Author Topic: БАРАМ шема за 5.1 систем?!  (Read 612 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Opened on 23.05.2011, Monday, 15:49:53 »
Дали е изводливо и ако е,да се направи сараунд систем 5.1?Колку пари ќе кошта и дали има шеми
не сум правел некои вакви работи па затоа многу ќе ви бидам благодарен ако ми најдете шема

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Reply #1 on 23.05.2011, Monday, 16:35:52 (Edited 23.05.2011, Monday, 16:43:32) »
Дали е изводливо и ако е,да се направи сараунд систем 5.1?Колку пари ќе кошта и дали има шеми
не сум правел некои вакви работи па затоа многу ќе ви бидам благодарен ако ми најдете шема
Ако сакаш да направиш сараунд декодер,онда откажи се со време ;)
Изводливо е али само за професионалци треба ептен знаење, апаратура и многу пари иако се само два интегралца.Види на линков
Code: [Select]
http://www.cirrus.com/en/applications/app/detail/APP7.htmlГлавниот интегралец има 128 пина!
Ова е стварно сараунд декодер  а не оние кобајаги сараунди со просто каснење лев и десен канал и нивно мешање.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Reply #2 on 23.05.2011, Monday, 17:32:45 »
Мислам дека мисли на 5.1 засилувач, не на surround декодер, нека ме корегира ако грешам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Reply #3 on 23.05.2011, Monday, 18:53:40 »
SKOLS зошто си ставил прашалник на насловот, ова делува како да се прашуваш дали бараш шема за 5.1 систем? или не бараш шема :) Не го пиши БАРАМ со големи букви, се разбираме и со мали :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Reply #4 on 30.05.2011, Monday, 14:34:23 »
Мислам дека мисли на 5.1 засилувач, не на surround декодер, нека ме корегира ако грешам ;).
Па пишал сараунд систем, тоа ти е сараунд декодер плус 5 појачала. Ако знае да направи едно појачало ваљда ќе знае да направи 5 појачала.  ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Reply #5 on 30.05.2011, Monday, 18:55:35 »
абе знам да направам,ама ако кошта толку пари(како што наведе горе) поубаво да си купам некое од Нептун итн.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: БАРАМ шема за 5.1 систем?!
« Reply #6 on 30.05.2011, Monday, 20:33:14 »
абе знам да направам,ама ако кошта толку пари(како што наведе горе) поубаво да си купам некое од Нептун итн.

Па добро, зборуваме за добар surround декодер, не за евтините, евтините се и по 2000 денари, се комплет, звучници, subwoofer, се комплет ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."