Author Topic: Ми треба шема за предзасилувач со тон контроли  (Read 482 times)

electron

  • Guest
Имам еден засилувач, плочката со излезите беше целата изгорена и направена партали, не ми се исплатеше да ја поправам па морав да ја вадам, и направив нов стерео засилувач со два LM 1875.
Но на старата плочка заедно со засилувачот беше и предзасилувачот со тон контроли за bass и treble. Немаше начин како да го искористам само предзасилувачот, бидејќи зафаќаше голем простор, целата плочка беше 13х18 сантиметри.
За да ги искористам фабричките потенциометри за bass и treble (2x100k lin.) ми треба проверена шема за предзасилувач кај која потенциометрите за bass и treble се исти како и фабричките.
Напонот за напојување на предзасилувачот е симетричен и изнесува +/- 12 волти.
Инаку, најпрвин го направив овој предзасилувач:
Code: [Select]
http://www.eleccircuit.com/pre-tone-control-stereo-by-ic-ne5532/Но не сум задоволен од него, басот може да се намалува но не може да се зголемува, а високите воопшто не се контролираат. Проверив се, и потенциометрите и компонентите, работи добро, нема шум, потенциометрите се правилно поврзани, нема грешки на плочката, нема ладни лемови, но сепак не може да се контролира звукот.
Го пребарав форумот, во делот кај предзасилувачи но не најдов таков каков што ми треба, па доколку некој има шема по можност со готова плочка би го замолил да ја постира тука.
Однапред благодарам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
На Форумот имаше постирано неколку добри шеми,само треба да побараш 8) Но,за секој случај еве неколку шеми па избери,пробани се ,работат.Пази многу на квалитетот на потенциометрите кои ке ги ставиш.Од нив многу зависи квалитетот на уредот.