Author Topic: Помош околу Eltax звучници  (Read 516 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Помош околу Eltax звучници
« Opened on 12.06.2011, Sunday, 15:53:04 »
Дома на 5.1 ресиверот задните сателити ми се Eltax, пред некој ден случајно нешто ги чепкав и отворив внатре да ги видам. Кутијата е дрвена ама внатре нема никакво полнење. Дали е паметно да ги наполнам со некој материјал? Дали така би добил нешто?
Дека памтам вуферов кога го правев во компресиона кутија исто така кутијата внатре ја облепив цела според проектот во емитер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Eltax звучници
« Reply #1 on 12.06.2011, Sunday, 16:16:45 »
Нема потреба да дампираш ништо,затоа што овој тип на звучни кутии немаат потреба од тоа.

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Одг: Помош околу Eltax звучници
« Reply #2 on 12.06.2011, Sunday, 16:20:57 »
Ок фала батка

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош околу Eltax звучници
« Reply #3 on 13.06.2011, Monday, 12:49:59 »
Дома на 5.1 ресиверот задните сателити ми се Eltax, пред некој ден случајно нешто ги чепкав и отворив внатре да ги видам. Кутијата е дрвена ама внатре нема никакво полнење. Дали е паметно да ги наполнам со некој материјал? Дали така би добил нешто?
Не го слушај Batka, тој Eltax не е некоја специјална кутија на која не и треба полнење  ::)  а тоа што Eltax штеди лесно се поправа,ако кутијата е компрсиона исполни ја комплетно ако е бас рефлекс онда стави ссамо еден слој на задниот зид. Добијаш почист звук у средни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу Eltax звучници
« Reply #4 on 13.06.2011, Monday, 14:15:31 »
ако кутијата е компрсиона исполни ја комплетно ако е бас рефлекс онда стави ссамо еден слој на задниот зид. Добијаш почист звук у средни.

5.1 е системот, претпоставувам дека woofer-от е изведен како бас-рефлекс кутија (друга комбинација не прави логика). Какви средни ќе вади woofer ако горна гранична му е околу 300 или 400Hz? Плус, дури и да вади средни, што ќе ми се средни без surround „карактеристика“ (средни ќе има само од локацијата каде што е поставен woofer-от, не гледам поента), можеби (најверојатно) дел од средните ќе се јавуваат и од сателитите, па само ќе ми се упропасти карактеристиката.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."