Author Topic: Зуење на автопојачало.. Помош  (Read 2802 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Зуење на автопојачало.. Помош
« Reply #15 on 20.11.2015, Friday, 18:49:43 (Edited 20.11.2015, Friday, 18:59:02) »
Istata sema ja imam kako sto e prikazana od Lux prigusnica i kondenzator i mi se postaveni na pojacaloto na (+ -)... Treba da gi postavam na radioto?
Kolata e diesel nema svekici pojacaloto e malku postaro neznam sto model e bidejki go prefarbav edinstveno sto znam deka nanego pisese 200 + 200 so bridge mod 400w go koristam i e dosta jako a radioto e pioneer..

Sorry za fontot od mobilka sum..

Споено мислење: 20.11.2015, Friday, 18:59:02
Се работи за ground loop на засилувач кој нема балансирани влезови (евтин засилувач). Пробај, некогаш проблемот се решава доколку ја поврзеш шасијата на радиото директно на минусот на засилувачот или на минусот на акумулаторот. Пробај ги и двата случаи и кажи дали ќе се ублажи или среди проблемот комплетно.
Ke probam i so toa gledav na net so masite pa ke vidime.. Sepak po moe mislam deka e do radioto bidejki koga e se postaveno i ako e zapalena kolata ili zmigavci elektrikata na staklata bukvalno se prenesuva samo na vuferot ne na drugite zvucnici..  Citkav po forumi i probvav otkako ke go izvadam izlezot od radioto se gubi zuenjeto a pojacaloto se si e povrzano i pusteno da raboti no bez vlez od radio.. 
Sorry za fontot od mob sum pozz
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Честопати  велам дека е многу неблагодарно да даваш совети на невидено ,особено кога фактите ти ги даваат * на лажиче*. Не ги давате сите податоци веднаш ,па ајде да нагаѓаме сега! Зуењето секогаш е поизразено на басовите ,особено кога масата не е во ред.Прво,не знеме кој квалитет е и колку е долг кабелот од радиото до појачувачот.Проблемот е во кабелот  и масата.Она што БорчеБТ го  кажа  стои и најдобро е поврзувањето на масите да го направиш со посебна лицна директно радио-појачувач или преку - полот на акумулаторот.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Го средив проблемот, му пуштив од акумулатор минус директно на оклопот на радиото и го снема зуеењето фала ви многу  :)
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)