Author Topic: Проблем со високотонци од звучник  (Read 1930 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овде не бираме глупи и паметни! Ако имаш проблем се трудиме да го решиме.Значи,земи батерија ,допри го едниот пол на звучникот ( има + и - пол,обележени се!!) и со жица од другиот пол допри на слободниот пол на батеријата.Или просто кажано - допри ги плусот и минусот од звучникот на половите на батеријата.Ако слушнеш нешто од звучникот да крчи значи е во ред.Ако нема ништо - прегорен е.Ако сакаш да го менуваш побарај соодветни ( не знам дали овие уште ги има!?)
Симсоник или некој други кои одговараат на отворот барем.Кажи какви звучници си купил па ке видиме нешто да предложиме околу свртницата.Добро е да го  сликаш одблизу секој дел поединечно за да видиме за што конкретно се работи.

Offline Mackara

  • Нов член
  • *
  • Posts: 6



Еве како се поврзани звучниците, утре ќе направам тест со батеријата и ќе ви ги кажам резултатите, но чудна работа имам два вакви звучници, со исти делови исто се чудно и кај другиот не работат високотонците, јас сум уверен дека е до нешто друго не до звучниците но утре ќе ви кажам за сигурно за тестот со батеријата. И имам уште едно прашање. Дали ако еден звучник стои долго време без да работи т.е. да не биде во функција, дали има можност да престане со работа т.е. да рикне?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали ако еден звучник стои долго време без да работи т.е. да не биде во функција, дали има можност да престане со работа т.е. да рикне?

Можно е да се искриви мембраната или спајдерот од влага, па да почне да „прди“ (да фаќа калемот за магнетот), па поради тоа да изгори звучникот, а инаку вака, сам по себе, не, не би требало ;). Исто, ако бил изложен на сонце, можно е амортизерот да почне да се распаѓа, особено ако бил направен од оној евтиниот материјал (не ми текнува како се викаше, личи на сунѓерче, малку е поеластичен од сунѓер) како што користат Simsonik ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проблем со високотонци од звучник
« Reply #18 on 04.01.2012, Wednesday, 18:29:26 (Edited 04.01.2012, Wednesday, 18:32:56) »
пушти некое од овие
Frequenze Audio Test - Audiogramma spettro sonoro 20 - 20000 Hz
  ќе видиш кога звукот драстично ќе се намали, би требало да приметиш така дали свири или не и кој звучник, само не го пуштај до даска системот...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Засега ова не му треба  ;D ;D дајте да му помогнеме околу свртницата.Вредностите на електролитите не се гледаат.Ако можеш да направиш шема ке ни олесниш.Мислам дека свртницата е земена од око,од некој други звучници кои не се сигурно Симсоник  ;D.Но,дали можеш просто да ни нацрташ некоја приближна скица?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Еве како се поврзани звучниците, утре ќе направам тест со батеријата и ќе ви ги кажам резултатите, но чудна работа имам два вакви звучници, со исти делови исто се чудно и кај другиот не работат високотонците, јас сум уверен дека е до нешто друго не до звучниците но утре ќе ви кажам за сигурно за тестот со батеријата. И имам уште едно прашање. Дали ако еден звучник стои долго време без да работи т.е. да не биде во функција, дали има можност да престане со работа т.е. да рикне?
Гарант се изгорени високотонците од прегласно свирење,не е само од стоење без работа.
Сликај ја плочката од скретницата од другата страна кај што е бакарот и нацртај точно како се споени жиците со звучниците и со влезниот конектор, вака од фотографиите не се гледа,а најпрвото фото е неоштро и не се гледа добро. Дали има наштампани други букви освен М и С на плочката кајшто се залемени жиците?