Author Topic: Помош за одлука од овие два зaсилувaчи  (Read 1554 times)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Помош за одлука од овие два зaсилувaчи
« Opened on 03.06.2013, Monday, 04:02:12 (Edited 03.06.2013, Monday, 04:51:56) »
Како што кажува насловот.. неможам да се одлучам кој од овие два засилувачи да ги изработам.. па кажете ми вие што мислите за овие два засилувачи што веке ги има на форумот:

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5197.0/
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1801.0/
Доколку може некој да понуди нешто подобро од овие два засилувачи ке биди добро.. значи јас сум решен да дадам до 300 евра за самоправски засилувач сакам да биди нешто :o :o :o :o веќе најдов кутија за засилувачот кутијата е од фабрички засилувач надворешни ладнаци има... значи како што кажав не жалам за пари.. не е проблем ако треба ке платам и еден торусен трансформатор 8.000 илјади денари за моно... само сакам да биди нешто многу јако  :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Јас не би избрал ниеден од посочените  судејќи според шемета , а ако веќе не штедиш и имаш искуство прави го ова.
сепак некој гоправели е проверено

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=5127.0

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако имаш искуство,направи го оној кој ти го посочи Гига.Но,ако немаш- барај директна помош од некој пријател/познаник до тебе ,кој непосредно може да ти помогне .Ако мислиш да примаш совети преку Форум,не ти препорачувам да започнуваш,бидејки ова е скапа работа и штета е да го упропастиш материјалот и да застанеш на средина.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво, без навреда, пошто не ми е тоа поентата во постот.
Ако се осеќаш спремен(или вичен што велиме) може да изработиш засилувач со тда7294, цел проект го има овде :
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/prethodni.php?godina=2003. Истиот засилувач се надоградува со излезни транзистори ирфп240/ирфп9240 или уште подобро 2SJ201/2SK1530   па така, бидејќи е во мостна врска се добива преку 500 вати рмс на 4 оми. Потребни се вкуоно 16 транзистори за еден засилувач(моно блок), трафо 800-1000 вати, добри електролити и солиден грец и обавезно шема за мек старт. овде има повеќе инфо за надоградувањето:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/pisma.php?godina=2010&broj=117Еве како изгледа електричната шема
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/sliki/za_pisma/2010/2/137/1_emiter_500W_TDA7294_bridged.gifго имам изработено до некаде, но проади немање ресури како време и кеш остана до пола работата, па здравје ко ќе најдам соодветна кутија и ладилници ќе го бравам допрва...
исто така има и тука
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/prethodni.php?godina=1998&broj=174 солиден засилувач, истиот го имам изработени, со тоа што имам ставено mj11015/16 излезни транзистори, 700 ватно траво(торус), околу 2х15,000uf кондензаторски батерии ( повеќе кондензатори со вкуен капацитет од 15,000uf ) по 15,000uf за секоја гранка. Засичувачот работи стабилно и на 2 оми и е прилично солиден, но е малце послаб од предходниот. доколку си во можност изработи го со мј11032/33 излезни транзистори(околу 500 денари е еден  :P )
Како што кажав, без навреда, доста корисни се туторијалите од Бора, во секој случај не се на одмет да ги прочиташ. 

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Значи како што кажав не е проблемот во парите не е проблем еден транзистор 500 денари.. проблемот е во тоа што сакам да направам доста јак засилувач сакам да направам минимум 2x400w на 8ohms :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па во тоа е проблемот! Многу вати и многу пари - ако немаш доволно искуство-не почнувај со толку јака работа.Прочитај малку повеке литература,за проблеми,подесувања,оди на сајтот на Бора Јагодиќ или пребарај го Форумот,каде Дока има неколку добри постови со теорија ставено.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Помош за одлука од овие два зaсилувaчи
« Reply #6 on 05.06.2013, Wednesday, 00:06:59 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 08:33:28) »
400wна 8 оми се многу, прво тешко се наоѓа таков звучник, второ ти се потребни над 100 волти по грнка,што значи многу многу кондензатори, и многу простор за нив,  ако кристиш еден трансформатор треба да е над 1киловат, што исто така е проблем(во апаратите за заварување се со 1kw)...
Шемата што ти ја предложив со тда7294 дава околу 325w на 8 оми, додека вториот засилувач ќе даде нешто помала снага, околу 250вати. Патем, што е многу важно, овие вредности се RMS, што значи пеак то пеак се двојно поголеми(со прифатлива дисторзија околу 1%), додека п.м.п.о. вредностите се околу 3 пати поголеми...
Додека го изработував вториот проект, лично се соочив со други проблеми како
планирање на просторот
соодветен грец, појачалото работи и на 2 оми
ладење за сите ел. компоненти
траекторија на жиците, исто така и нивно соодветно димензионирање
не дека се нерешчиви проблеми, мисла дека нема да ти бидат на одмет, напротив.
особено кондензаторите и трансформаторот завземаат голем дел од просторот.
Ито така предлогот на @батка за проектите на Бора Јагодиќ (а богами и туторијалите) е доста добар
Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.htmlова е сајтот на Бора Јагодиќ, оди во аудио-појачала-легенд и погледни го псоледниот пост, каде што има проект за доста солиден засилувач
Quote
.....Ona je predvidjena za rad sa opterecenjima od 4 oma jer je sa naponima napajanja do 100V po grani a bez BRIDGE spoja nemoguce tu snagu postici na 8 oma. Vecina standardno nabavljivih elektrolita veceg kapaciteta i razumne cene je radjena za nominalni napon do 100V, pa je napajanje trebalo drzati nesto ispod te granice....
Ете еден од разлозите кои ги навел Бора Јагодиќ зошто не треба да се преоѓа напонот од 100в, во текстот го има и овој извадок, и е подобро објаснето.
Патем имаш веќе некои звучници.. ?

