Author Topic: Прашање во врска со радио од кола  (Read 550 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Имам едно постаро радио за во кола, радиото е на цд и ми го даде чичкоми, не било одамна работено, назад има едно чудо жици, 10-тина и нешто, една од нив беше црвена и на неа пишуваше 12в, за врзав на + и масата на минус на акумулатор и проработе, свешете дисплејот, арно ама има една опција CD кога ке го притиснам тоа копче радиото се исклучува и после не се приклучува, се приклучува по 10тина минути, и бројките се малку бледи, побледи од претходно, и што му е сега стварно незнам, ваша идеја??...
Радиото се вика RED STAR мислам....

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи има некоја мака со цд-плеерот и јас имам едно радио така се уклучуваше ама кога ќе ставис цд се гаси цело и не раб ништо не беше некоа позната марка со тда2004 беше го извадив цдто од плочата и радиото си работеше нормално ама само на радио  :) :)
d.t

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Многу е изгребено па неможам да ја видам добро марката, ако успеам ке пишам, и кога ке го приклучам малку од почеток свети дисплејот и потоа прекинува, дали е некој електролит готов??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Па отвори го,провери кондензаторите,види негде да не скувал некој друг дел(диода,интегралец,транзистор)...Нај едноставно види кај е црна плочата ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
убаво ти кажа малечко, и провери некаде да не има раток спој или некој дел да не е одлемен или скинат :)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Радиото го отворив, и што ке видам, целата плоча бела т.е. потурена со вода, и интегралното од засилувачот спржено, и можни илјада други работи, му го вратив на чичкоми и ми рече ке го носел на еким...тоа е тоа, ми рече дека му стоело на влажно место, после тоа го пробувал да види дали работи, и изгледа го извршил убиството...

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
чичкоти фаќање радиото и на буниште не на еким  ;D ;D ;D
d.t

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
не вреди да го правиш кога имаш многу евтини радија ;)