоа е тоа. Најдебелиот кабел што може да го најдеш ќе биде сосема солиден за звучниците ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #6 on 10.04.2012, Tuesday, 18:48:15 (Edited 10.04.2012, Tuesday, 22:04:04) »
Lordzi убаво кажа! Не паѓај на приказни за некакви *специјални* кабли.Купи најобичен 2х2,5 мм кабел и ке немаш проблеми.Ако имаш повеке пари купи си од овие силиконските(проѕирните!) бидејки се меки ,се виткат  и не *пукат* од сонцето. ;D ;D

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #7 on 11.04.2012, Wednesday, 00:10:15 (Edited 11.04.2012, Wednesday, 00:11:55) »
Јас се извинувам што ке ги негирам сите погорни искажани мислења во врска со каблите...
Прво
1. Најдобро е да појдеш во Логинг или пак некоја друга специјализирана продавница за кабли и да побараш кабел за твоите нови кутии кои ке бидат со "4-pole Speakon connectors" односно 4 полни Speacon конектори.
2. Можно е кутиите да ти стигнат со кабли
3. Овие кабли немаат ама апсолутна врска со 2х1,5 мм обичен кабел за звучници...не дека не можеш да направиш комбинација, но тоа ке биде преседан...

Звучниве кутии се прекрасни и се опремени со EV, Electro Voice драјвери, имаат еден куп заштити и верувам дека ке имаат прекрасен звук...само незнам со каква миксета ке ги тераш, или пак имаш некој снагаш за нив...
Како и да е, со здравје да си ги користиш :)
Инаку опремени се со конектор за влез и уште еден конектор за таканаречен брз излез...

Еве како изгледаат конекторите на самата кутија:



А оваков би требало да биде конекторот на кабелот:



Моја препорака: почекај да ти стигнат прво звучките, да видиш што све ке стигне со нив, а после ке се најдат и кабли и конектори...
Најважно е да не фрлаш пари за џабе...

Овака би изгледал кит за да изработиш сам кабли:



А овака изгледа готов кабел:



Оваков тип на звучки обично се со такозвани канони, тип на конекција, но овие се со малку поразличен тип на конектирање...Сепак ова не е комерцијален звучник во кој се пикаат две жички какви ке најдеш...
Тука си сака КАБЕЛ, а не зафрканција...

Би ги замолил останатите членови другпат барем да проверат за каков тип на звучници и конектори станува збор, а потоа да оставаат коментари, бидејќи несакајќи неискусните членови може да направат беља..Без тревожење и љутење, но сите коментари беа максимално погрешни и наведоа во погрешен правец...

Поздрав и чекам да кажеш импресии од овие кутии од кои јас барем очекувам многу :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Ако е толку за квалитетен кабел од реномирана фирма тогаш купи си Klotz,Mogami,Redco итн.. кабел,купи си спикон Neutrik конектори и состави си ги дома.Дефинитивно е 10 пати поефтино ако сам си ги составуваш каблите отколку да ги купиш веке составени.

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Апсолутно се согласувам...Но доколку нема познавање од самоградба на вакви кабли, може многу лесно да гоиспрати во вечните ловишта појачалото или миксетата :)
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #10 on 11.04.2012, Wednesday, 01:06:43 (Edited 11.04.2012, Wednesday, 01:38:44) »
Никој конектори не спомна  колега. Се работеше за кабли.Иако овие и уште многу други звучни кутии од понов датум имаат спикони,сепак не знам дали поекето професионалци се задоволни од нив!??Спиконите се далеку од добро решение за приклучок на звучници,бидејки ми се дешавало по некој *стручњак*да запне и да ги набие обратно или да ги *прошлајфува * на вртењето.Зависи како и каде ке ги користиш звучниците.Ако сам си работиш пажливо и обични 6,3 мм џекови ке ти завршат работа и тоа доста добро.Јас за повекето звучници ставам ХЛР приклучоци кај кои нема промашување и кои ми се подобро решение.Кој сака нека каже ама пластичниве спикони со време се разјадуваат ,почнуваат да клапаат и за една година постојана работа одат во ѓубре.И пак на крај ,првична констатација - не фрлај многу пари за спикони.... вакви ,такви марки... Се е тоа бадијала фрлени пари.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, тоа сакав и јас да кажам, никој не спомна ништо за конекторите. Јас (а колку што забележав и повеќето останати членови) само коментираа за каблите. А за разликите во квалитетот на каблите, да, го има, но според мене, не е до толку забележителен како разликите во добри и лоши конектори или врски, звучници, засилувачи итн.