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош за одлука од овие два зaсилувaчи
« Reply #7 on 05.06.2013, Wednesday, 00:55:40 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 01:06:15) »
Борис, очигледно не си доволно навлезен во аудиотехникава. Седни проучи принципот на работа, совети за изработка, имаше многу добри тутаријали од Дока, чоекон е махер и е образован, не само онака. Трето ти не ја знаеш вредноста на 300W music power, 300W rms и 300W program power!. Со 300W rms ќе рушиш зграда, а 300W рмс е околу 500-600W музичка снага. Па размисли ти. Одлучи се за колкав простор и слично сакаш. После тоа, толкава реална снага на 8оми нема шанса, а и за што ќе го користиш? За шо било да користиш на 4 оми разлика ти нема да приметиш. Јас кога правам снагатор најважна работа ми е да успеам да го задржам стабилен и на 2 оми...тука веќе снагата е важна, не звукот. Звучник толкав? никаде xD

Разгледај, добро одбери шема и читај прво, проучи добро да не оди све џабе. И одлучи се за колкав простор и слично сакаш. Tie 325Wrms на 8оми од бицикле се 600W музичка снага на 8 оми ;)

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
да баш ја гледав шемата што ја постави bicikle многу интересно нешто само ме интересира на 4оми дава до 500 вати снага така? а на 8оми 300вати?? ако е така ке ја изработам само проблемот е во тоа што нема готова шема а за цртајње не ми оди баш  :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Трето ти не ја знаеш вредноста на 300W music power, 300W rms и 300W program power!

Последново и јас не знам што е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Никој не знае што е тоа, зашто такво нешто не постои  ;D
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Можеби моќноста што се троши на озвучувањето ако истовремено програмираш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Мислам дека истото шо и music power колку што сфатив. Зш го имам гледано како посебно запишано зато ги пишав како посебни xD

Е незнам како да го дефинирам, читав некаде иначе. Прогуглај малце, ќе видиш дека напразно не зборувам, може само да немам убо сфатено :D

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Веќе се решив ке го изработам LEGEND-Stage Master 250W/8Ohms... планирам да земам трафо 1000W 2x55V е сега 55x1.41=77.55 е сега проблемот е во тоа што засилувачот работи на 70V дали ке можам да го свалам напонот на 70V планирам едно трафо(торусно) за една плочка(моно) :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за одлука од овие два зaсилувaчи
« Reply #14 on 05.06.2013, Wednesday, 04:31:55 (Edited 05.06.2013, Wednesday, 04:39:34) »
Е незнам како да го дефинирам, читав некаде иначе. Прогуглај малце, ќе видиш дека напразно не зборувам, може само да немам убо сфатено :D

Еве, начекав некој post на некој форум за program power. Као демек, тоа била моќноста која може засилувачот да ја даде при „течење на програма“, односно при засилување на музика ::). Мене ако ме прашате, еден куп глупости... што ако слушам класика? Сигурно нема толку да се оптерети ни засилувачот, ни звучникот (мислам на бас звучникот) како во случај ако слушам некоја музика исполнета со многу ниски басови (пример, Dubstep).

Не знам, ова некако не ми прави логика... се знае, моќност се мери на таа и таа фреквенција и се дефинира при толку и толку изобличување. Ова ми е некако „млатење празна слама“. Нема репер, кој може да каже дали еден или друг музички стил е оној со кој треба да се тестира звучникот, засилувачот, што и да е. Затоа се прават мерењата на предвидливи периодични сигнали (синусоида, правоаголен, триаголен, пила, итн.), за да се има некој репер.

