Author Topic: Потребна ми е Шема за миксета  (Read 1676 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Потребна ми е Шема за миксета
« Opened on 08.06.2013, Saturday, 03:14:37 (Edited 08.06.2013, Saturday, 16:20:01) »
Портребна ми е шема за миксета.Језда сум лаик околу ова но  некако се заинтересирав и сакам да изработам една еве ја мојата замисла значи сакам со неа да можам на пример во позадина да има некоја музика и да можам таа музика да ја смалам и воедно да се зборува на микрофон,а во заднината да си свири музиката која кје ја пуштам преку ПЦ или систем не е битно значи нека биде само со два излаза два звучника да можат да се врзат на излез и претходните побарувања горе.Доколку има некој таква шема и мисли дека е исплатлива изработка на ваква миксета ондак нека помага :Д

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прво корегирај си го post-от.

2.1 Задолжително е користењето на сите Македонски букви при пишувањето на коментарите (post-овите) и насловите на темите (topic-ите), како на пример: ж, ч, ш, ќ, ѓ.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Освен ова штуро соопштение што сакаш,се друго е непознато.како што разбрав сакаш појачувач -стерео со два влеза кои можат да се миксаат и тоа -еден микрофонски е еден линиски влез.Е ,сега најважното - која јачина треба да имаат излезите и со каква тежина да бидат - со ИК или транзисторски? Друго:дали располагаш со некои звучници или допрва сакаш да ги правиш? И најважното - до која цена да биде конструкцијата? Мој предлог е да си направиш комбо-комплет : се во една кутија - звучници,миксер излезни појачувачи.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Батка, шо пари би било то? :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка, шо пари би било то? :)

Koe то шо пари?????

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Постот го корегирав инаку  батка да токму тоа го сакам да може од една страна да се поврзе микрофон а од друга страна систем на пример и сеа да можам да ја контролирам музиката која доаѓа од системот да можам да ја зголемам намалам  а воедно да може да се зборува преку микрофонот и тој исто да може да се контролира неговата јачина на звук.Иначе врска неам околу излезите звучките ми се 6 оми а вати незнам не пишува нека биде со ИК, а за цената незнам нека биде нешто средно не многу скапо пошто искрено за зафрканција ми е за глупост за домашна употреба отворено роденден му е на другар сега за 1 недела  па малце да се зафркаваме.. или пак сега ми дојде идеа може ли дирекно да се поврзе некако микрофон од слушалици  на систем во тоа со пинови што е Црвен Бел и Жолт ? би требало некој предзасилувач микрофонски ваљда или грешам .. ?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Едноставно е, користи го влезот во компјутер за микрофон и миксај на комјутер :) Како што сварив, за една недела тешко дека ке направиш миксета без претходно познавање.

Сакаш миксетата да е со 3 влеза(микрофон и 2 други канали) и 2 излеза (за во две појачала). Дали добро сум те сватил?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Едноставно е, користи го влезот во компјутер за микрофон и миксај на комјутер :) Како што сварив, за една недела тешко дека ке направиш миксета без претходно познавање.

Добар совет ;). И јас истото би му го препорачал ;). Особено ако е за зезанција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Најточно си ме сватил :D Не е битно во појачало или дирекно на звучник сеедно ми е :D  

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна ми е Шема за миксета
« Reply #9 on 08.06.2013, Saturday, 16:41:07 (Edited 08.06.2013, Saturday, 17:40:53) »
Oчигледно не се разбираме многу и веројатно не многу и се разбираш во ова техника,ама ке пробам да ти направам наједноставна варијанта која ке ти биде прифатлива за тебе.Значи само миксер,а за појачувач накнадно(по потреба)

Споено мислење: 08.06.2013, Saturday, 17:40:49
Еве како дополнување:

Првата шема е 4 канален миксер со големо појачување (а ко е многу големо намали го отпорникот 1 М и до 100К спрема излезното појачало и неговата осетливост.Значи 4 канали се линиски и на нив може да прилкучиш линиски влез од ЦД,компјутер,мобилен,МР3итд,а на едниот влез мораш да додадеш микрофонско пп со еден транзистор на кој можеш да поврзеш динамички (200-600 оми) микрофон или електретски/кондензаторски микрофон,За стерео ти треба се дупло.
Втората шема е поедноставна со два влеза - за динамички микр. и линиски влез.Може да додадеш уште еден линиски влез и да биде троканална.
Е сега ако имаш било каков домашем систем со аукс (aux)  влез може да го врзеш миксерот на него и така да озвучуваш.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Првата шема е 4 канален миксер со големо појачување (а ко е многу големо намали го отпорникот 1 М и до 100К спрема излезното појачало и неговата осетливост.

Инаку, на шемата има нацртано 3 канали, не 4 ;D. Теоретски, со ваква врска, можеш да додадеш колку сакаш канали, само ископирај го првиот степен на шемата ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Одг: Потребна ми е Шема за миксета
« Reply #11 on 08.06.2013, Saturday, 19:58:16 (Edited 08.06.2013, Saturday, 20:02:30) »
Јас колку шо разбрав тој сакат предзасилувач со регулација на јачина на звук, бас , средни, високи и да има можност да приклучи микрофон. Девил имаше дизајнирано еден предзасилувач со Операциски Засилувач со регулација на бас, средни и високи (ако ја најдам ке ја клам), ке додајт еден микрофонски пред засилувач и готово. Ако те разбрав убо значит ова го сакаш

Споено мислење: [time]08 Јуни 2013, 19:00:17[/time]
еве ја најдов шемата


Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Има и во емитер во еден број шема од миксета и од појачало, таму ќе ти дадат готови плочки наместо да црташ вака да не згрешиш нешто, не ми текнува на бројот, и јас ја имам правено таа миксета, ама не ја довршив ми фалат уште линиските потенциометри. Еден другар ја направи како матурски проект, супер е.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Еквилајзер или миксер, јас имам забуна ! :)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се во едно ;D. Тоа го имаат и купечките миксери/миксети ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."