Author Topic: Ми треба совет за ставање на индуктивен елемент на бас-појачало  (Read 622 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Ми треба совет за ставање на индуктивен елемент на бас-појачало
« Opened on 27.10.2011, Thursday, 12:33:54 (Edited 27.10.2011, Thursday, 18:00:40) »
Значи вака, имам појачало за во кола јбл гтo-7001 и alpine type R swr1224D звучник. Бидејќи кога ќе клипира појачалото звучникот може да прегори, сакам да ставам намотка (индуктивен елемент) кој ќе биде сериски поврзан со звучникот на + терминалот. Ме интересира дали ќе има мака појачалото од индуцираниот напон во намотката, дали треба да се поврзи отпорник или кондензатор на краевите на намотката?

Code: [Select]
http://eu.jbl.com/jbl-product-detail-eu/gto7001e.html
Фала

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Ако го тераш појачалото у клипинг ќе прегориш од прејак звук ти а не звучникот,па тоа ти се 700W снага директ у субвуфер од 12 инчи у метар кубен простор у кола,пази што правиш! Стави ги изводите од звучникот у паралела и после стави 4,7mH сериски со звучникот,нема мака за појачалото.Отпорник не смееш да ставаш,а кондензатор не ти треба.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Фала Maki, инаку не е толку осетлив звучникот, така да нема кој знае колку звук, мада сеуште ја местам инсталацијата, ќе видиме, не мора до аксимум да е пуштен  :D ;D ;D.
Патем, ме интересира зошто не смее да се стави отпорник паралелно со намотката, ако сакаш да ми објасниш. По мое намотката би се празнела делумно преку него...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Патем, ме интересира зошто не смее да се стави отпорник паралелно со намотката, ако сакаш да ми објасниш. По мое намотката би се празнела делумно преку него...
Не сум те разбрал,мислев сакаш отпорникот или конднзаторот да ги ставиш после намотката паралелно на звучникот,а ти сакаш да ги ставиш паралелно со намотката,така ли? Онда кондензатор не смееш да ставаш,а отпорник може а и не мора. У ствари,нема потреба ни од намотката ако не го тераш појачалото у клипинг.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Момче,не ставај ништо и терај го  без проблем ,само стави најголем пресек на кабел што можеш да го најдеш и купиш (2,-3  -3,5 мм пресек!)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мислиш за напојувањето? имаше 20мм2, најголем беше тој и 2х6мм2 носат плус(паралелно врзани) а маса земам од шасија, преку исти кабли.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не,мислам на оние од појачувачот до звучниците!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
за нив планирам 2х6мм, не подолги од 1 метар