Author Topic: Помош за шема!  (Read 2003 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Помош за шема!
« Opened on 04.06.2013, Tuesday, 22:33:48 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 01:25:31) »
Планирам да изработам лампско гитарско појачало и ја најдов оваа шема од фендер



за лампи и трансформатори ке средиме со лордзи останатото од алфа али наидов на проблем. На еден форум пишуваше отпорниците треба да бидат 1/2в а оној од 470оми да биде 5вати тоа е ок. Но на шемата нигде не пишува какви треба да бидат кондезаторите. Оние од исправувачкиот дел се електролити, но не знам какви да ставам кај оној што е cathode bias и другите два. Ако знае некој нека пише. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош за шема!
« Reply #1 on 05.06.2013, Wednesday, 00:04:12 »
па бато, имаш по ознаката...ако се 2 паралелни || црти и нема поларитет е блок, барем јас толку глеам кондензатори, а греењето ќе си го исправиш напонот, че го испеглаш со неколку илјади микрофаради и ќе го стабилизираш со стабилизатор на напон :D

btw каде ќе најдеш 12ax7(ECC83) и останативе лампи?

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош за шема!
« Reply #2 on 05.06.2013, Wednesday, 00:13:20 »
колку што се разбира од лампаши, тие се еден кондензатор со два излези т.е. 2х25uf на некој повисок напон беа... контактирај го @dimitarMK тој порачуваше скоро такви...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за шема!
« Reply #3 on 05.06.2013, Wednesday, 01:20:18 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 01:23:04) »
Планирам да изработам лампско гитарско појачало и ја најдов оваа шема од фендер

Сакаш да кажеш лампашко ::). Иако, и ова е жаргон, литературно би било електронска цевка.

Ова е класична изведба на гитарски засилувач. 12AX7 (ECC83) како предзасилувач, 6V6 како излезна цевка.

Околу кондензаторите... зависи колку е висок напонот на напојување (јас не сретнав нешто вакво на шемата). Ако е над 200V, добро би било сите кондензатори да имаат работен напон поголем од 100V. Ако е до или под 100V, може да поминеш и со работен напон до 50V ;).

btw каде ќе најдеш 12ax7(ECC83) и останативе лампи?

Ја има да се купи ECC83 кај нас, а ја има и online ;). 6V6... би требало да ја има online, ако ја нема кај нас ;). А мислам и дека LordZi продаваше 6V6, не знам, не сум сигурен.

ПС: Сега ги забележав ознаките на кондезаторите. Пишува ".02-600". Според мене, оваа ознака би значела 0.02uF/600V. Е сега, може и да грешам (не гледам причина зошто меѓу анодата на ECC83 и гејтот на 6V6 би имало толку висок напон)... што знам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош за шема!
« Reply #4 on 05.06.2013, Wednesday, 02:14:50 »
колку што се разбира од лампаши, тие се еден кондензатор со два излези т.е. 2х25uf на некој повисок напон беа
да, лампашите имаат такви кондензатори..високонапонски, имам неколку дома, и неколку фрлив исушени. Само незнам дали во случајов за такви се работи.
ПС: Сега ги забележав ознаките на кондезаторите. Пишува ".02-600". Според мене, оваа ознака би значела 0.02uF/600V. Е сега, може и да грешам (не гледам причина зошто меѓу анодата на ECC83 и гејтот на 6V6 би имало толку висок напон)... што знам :S.
и јас то не сфатив...6V6 незнам, додека напонот висок на анода оди. А ecc83 работи со највисок напон од 250V. 6v6 со појќе од 300волти нема шанса да работи според мене.


Околу кондензаторите... зависи колку е висок напонот на напојување (јас не сретнав нешто вакво на шемата). Ако е над 200V, добро би било сите кондензатори да имаат работен напон поголем од 100V. Ако е до или под 100V, може да поминеш и со работен напон до 50V ;).
на крај краева прати гранки каде има повисок напон, не шкоди некој денар повеќе на “диелектрик“ за да си сигурен дека е над max напон :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за шема!
« Reply #5 on 05.06.2013, Wednesday, 05:16:04 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 05:18:52) »
да, лампашите имаат такви кондензатори..високонапонски, имам неколку дома, и неколку фрлив исушени. Само незнам дали во случајов за такви се работи.

Ако зборуваш за оние големине електролитски „бомби“... не користат такви само лампашите. Отвори било кој телевизор од 80-тите години, особено оние произведени во бивша Југославија, ќе најдеш барем еден таков во исправувачката секција ;). Најчесто се изведени како 4 x XXXuF ;). Само врзи ги во паралела, ќе работат и еквивалентната капацитивност треба да им биде 4 пати поголема од онаа на секој од излезите ;). Најчесто оклопот им е негативен пол (на сите, заеднички), а во средината имаат по 4 изводи ;). Во некои случаи може да се изведени и како 2 x XXXuF, каде што четирите изводи им се поделени на: еден за минус (заеднички), еден е N/C и два се за плусовите ;). Имам видено и изведба каде четирите изводи се поделени на по еден минус и по еден плус на секој од кондензаторите во „бомбата“, но само еднаш... претпоставувам дека изведбата со заеднички минус е почеста ;).

