Author Topic: Штелување на мирна струја кај аудио засилувач Gemco  (Read 918 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Штелување на мирна струја кај аудио засилувач Gemco
« Opened on 03.06.2013, Monday, 10:04:00 (Edited 03.06.2013, Monday, 18:51:36) »
Значи го чепкав тримерот од 2.2 Kилооми и сега незнам дали мирната струја е како што треба , има некој да ми покаже како да ја наштелувам ? Ама без да одлемувам ништо , бидејќи појачалово е доста комплицирано .. Дава 2x100 W на излез со единечно напојување , на двата канала се користат транзистори со TO-3 куќиште .. Мислам дека би можел да ја штелувам мирната струја со унимер на излез и со вртење на потенциометарот , но не би знаел која вредност треба да ја добијам ..  :( Или можеби грешам ??






Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
За кое појачало се работи? Кои се излазните транзистори и ако имаш шема ( или шемирај отприлика) да видиме за што се работи..Иначе.постапката е таа- милиамперметар во колекторскиот вод кон + напојување ,краткоспоен влез ,без звучник со врзан волтметар на излез.Ако се 2N3055 (по2 ком.) струја од 20-30 мА .Истовремено гледај волтметарот на излез да биде- 0 V или приближно тука некаде  8)
Дај уште некој податок - види при мали јачини ако има изобличување ниска мирна струја,ако грее излазот при мала јачина- висока мирна струја...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Фабрички е или DIY засилувачот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ми делува како фабричко!Ама нека стави уште некое подобро сликиче.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Штелување на мирна струја кај аудио засилувач
« Reply #4 on 03.06.2013, Monday, 17:50:33 (Edited 03.06.2013, Monday, 18:52:37) »
Фабрички  :) Mоже ли нешто со унимер на излез да се мери и со потенциометарот да се штелува ? :)

Иначе незнам што транзистори се , ознаките се избришани , старо е појачалото , Модел Gemco - италијанско  :) Се напојува со 55 волти DC напон после исправувачот , единечен напон :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Колку што знам јас тешко дека ќе измериш така  да беше со  симетрично напојување ќе можеше да мериш дирекно на  излезните отпорници  иако така не е прецизно ова веројатно нема такви .
Одлеми  една жица на доводот и  дирекно врзи  амперметар .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Штелување на мирна струја кај аудио засилувач Gemco
« Reply #6 on 03.06.2013, Monday, 20:17:30 (Edited 03.06.2013, Monday, 22:48:26) »
Не директно од + вод.Треба да мери мирна струја на излезни транзистори.Веројатно е квази или комплементарен пар.Види,еден колектор треба да е врзан директно на + водот.Прекини ја ова врска и врзи милиамперметар ( унимер на подрачје мА- 100/200....).Потенциометарот на нула(краток спој) и без звучници врзани ( на нивно место врзи волтметар - друг унимер врзан како волтметар на пример 10V  подрачјето ) .Првен пушти го напојувањето,види дали греат транзисторите и до која вредност оди милиамперметрот.Види,треба 20-40 мА треба да биде по едно 5-10 минути работа,значи да се загрее,а да не варира премногу струјата.Истовремено пази на волтажата која ке се појави на излез.Веројатно има и електролит на излез ( ако е еднострано напојување),а напонот треба да е *0* волти,во најдобар случај.

Споено мислење: 03.06.2013, Monday, 22:48:26
Потенциометар на нула -мислам влезот на  појачувачот во краток спој ! ;D ;D