Author Topic: Помош за појачало за бас во автомобил  (Read 1164 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Сакам да го изработам ова појачало за бас за во автомобил.Бидејќи сите делови ги имам насобрано по дома,сакам да го реализирам и вметнам во автомобил.Па сега,дали е добро да се изработи,пред се каков звучник да користам,дали може да ми предложите некој.Па звучникот да го купам,исто така за кутијата.Јас ако најдам параметри од звучникот ќе ги пресметам димензиите на кутијата,бидејќи до крај на прво полугодие учевме за пресметка на звучни кутии.Ај ако може помош!!Еве линк:
Code: [Select]
http://320volt.com/tda7294-bass-araba-anfisi-tl494-smps-besleme/Ваше мислење,што ќе кажете.Немам некое искуство,но би дал пари за да го изградам и би се потрудил,исто така.
Како што гледам од целиов проект,проблем ќе имам околу изработката на кутијата,електрониката ќе биде најлесна работа.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
слично на ова, ако не и исто има во новиот број на емитер :)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ако ги имаш по дома деловите пробај ништо не губиш, вака на изглед стое арно, сиг е и јако ова турците добри се во електроника хахах може и бољи од македонците
 ;D ;D ;D
d.t

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
иамше вакво слични во емитер, секако ќе ти треба добар звучник.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
гледам и споредувам.Изгледа проектот е ист.Во Емитер е поставен подоцна,но во Емитер го користат TDA7293.Додека пак на турската страна TDA7294.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што сакаш сега? Ти треба појачувач или нацрт на кутијата? Само каков бас ке користиш прво?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Што сакаш сега? Ти треба појачувач или нацрт на кутијата? Само каков бас ке користиш прво?
Ми треба објаснување за појачувачот од првиот пост,дали е добар да го изработам.За кутијата мислев сам да ја изработам и да ми предложите некој бас,па според тој бас,односно неговите карактеристики да ја прерачунам кутијата.

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Од мене еден предлог.Да сум на твое место прво би го изработил напојувањето,ако тоа функционира после е лесно за засилувачот. :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што сакаш сега? Ти треба појачувач или нацрт на кутијата? Само каков бас ке користиш прво?
Ми треба објаснување за појачувачот од првиот пост,дали е добар да го изработам.За кутијата мислев сам да ја изработам и да ми предложите некој бас,па според тој бас,односно неговите карактеристики да ја прерачунам кутијата.

Сколс,ти треба да си одбереш бас спрема парите со кои располагаш.Второ,ова турската шема со TL494  е добра поради конверторот на напон и евтиното 7294.Ама 100 W не вадиш со него,реално 60-тина вати.Е,сега на 4 оми најди некој 10 - 12 инчен бас,макар но нејм марка да биде ,ама нешто потешко и со гумен овес.Ако сакаш и кутија да пресметуваш нека ти е со среќа,ама за во гепек постојат и некои други правила освен формулите  ;D ;D ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имам во автомобил PIoner систем,со вграден засилувач.На излез од појачалото(што е за надворешно) треба да се постави овој бас?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Го знам овој засилувач одамна, одлично е дизајниран. Step-up конверторот, засилувачкиот степен со добро познатото TDA7294 и филтерот за сабвуфер со TL072 се одлично склопени во една целина и затоа вреди да се изработи. Кога веќе ги имаш деловите ич не му ја мисли, туку веднаш почнувај со негова изработка. Мислам дека ќе бидеш задоволен од овој засилувач и со добра комбинација на добар звучник и добро направена кутија, ќе добиеш солиден бас кој е и повеќе од доволен за во кола ;).

имам во автомобил PIoner систем,со вграден засилувач.На излез од појачалото(што е за надворешно) треба да се постави овој бас?

Поврзувањето може да го изведеш на неколку начини:
1. Ако радиото има посебен излез за сабвуфер ќе го поврзеш таму.
2. Ако радиото нема ваков излез ќе го поврзеш директно на излезите за звучници, но ќе внимаваш во овој случај, бидејќи ќе имаш многу поголема побуда на засилувачот.

И за крај јас овој проект би го изработил како една целина т.е. засилувачот и басот заедно во една кутија и ќе добиеш одличен активен сабвуфер ;).

Со среќа во изработката :).

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
бидејќи имам проблеми со оригиналното напојување,ќе го изработам ова: http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6877.0
Дома имам од трафоата EL35 и EL33 по неколку парчиња,па се надевам ќе изработам повеќе SMPS напојувања. ;D ;D
Дали знаете цена на TL494 во Логинг(на ново,дека јас имам стари)?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дали знаете цена на TL494 во Логинг(на ново,дека јас имам стари)?
Не би требало да се над 50ден,во гац јас кога зимав беа по 20ден...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Го здогледав тој проект на tesla017([Edo]) што го има поставено на нашиот форум со изгледот и сличностите на проектот во Емитер на Славко.Исти се,само се сменети местата на некои делови.Изгледа овој Славко,во следниот број на Емитер ќе го претставува напојувањето и да се надеваме дека ќе пише од кој го "превзел" тој изглед и дизајн.