Author Topic: Ми треба помош за засилувачов  (Read 1129 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ми треба помош за засилувачов
« Opened on 04.06.2011, Saturday, 12:29:01 (Edited 04.06.2011, Saturday, 18:44:05) »
Code: [Select]
http://www.electronica-pt.com/circuitos/en/audio-amplifiers/17-audio-amplifier-200-500w.htmlЕдинствено што имам дома е трафо кое е 400 и некој ват, и имам некои нови електролити за филтрирање напон. Е сега вака, која верзија да ја правам? 200 или 300 ватната, трафото на излез дава симетричен напон од 35в, незнам колку волти треба да е трафото пред филтерот, а колку треба да одат на плочка. На кои дупки треба да бидат сместени излезните транзистори не пишува никаде, и незнам како да штеловам мирна струја, добро тоа е последно...

Quote from: Администрација
Кодирај линкови!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Ми треба попмош за засилувачов
« Reply #1 on 04.06.2011, Saturday, 12:58:34 (Edited 04.06.2011, Saturday, 13:00:42) »
200 ватната пошто трафото ти дава 2х35 волти а 400 ватната бара 2х44 волти. У оригиналот за 200 ватната бара 2х36 волти трафо па е ОК, после исправљачот добијаш малце испод 2х50 волти и тоа ти иде на плчката од појачалото.Ако користиш само 8 омски звучници онда можеш со истото трафо да направиш стеро појачало.
Лесно ќе ги најдеш емитерите од излезните транзистори тие одат на керамичките отпори R23-R29. Од едниот крај на R21 и R22 сигналот иде на базите од излезните транзистори.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Прво кодирај си го линкот ;). Второ според напонот кој го дава твоето трафо на секундарот ќе ја правиш 200ватната верзија. Трето овој засилувач не е за почетници (знаеш какви проблеми имаше со 150ватниот засилувач, а на тој не се штелува мирна струја), но јас немам никакво право да ти кажувам дали да го изработиш или не и ако се одлучиш да го изработиш пиши што не е јасно ќе потрудиме да објасниме. За струјата на мирување првин изработиго засилувачот, а потоа ќе ја наштелуваме ;D. И за крај еве ти помош за распоредот на транзисторите на плочката ;).


Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Ми треба попмош за засилувачов
« Reply #3 on 04.06.2011, Saturday, 13:12:32 (Edited 04.06.2011, Saturday, 13:14:38) »
А на 4 оми нема да може да работи стерео?(две плочки) На кои отпорници треба да одат Четирите транзистори??

Споено мислење: 04.06.2011, Saturday, 13:14:38
150 ватниот ми прави проблеми, ми ги гори транзисторите на 5 минути работа...зошто незнам, можеби напонот е преголем, (поголем е 3-4волти)

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
А на 4 оми нема да може да работи стерео?(две плочки) На кои отпорници треба да одат Четирите транзистори??
 
Немаш доволно снага од трафото за стерео на 4 оми.
Пошто Shadow ти даде нацрт онда нема што да му ја мислиш кој отпорник каде иде на кој транзистор, лемило у рука и работи!

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
150 ватниот ми прави проблеми, ми ги гори транзисторите на 5 минути работа...зошто незнам, можеби напонот е преголем, (поголем е 3-4волти)

Тоа што ти горат транзисторите не е поради напонот (бидејќи напонот повисок за 3-4V воопшто не смета), туку поради некоја друга грешка што си ја направил ;).

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Кои 4 транзистори да ги ставам?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
само двата од краевите не ги ставај. Инаку и со 6 транзистори ќе работи без проблем, ако не го цедиш до максимум, инаку можно е да ти гори осигурачи, во најлош случај трафото(ако стајш предимензионирани осигурувачи), но затоа ќе стајш аутенатор, т.е. лимитер на сигналот, така да нема да можеш да го пуштиш никогаш до максимум, туку до некои 70% така да нема да има проблеми ни со осигурачите ни со трафото. Патем, овде некако чудно ми се поставени транзисторие, затоа што тие треба да бидат поставени на ладилник. 

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не е тоа проблем, можи и со жици до ладилникот, а можи и дупки да се дупнат на ладилникот и да лежи на плочката.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Патем, овде некако чудно ми се поставени транзисторие, затоа што тие треба да бидат поставени на ладилник. 

И мене тоа ме зачуди, од сликата изгледа како да се монтираат на самата плочка :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве како треба да изгледа 200ватната верзија изработена ;).


Offline mende davitkovski

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 120
  • Gender: Male
А на 4 оми нема да може да работи стерео?(две плочки) На кои отпорници треба да одат Четирите транзистори??

Споено мислење: 04.06.2011, Saturday, 13:14:38
150 ватниот ми прави проблеми, ми ги гори транзисторите на 5 минути работа...зошто незнам, можеби напонот е преголем, (поголем е 3-4волти)
шо транзистори користиш и од кај ги купи?

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
TIP 142 и TIP 147 И ги купив од алфа.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
шо зна колку ќе најш ваков ладилник... по мое подобро  е д с оддвоени.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Имам мал проблем, пцб-то не е во оригинална големина, ја испечатив и е мала, како да ја дуздисам??