Author Topic: Проблем со DVD Philips HTS 3300  (Read 454 times)

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Проблем со DVD Philips HTS 3300
« Opened on 29.11.2011, Tuesday, 10:22:44 »
Здраво колеги имам едно прашање до вас кој би ми помогнал ???
Значи вака ова DVD Philips HTS 3300 го копил татко ми од пазарот под кале со 5 звучки и вуферче за некоја си симболична цена и сега проблемот е во тоа што само оригинални CD-диња чита а овие фалшот што се (пиратерија) нејќе да прочита.Дали има некој код за декодирање или што помош би ми понудиле вие ??? Поздрав и фала на одговорот однапред.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Проблем со DVD Philips HTS 3300
« Reply #1 on 29.11.2011, Tuesday, 10:36:54 »
И јас дома имам едно вакво DVD, мислам дека нема спас. Ама кај мене не дека чита само оргинали, туку ги чита сите оние што се со принтано одозгоре, да има некоја слика и ќе го прочита, а стаи му принко не го чита, ќе го врти пола саат и ќе пише нема ништо. Ако има некое решение и јас би сакал да знам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со DVD Philips HTS 3300
« Reply #2 on 29.11.2011, Tuesday, 11:23:00 »
Треба да се разгледа ситуацијата, дали навистина има хардверска или софтверска заштита од пиратски дискови или едноставно не чита дискови со низок квалитет (DVD-R, осовено Princo). Пробај со Verbatim или TDK, ако некое од нив прочита, значи чита пиратерија, ама не чита неквалитетна пиратерија ;D. Ќе треба да си го штелнеш ласерот или да си купуваш квалитетни дискови, едно од тие две ;). Ако е првото (хардверска или софтверска заштита, ваква најчесто имаат DVD плеерите наменет за западњачки пазар), како што рече stefanjanevski, му нема спас, односно има, ама не се исплати маката :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Проблем со DVD Philips HTS 3300
« Reply #3 on 29.11.2011, Tuesday, 11:34:45 »
Може да е тоа што викаш Гига, западњачки стандард, зашто имам пробано и со Verbatim не сака, инаку ова DVD ми го даде една баба, мислам дека и е донесено од страна некаде, не е купено од Македонија, ми го даде за делови да си извадам.

Offline vrukiot

  • Нов член
  • *
  • Posts: 44
Одг: Проблем со DVD Philips HTS 3300
« Reply #4 on 29.11.2011, Tuesday, 17:01:41 »
Ок фала колеги.Истото и јас го знаев но викам ај да прашам може некој го има средено овој проблем али тоа е ќе врши работа за радио :)