Е сега, ако се зема средна вредност од моќноста која засилувачот ја предал на звучниците во текот на еден ден тестирање (да бил „рокан“ еден цел ден) со најразлични стилови на музика, тогаш да... ова некако би правело логика... ама пак, изборот на стилови на еден и друг човек, нема да биде ист. Еве, на пример, јас би пуштал се што спаѓа во алтернативна и underground музика, некој друг можеби ќе пушта се што спаѓа во mainstream. И, што правиме сега? Сигурно нема јас и другиот (кој и да е) да добиеме исти резултати за средната потрошена моќност. Можеби ќе бидат блиски, но нема да бидат исти. И сега, на кој да се верува? Да, резултатот ќе се приближува кон некоја вредност со пролонгирање на тестирањето (на пример, ако се тестира недела или две, теоретски во бесконечност треба и јас и другиот тестер да добиеме идентични резултати), но повторно ќе бидат различни.

Како и да е, претходниов пасус од post-ов е само размислување, навистина не знам како се вршат мерењата и како се дефинира program power и не верувам дека и постои интернационален стандард за вакво нешто. Кој и да го измислил, не верувам дека премногу се има задлабочено во начинот на кој се вршат мерењата.

Технички гледано, му доаѓа нешто како музичка моќност... со таа разлика што музичката моќност точно се знае како се мери и што се смета за репер... за разлика од оваа моќност. Не барав премногу, но никаде online не начекав спецификации како се мери оваа моќност. Сите post-ови по форуми се во стилот на „хммм, оваа спецификацијава за program power ми се допаѓа, земи го засилувачот/звучникот“ ::). Една наука... „шо да ти распраам“ ::).

Code: [Select]
http://www.talkbass.com/forum/f15/whats-difference-between-rms-program-45816/
Quote
Continuous is the amount of power a speaker can handle if it were a single sine wave, ie; a tone test signal.

Program is your practical power rating. Program represents your average music and/or speech signals. The “average” user should match amplifier power to speaker Program power rating.

Peak is the power rating of occasional, short-duration signals like the initial hit on a cymbal crash.

Program is usually twice the continuous (RMS), and peak is twice the program (or 4x the continuous).

Note: An RMS amp rating directly correlates to a speaker's "continuous power " rating.


Here is a little more "scientific" version:

CONTINUOUS POWER
This power rating represents the most conservative statement of the capability of an amplifier. It is also called "RMS" power. It denotes the amount of power an amplifier can deliver when amplifying a constant steady tone. It is usually measured at a signal frequency of 1000 Hz for a specific distortion. The continuous power in watts: W = V2/R Power in watts equals the voltage squared divided by the resistance of the load.

PROGRAM MATERIAL
A signal, such as speech or music, that contains voltages continuously changing in both frequency and voltage (time and amplitude)

PEAK POWER
Peak power is used by some manufacturers in an attempt to "look better" in print and has no bearing on the actual performance of an amplifier. Usually, a power amp's peak power rating works out to be twice the program power and four times the RMS rating.
Some of these same manufacturers have come up with yet another power term referred to as "Instantaneous Peak Power," which is a further inflated and equally meaningless specification.

ПС: Еве уште нешто во контекст на program power rating-от.

Code: [Select]
http://www.doctorproaudio.com/doctor/temas/powerhandling.htm
Quote
3.b. Programme power. It is an archaic term that derives from old swept sinewave power tests. Nowadays, it does hold no real meaning. For most manufacturers, it is simply twice the average power, although other manufacturers may use ratios other than 2:1. It may be used as a guideline to the selection of amplifier power. For instance, a speaker with 300W average power and 600W programme power (2x300W) might use an amplifier with 600W output. This is for carefully controlled conditions; for more usual applications with some degree of abuse that amplifier would be too large.

Во право бев, не треба баш да се зема во предвид кога се купува опрема. Кратко и јасно, верувајте само на RMS rating-от ;).

Веќе се решив ке го изработам LEGEND-Stage Master 250W/8Ohms... планирам да земам трафо 1000W 2x55V е сега 55x1.41=77.55 е сега проблемот е во тоа што засилувачот работи на 70V дали ке можам да го свалам напонот на 70V планирам едно трафо(торусно) за една плочка(моно) :)

Мислам дека направи добар избор ;).

Не би требало да има проблем и со тој напон ;). Одземи пад на напон на диоди и напонот ќе падне на околу 76V, можеби и малку пониско од тоа ;). Треба да се провери на шемата, колкави се максималните напони кои може да се јават на краевите на полупроводничките компоненти, но не верувам дека 5 или 6V плус ќе направат проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."