Author Topic: Имам проблем со зуење на засилувач  (Read 724 times)

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Здраво до сите како што гласи темата имам проблем су зуенње на засилувач, зуењето се дешава кога појачало е вклучено во струја, а кога ќе го исклучам 10-15 секунди додека кондезаторите се полни си работи без никаков проблем и зуење,
ве молам за помош ми иде на нерви :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Домашно направен е засилувачот (home made, DIY) или е купечки? Пробај да го извадиш трансформаторот од кутијата да го ставиш подалеку од ППК-то на плочката, види дали ќе го снема зуењето. Ако тоа не помогне, пробај со плетење на жиците кои го носат напонот за напојување до засилувачот (ако се напојува со симетричен напон, масата не се плете, жиците за напојување на позитивните и негативните изводи се плетат околу масата, ако нема симетрично напојување, само вплети ги двете жици кои го носат напонот за напојување една околу друга ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Да домашна изработка е засилувачот прво имашеелктронско напојување меѓутоа тоа цркна и му ставивме трафо, откога трафото е тука нон стоп зуе едниот излес повише а другиот помалку

Споено мислење: 29.08.2011, Monday, 06:38:50
фала на совет иначе сеа ќе пробам

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да домашна изработка е засилувачот прво имашеелктронско напојување меѓутоа тоа цркна и му ставивме трафо, откога трафото е тука нон стоп зуе едниот излес повише а другиот помалку

Ако е home made, можно е и да немаш добра филтерска секција или да се суви електролитските кондензатори. Електролитите се нови или користени претходно? Колкава вредност имаат и колкава е моќноста на засилувачот (RMS)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Во колкава кутија ти е  сместено целото (покажи фотка).
Трафото да не е во непосредна близина на плочките .
напојувачката секција да не е изведена лошо (лошо умасена) .
Или имаш суви кондензатори како што ти напоменаа погоре.
Покажи фотки  од  целото и колкава е вредноста на кондензаторите излезна моќност и шема доколку поседуваш .
Вака на ќораво може да се повеќе работи.

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26




повеле слики

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Доколку имаш ставено кулер, може да ти внесува шум во колото,исклучи го (доколку го има ) провери дали ќе има шум
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline boki-cair

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Пробано зуе, не зуе само кога е исклучено а полни се кондезаторите и тие 10 15 сек додека не се испразнат кондезаторите си работи убаво

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како што ти кажав, пробај оддалечи го трафото од плочките, вон кутијата стави го и види дали пак ќе зуи. Исто така, пробај замени ги кондензаторите во филтеркста секција, или ако имаш C метар, имзери им ја капацитивноста, сите кои имаат за 15% помала капацитивност од декларираната, најверојатно се суви. Уште подобро е ако имаш ESR метар, ама претпоставувам дека немаш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
мене ми се има десено од трафото од предпојачалото да ми зуи, немаше си,метричен напон, иако имаше стабилизатори. патем, умасено е?