Author Topic: Проблем со засилувач Blaupunkt BQA 120  (Read 1198 times)

Offline paun

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Проблем со засилувач Blaupunkt BQA 120
« Opened on 31.01.2015, Saturday, 04:04:37 (Edited 01.02.2015, Sunday, 07:47:26) »
Здраво,

Прилично сум нов на форумов и доста позитивно ме изненади бидејќи има многу корисни работи и совети, па затоа сакам да прашам и јас за еден совет. Имам засилувач за во кола Blaupunkt BQA 120. Засилувачот е 4 канален и во него има 4 чипови TA8225H. Има проблем кога ќе го приклучам во струја си пали нормално, свети лед диодата али кога ќе му ставам сигнал на пиновите не свири на звучници.
Дали има некој што се разбира повеќе во електрониката кај зсилувачите во кола и што би можело да биде проблемот.



Ви благодарам однапред.

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Добредојде на форумов,е сега тоа што свети лед диодата не се базирај на неа дека е исправно појачалцево,бидеќи може таа да е дирекно поврзана преку отпорник на + :o,затоа како да ти помогнеме тоа е интегрирано појачалце,освен да го отвориш,и види провери да не има случајно пукнато врска на самата плочка,потоа на сите интегралци, провери дали има 12 волти (пин 10 и 17),потоа на пин 1 не треба да има никаков напон односно треба 0 волти,доколку има напон 3, или повеќе волти интегралот е во стендбај ,функција и нема да свири,потоа следна причина пин 8 е за заштита од куса врска на излезот према маса,види со унимер на неуклучено под напон,дали излезот е краткоспоен (куса врска со маса),провери па да видиме тоа е одприлика што може да биде причината.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно дека човекот нема искуство ,па бадијала му пишуваш така.Ако немаш оригинален приклучок за напојување ( со 3 пипка - плус,минус и третиот од десно е стенд бај ,на кој МОРА да му се донесе напон за вклучување.Значи треба на 3 пин за напојување - до плусот,да му се донесе + 12V ! Ако го нема овој напон појачувачот не свири!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Проблем со засилувач Blaupunkt BQA 120
« Reply #3 on 31.01.2015, Saturday, 16:31:46 (Edited 31.01.2015, Saturday, 16:34:59) »
Се сложувам со батка, треба на тоа до + да му дадеш 12в т.е. да го споиш со +, инаку се реди на контакт од браваа или друг прекинувач, да не ти е постојано вклучено. Може да го споиш и со клеми т.е. папучи не мора баш и оригинален конектор. За напојување користи жица 2.5мм^2 или подебела.

Offline paun

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Сакам да му се заблагодарам на Lux, веќе пробав и довод на струја има до чиповите, вечерва ќе пробам другото и ќе пишам утре што сум направил.
Имам една замерка до batka, од кај процени дека немам искуство, а и малце логички би било доколку немам искуство да напишам пред да ја отворам самата темата.
Како и да е ви благодарам за сите совети и ќе пишам што сум направил.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Секој што малку повеќе се буричкал со автоелектрониката знае за овој *штос* со стенд-бај приклучокот. Затоа сметам дека не си доволно искусен во ова област.

Offline paun

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
  • Gender: Male
Извинете за малце задоцнето враќање али имав некои обврски.

Го проверив појачалово и испадна вака:
на 17 пин иде 7V,
на 10 пин има 1.3V,
а на 1 пин иде 17V.
Го проверив и 8ми пин нема никаков спој со масата. Вероватно има некој проблем околу регулацијата на струјата.