Author Topic: Помош за одлука од овие два зaсилувaчи  (Read 1553 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Одг: Помош за одлука од овие два зaсилувaчи
« Reply #15 on 05.06.2013, Wednesday, 05:49:44 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 05:54:44) »
GigaWatt дали ке ти биде тешко да провериш дали ке може да работи на 76V да знам пред време да не направам некоја беља  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сега ја проверив шемата, нема да има проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
овде
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/prethodni.php?godina=2003 појди во одбери број ->10/2003 ->Прикажи ќе излезе бројот каде го има проектот, без надоградба, значи горов проект само транзисторите треба да се додадат.
И поректите од Бора Јагодиќ се добри, само не сум стасал да ги изработам, инаку му се во подолгорочните планови ...

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
borisq10, добра одлука направи што го избра "LEGEND-Stage Master", одличен засилувач и јас сакав да ти го предложам :).

Во врска со напонот не би требало да му сметаат неколку V повеќе од предвиденото, во случајов 6V повеќе (+/-70V, +/-76V). Помоќните верзии на "LEGEND" работат на многу повисок напон, +/-95V, но се разбира со одредени модификации. За ова најдобро е да каже авторот на шемата, Doca ;).

Со среќа во изработката и внимавај кога ќе ја подесуваш мирната струја на фетовите (следи ги неговите туторијали и нема да имаш никаков проблем) ;).

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Ке ја изработам прво моно верзија... ако ми прави ќејф ке го направам стерио  :) од 10ти запоцнувам со работа  :) :)