Во однос на конекторите, не коментирам, има покомпетентни од мене за овие работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Има има огромна врска и во каблите...
Кој не застанал со кабли фејс ту фејс, неможе да ја осети разликата...
Пример...Ке кажам јас на времето дома со другарите како тестиравме...
Најчесто зимавме кабел од Аудио Центар, поголем дел од опремата беше земена и од таму, па за да не дојде до оној ефект на сигестија, го правевме следното...Еден седи на стол со заврзани очи. Слуша само музика...Промената од обичен 2х1,5 така да речам пазарски кабел со некој кабел што чини 400 денари за метар има огромна разлика...Најчесто се приметува изразено на средни и високи тонови, доколку е односно чистина на звукот, на ниски тонови во длабочината...Поквалитетните кабли е тешко да се разликуваат, односно звукот е приближен. Како што кажав најголема разлика се воочува помеѓу евтин и скап кабел.
Пиновите со кои ги поврзувавме цд плеерите и појачалата ги правевме сами, со тоа што максималната должина беше околу 25 цм со позлатени конектори, пинови. Истите и ден денес ги користам и не би сакал да ги заменам за ништо :)
Инаку цена квалитет на кабел кој во тоа време се купуваше беше кабелот брендиран како Јамо...

Сепак за оваков звучник би земал малку посаглам кабел...Прво заради квалитетот на изолацијата, а потоа и заради квалитетот на бакарните лицни...
Немој да штедиш на ситните работи...Понекогаш тие ситни работи може да те коштаат скапо...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Ви благодарам многу на сите, иначе вечер ми стигаат звучките па ќе ви пишам импресии наскоро :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за избор на кабел за звучници
« Reply #14 on 11.04.2012, Wednesday, 13:35:31 (Edited 11.04.2012, Wednesday, 13:37:03) »
Поквалитетните кабли е тешко да се разликуваат, односно звукот е приближен. Како што кажав најголема разлика се воочува помеѓу евтин и скап кабел.

Добро, да, ова е повеќе од јасно, се разбираме за ова ;). Поентата повеќе ми беше да не паѓа на фолови како „дојди кај мене јас имам профи кабли, ќе ти ги дадам за 600 денари метар, и тоа е евтино за тој кабел“ зошто имам сретнато вакви „професионални кабли“, од професионални ни „п“ нема во нив, најобичен кабел е со многу "fancy" изолација ::).

Јас сум забележал дека најголема разлика прави дебелината на самиот кабел. Колку е подебел (без разлика дали е неменет за мали или големи моќности) толку подобро (да не се претерува само, се разбира, не ви требаат кабли од далноводи ;D). Значи, ако земете и некој поевтин кабел, но подебел, звукот ќе биде сигурно многу подобар отколку оној на некој тенок, но се разбира, за нијанса ќе се разликува од многу поскапите кабли од, на пример, Аудио Центар.

Мислам дека се разбирамe ;).

Инаку цена квалитет на кабел кој во тоа време се купуваше беше кабелот брендиран како Јамо...

Имам купено ваков кабел, но искрен да бидам, не осетив некоја значителна разлика меѓу звукот од овој кабел и од кабел со истата дебелина кој чинеше барем 5 или 6 пати помалку. Звукот беше подобар со Jamo кабелот, но не беше разликата огромна, или барем мене не ми беше... што знам, можеби некој ќе рече дека сум „тап на уво“, ама мене навистина не ми пречеше ни едниот ни другиот кабел ;D.

Секој си има своја „филозофија“ за овие работи. Мојата е, дур „пее“, се е ОК ;D. Не треба звукот да биде за никаде, се разбира дека не сакам ни јас таков да биде ;). Но ситните разлики не ми пречат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."