Author Topic: Помош околу Ei rast III kvarc  (Read 6447 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #15 on 14.11.2010, Sunday, 20:39:17 »
Фала фала колега ај види и шемата стави ја понатака да го средиме и овој проблем  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #16 on 14.11.2010, Sunday, 20:55:57 »
Шема утре ке скенирам,попладне(вечер ке ти ја пратам на пп).Види ги напониве што ти ги пишав,тука некаде е кварот.Во секундарот 19В имаш осигурач од 315 мА - провери го него,ако е изгорен провери диоди во грец и елко од 1000 мФ, имаш нешто во краток спој.Има ли воопшто некој напон?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #17 on 14.11.2010, Sunday, 23:06:11 (Edited 15.11.2010, Monday, 00:44:32) »
Па колега трафото мерев дава 16 волти све е океј ама кај диодите неможам да измерам убаво бидејќи плоата е штрафена со штрафови не се гледаат лемовите оддоле , само едната страна се гледа а другата страна е до доле залемена  >:( неможам да допрам со унимерот на диодата ама како и да е скенирај ги тие шемите па ако има и изглед од радиото стави ја сликата  :)

Споено мислење: 15.11.2010, Monday, 00:44:32
на с304 -1000 мф треба 19в да имаш,на с на 2н 5785 треба 12в да има .На тда... на 13 треба да има 12в,5-12в,9-0в, 1 и 2 - 1 в,Извини немам скенер тука да ја скенирам шемата ,од книга ја гледам  :D :D :D
Шема следи утре попладне!Во викендица сум сега !
Колега тој кондензатор 304 на плочата нигде неможам да го најдам има 305 ама 304 нема ај види што ке направиш со шемата  :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #18 on 15.11.2010, Monday, 07:49:02 (Edited 15.11.2010, Monday, 14:35:27) »
с304 -1000 мф е електролитот во исправувачот(најголемиот,после грецот,за пеглање).Ако е грецот во ред на него треба да има 19В едносмерно.На колекторот на Т302 2Н5785 треба по стабилизација да имаш 12В едносмерено.Ако се овие напони ок,а нема звук ,провери дали идат 12В на пин 13 (12В) и ако го има и овој напон грешка е во ТДА1083.Немам слика од твоето радио ;) ( никогаш не си ми пратил! >:( ;))

Споено мислење: 15.11.2010, Monday, 14:35:27
Види на маил ,имаш шема!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #19 on 15.11.2010, Monday, 16:02:07 »
Еее колега батка да беше до мене све ке ти пратев ама немам време  :-[ Еве слики од радиото  ;)




А за напоните што треба да ги добијам ке земам сега одма инструмент во рака и ке мерам па ке ти кажам што како кај има напон и колку волти  :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #20 on 15.11.2010, Monday, 16:44:08 »
daniel spasovski смали ги сликите. Види правила
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #21 on 15.11.2010, Monday, 16:58:15 »
Незнам како да го направам тоа  :-[ :-[ :-[

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #22 on 15.11.2010, Monday, 17:03:53 »
 Помош за форумот > За потенцијалните и новите членови
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=444.0
имаш 3 сајта па бирај
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #23 on 15.11.2010, Monday, 18:11:25 »
На маил ти испратив шема ,не се мачи со слики,бидејки се работи за тој уред! Шема имаш оди по неа: од напојувањето па накај звучник.Нека ти е со помин кварот ;D ;D ;D ;)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #24 on 15.11.2010, Monday, 18:17:57 »
Батка мерев ама напон кај диодите нема  :P Сега незнам дали одоздола кај лемовите треба да мерам или може од горе кај диодите ама кај диодите тие се до доле спуштени  :-\ (нема место за клемата од унимерот за да мерам)
А на излез кај звучникот мерев наизменичен напон нема ништо(0) а еднонасочен покажа 0.05

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #25 on 15.11.2010, Monday, 18:39:54 »
На маил ти испратив шема ,не се мачи со слики,бидејки се работи за тој уред! Шема имаш оди по неа: од напојувањето па накај звучник.Нека ти е со помин кварот ;D ;D ;D ;)

А шемата на фоум да ја ставиш, не верувам дека некој ќе се јави кој ќе и побара авторски права на неа ;D. Ако е преголема нема поблем, мене на mail прати ми ја и јас ќе ја upload-ирам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #26 on 15.11.2010, Monday, 18:45:56 »
Пратено колега  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #27 on 15.11.2010, Monday, 18:47:39 »
Пратено колега  ;)

Само што проверив mail, ништо ми нема стигнато на gmail...
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош околу Ei rast III kvarc
« Reply #28 on 15.11.2010, Monday, 18:48:52 »
Сега  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."