Author Topic: Ми треба помош околу пиви гитарско појачало.  (Read 762 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Значи станува збор за хибридно 120 ватно појачало за гитара. Како излезни елементи користи ламби.
кога се свири на појачалото 5-6 минути преснаува да свири, по што на звучникот нема ништо, како да е исклучен од гајтан.
Една од цефките грее(повеќе од другите), додека таа и уште една светинаат плаво кога појачалото се пушта на главниот трекинувач.
Било која цефка да се стави на местото од таа што грее најмноги, почнува да се загрева интензивно.
Што го фркат да не зане некој?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Преголем напон можеби ???, тоа што спомна дека фрла сини искри до некаде ме наведува да мислам дека е тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеби имаш некој пробиен кондензатор на анодата.Провери ,можда и визуелно ке го познаеш.За кое појачало се работи??

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
За кое појачало се работи??

Како што разбрав од насловот, се работи за гитарско појачало од марката PEAVEY, ама нема напишано за кој модел станува збор.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Поради големиот напон и поголемата температура со која работат ламбите често “одат“ кондензаторите и отпорниците. Јас мислам дека скоро сигурно проблем е некој од пасивните елементи а не ламбите. Види мери напон на анодата (ама внимавај) и види измери ги отпорниците, да не има некој да се однесува како краток спој, па низ таа ламба да оди поголема струја.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да појачалото е peavy 120W за соло гитара, инаку не зна точно што модел е. предпојачалото и евилајзерите се иработени во полупроводничка технологија.
може да е разштиман биасот?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
да појачалото е peavy 120W за соло гитара, инаку не зна точно што модел е. предпојачалото и евилајзерите се иработени во полупроводничка технологија.
може да е разштиман биасот?

Нема ли плочка или налепница некаде позади ? Или сликај го ,да го видиме.Имам некои шеми за Пи-ви,само да видиме за што се работи.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош околу пиви гитарско појачало.
« Reply #7 on 17.01.2012, Tuesday, 22:21:25 (Edited 17.01.2012, Tuesday, 22:22:57) »
artis vt series пишува на него....
Code: [Select]
http://boston.craigslist.org/gbs/msg/2795940683.htmlмислам ова е