Author Topic: Ми треба монтажна шема за Сирена со 2 тона со 2х555  (Read 691 times)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
По можност шемата да се состои само со отпорници кондензатори и 2х555 т.е да нема потенциометар.Односно некоја која е иста или слична на оваа на сликите.. На првата слика на местото од 2рта 555 се додава 555ката од втората слика




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Були ,се извинувам,ама да знаеш оваков напис малку е иритирачки: да се состои САМО од отпорници,2 х 555 ,да НЕМА потенциометар???!! Абе,уште и да ја нацрташ шемата!? ;D Експериментирај малку!!  :D Што те страв? Или ке работи или нема да работи - а може ке добиеш и некој нов звук.Но.еве две три шеми,белки нешто ке те погоди..

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Ми треба монтажна шема за Сирена со 2 тон
« Reply #2 on 30.05.2011, Monday, 00:27:42 (Edited 30.05.2011, Monday, 00:29:37) »
Е убо..Ми треба за на училиште затоа имам такво специфично побарување :) Јас направив една шема залемив се средив ама не работи. Видов побарав и не успеав да пронајдам грешката си најдов 2 грешки ама не било до нив :). Ми дава некој ептен тивок звук. Што може да биде појма немам. На првата 555 си дава на излез напон од 3в, проверив и уште некој отпорник после неа и таму има некој напон е сега дали е тој вистинскиот... Дај малце советувај како да барам грешки во било која шема. Утре планирам да ја ставам на осцилоскоп да видам што дава на излез, би требало да дава зошто како што кажав дава некој звук МНОГУУУ мал на уво да го доближиш звучникот за да слушнеш. Немам време за експерименти, зошто за утре ми е а ужасно ми е мака да ја правам пак а за проверка сакам да ја проверам зошто сакам да научам како се проверува, кеф ми е :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колку Ω е звучникот?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
8  оми е.. На претходната што ја имав напаено само со 1 тон со истиот звучник работеше супер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Обично се 8 омски,ама во краен случај и 4 омски,само малку повеке транзисторот ке грее.Еве уште нешто.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
8  оми е.. На претходната што ја имав напаено само со 1 тон со истиот звучник работеше супер.
Пробај со звучник од 4оми.Или па направи некој мал засилувач со ТДА7052 и готово ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Моментално немам ништо од 4 оми. Изгледа оставаме за утре.  :-\ А некој "правила" за од каде да се почне за проверка на плочката, со било која плочка ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми треба монтажна шема за Сирена со 2 тона со 2х555
« Reply #8 on 30.05.2011, Monday, 00:37:05 (Edited 30.05.2011, Monday, 00:45:27) »
Малечко не оди во крајност,дечково толку сигурно да знае не би прашувал такви работи.Прво транзисторот треба да биде малку појак,со солидно појачување ( не само2-3 пати).Кои грешки ги правиш не можам вака да ти кажам .Пробај место звучник пиезо плочка паралелно со отпорниче од 2к2.

Споено мислење: [time]29 Мај 2011, 23:39:07[/time]
Правила нема.Прво визуелно види дали е се в ред,а потоа почни по ред - систем стави-вади( менувај со други - дел по дел!) ;D

Споено мислење: 30.05.2011, Monday, 00:45:27
Ако не бива со 555 еве со транзистори ,двотонска,сигурно работи јако!

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Ај ќе видам утре ќе гибнам пак нешто ќе разбарам па ќе прајме муабет  :) Ај сега добра ноќ! Знам дека замарам со глупости ама што да се прави кога се сака да се научи нешто. Мислам подобро е вака на мали шемички да учам од колку на некој монитор или ТВ и да ми напрај бамбуча. Поздрав дечки и фала на советите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Тоа ти е добро,го ценам пристапот! Оди постепено и пробај.Секој треба свој систем на елиминирање на грешки да си најде!.Јас почнувам од крај звучник излезен транзистор,па идам се до напојување.Некој си има друг редослед! ;D

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Средив со колото. Го донесов во состојба да работи а цела работа било само еден прекин на фолијата кој беше многу мал а од време на време на осцилоскоп даваше импулс но прекинуваше кога како, и потоа со мултиметар и напон се пронајде грешката :) темата може да се затвори. Благодарам за тие што се потрудивте да помогните.