и јас то не сфатив...6V6 незнам, додека напонот висок на анода оди. А ecc83 работи со највисок напон од 250V. 6v6 со појќе од 300волти нема шанса да работи според мене.

Не знам, не сум разгледувал спецификации на 6V6. Мислам дека на ECC83 максимален работен напон и е 300V, ама не сум сигурен. По некоја логика, бидејќи 6V6 е излезна цевка, би требало да има поголем максимален работен напон... но, не можам да знам дур не видам datasheet ;D.

на крај краева прати гранки каде има повисок напон, не шкоди некој денар повеќе на “диелектрик“ за да си сигурен дека е над max напон :D

Па и ова не е баш најправилен начин, but hey, it'll get the job done ;). За да ги добиеш правилните работни напони на кондензаторите од шемата (а со тоа, ќе знаеш и со колкави максимални работи напони треба да бидат оние кои ќе ги купиш ;)), треба да ја анализираш... поточно, да ја решиш. Треба во динамички режим да го решиш целиот засилувач, да видиш кои се минималните и максималните вредности на напоните кои ќе се јават на краевите на кондензаторите и врз база на тоа, да донесеш определена одлука за тоа кои ќе бидат максималните работни напони на кондензаторите. Но, ова одзема премногу време и (во принцип) го прави само дизајнерот на уредот. Во конкретниов случај, доволна ќе биде некоја бегла анализа ;)... народски кажано „од прилика“ ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош за шема!
« Reply #6 on 05.06.2013, Wednesday, 15:07:18 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 15:23:55) »
Шемата ја пронајдов на  google  и си велам ај да ја проверам отидов на сајтот на фендер ја проверив и се беше ок. на интернет пишува дека 6в6 има напон од 305в јас колку што знам 6в6 = ел34. овие големите електролити пишуваше дека се у мФД. и планирам секој посебно да го ставам а не како оние од стари тв апарати (иам еден тако пишува тесла на него од стар тв, ако сака некој да му го продадам за ефтина пара :D )  ве прашав за другите кондезатори дали да ставам оние блок полимер или така нешто или карај керамика :D исто така нема да користам лампа за rectifier  одам со  solid state  шо го е*ам немам пари и за исправувачка лампа.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за шема!
« Reply #7 on 05.06.2013, Wednesday, 15:51:13 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 21:51:34) »
Јас би ставил пластични. Можеби само оној во примарната секција на трансформаторот да го поставам да биде керамички.

И сеуште не ми е јасно каде е напоjувањето за ECC83 и 6V6.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош за шема!
« Reply #8 on 05.06.2013, Wednesday, 15:56:03 »
Јас би ставил пластични. Можеби само оној во примарната секција на трансформаторот да го поставам да биде керамички.

И сеуште не ми е јасно каде е напонувањето за ECC83 и 6V6.
оваа шема за појачало е од 1947 година имаше на интернет шема посебно но во овој случај исправувачки дел се оние 2х 8 и 16 мфд. работниот напон на 6в6 во ова појачало треба да биде 305 в а на ецц83 250в јас планирам да ставам трафо од 275в што после пеглањето треба да биде негде околу 320в  по мое.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за шема!
« Reply #9 on 05.06.2013, Wednesday, 16:02:00 »
оваа шема за појачало е од 1947 година имаше на интернет шема посебно но во овој случај исправувачки дел се оние 2х 8 и 16 мфд. работниот напон на 6в6 во ова појачало треба да биде 305 в а на ецц83 250в јас планирам да ставам трафо од 275в што после пеглањето треба да биде негде околу 320в  по мое.

ОК, но никаде на шемата не го видов водот за напојување, како и каде треба да се врзе, дали е врзувањето стандардно, итн.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Помош за шема!
« Reply #10 on 05.06.2013, Wednesday, 16:05:00 »
не те сфаќам на што мислиш. ако мислиш каде се поврзува струјата, имаш на шемата право од лампата на кондезаторите а шасијата е нула и уземјение за се. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за шема!
« Reply #11 on 05.06.2013, Wednesday, 18:06:05 »
не те сфаќам на што мислиш. ако мислиш каде се поврзува струјата, имаш на шемата право од лампата на кондезаторите а шасијата е нула и уземјение за се. ;D

Мислам на ова.



Анодите им се „празни“, до нив треба да доаѓа напојување. Каде се водовите за напојување? Од каде излегува напонот од исправувачката цевка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош за шема!
« Reply #12 on 05.06.2013, Wednesday, 19:41:48 »
6v6  се користи мислам само за греење, и тука е доволен кондензатгор од 10в од неколку илјади микрофаради, а тој ос 2x25uf мисла беше 150 т.е 300 волти(сериски врзани два од 150в)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош за шема!
« Reply #13 on 05.06.2013, Wednesday, 20:26:39 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 20:58:44) »
Нешто слично

Code: [Select]
http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=421658
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за шема!
« Reply #14 on 05.06.2013, Wednesday, 21:00:36 »
Е ова е веќе шема ;D. Убаво, се си е прикажано, напојување, исправување, ова она ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."