Author Topic: Што да направам со засилувачов  (Read 2390 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хмм... ти требаат 2 релеа, за + и- и башка врви појака струја, та и послапи релеа ти требаат. Вака со едно авто реле ќе го решиш проблрмот, а и нема некоја разлика....

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ахам, епа ок, какво реле треба да е тоа? ии ај малце појаснување за шо е оваа лед диодата и потенциометарот??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
ледот најверојатно идикатира исклученост на појачалото, односно прегреаност, со потенциометарот ќе наместиш на која температура да се исклчува(90-120 степени), потребно ти е најобично авто реле 40+ ампери(бидејќи се многу послаби него што пишува) кое во исклучена состојба ќе спроведува, односно со дупли контакт-така е најдноставно. Уредот треба да има башка напајање, по можност паралелно со напојувањето да имаш врзано батерија со ИСТ напон ккао напојувањето(во случај да цркни напојувањето од уредот ќе функционира уше некои 15 минути, што се доволни за да се олади засилувачот)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
ке му ставам сигурно напојување, имам 15 вати ново трансформаторче.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа тамам тогаш. Мало појаснување: релето треба да работи обратно од тоа на шемата.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Сега малце се збунив, ај вака, какво реле да купам, со колку пинови ке биде и на кој пин што да врзам??

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
минимум 4 пинови, кога ќе дојде напон на пиновите од намотката, требна да исклучи,односно да се прекие врската помеѓу другите 2 пина,  додека цело време пиновите низ кои ќе тече струја за засилувачот треба да се споени, односно кога низ намотката нема струја рлето треба да е проводно. Кога температурата е нормална, низ намотката од релето нема да тече стуја, па останатите пинови(од трансформатотот) ќе бидат споени, што значи ќе спроведува. На одредена температура кога транзисторите ќе станат спроводни, низ намотката ќе протече струја, што значи спојот ќе се одви па ќе престане  течење наструја на другите пинови, односно врската од мрежата и трансформаторот ќе се прекине. Објасни вака, треа да ти дадат соодветно реле во продавниците за електроника. Сега нема време, ќе нацрта денојве.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ке го чекам твојот цртеж...

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со релето е добро да исклучуваш фаза пред трафото ,а не по трафото! Трафото ке грее непотребно.Еве шема на едно едноструко реле 12 В .

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Eте Батка ме претца, ако не ти се "раздени све" репрашај.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Eте Батка ме претца, ако не ти се "раздени све" репрашај.
Батка ,ништо не те разбрав,ајде пишувај малку поспоро и проверувај што си напишал! ;D :D ;)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
па дека требаше јас да нацртам, ама деновиве квар ми е лаптопот, да не  бара овде опрограми по интернетие да не симина, али ете ти имаш ставено добар цртеж како тоа треба да изгледа и да се постави. Затоа реков дека ме претица ;) ... Едино тешко ќе може да се одреди каде ќе биде фазатра а каде нула, но тоа не би требало да претставува проблем.