Author Topic: Помош за сервисирање на засилувач LEPAI LP2020A+  (Read 622 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Помош за сервисирање на засилувач LEPAI LP2020A+
« Opened on 03.06.2013, Monday, 01:33:46 (Edited 03.06.2013, Monday, 01:36:29) »
појачалото не дава никаков звук, работи на 12в 2а релето си укл се нормално дали може да е отиден интегралецот, појачалото е изгорено на 1ви мај еден другар грешка ги има врзано + и - на акомулаторот
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за сервисирање на засилувач LEPAI LP2020A+
« Reply #1 on 03.06.2013, Monday, 01:38:12 (Edited 03.06.2013, Monday, 01:44:23) »
Да, ако изведено со интегрирано коло, најверојатно е изгорено интегрираното коло. Провери дали е изгорена и заштитната диода (ако воопшто ја има, претпоставувам дека станува збор за авто засилувач). Вакви кварови најлесо се проверуваат со сигнал трасер. Ако имаш некој при рака, испитај го засилувачот ;).

EDIT: Искрено, од сликиве, не знам за каков тип на засилувач станува збор ???. Работи на 12V, ама некако не ми личи на авто засилувач ???.



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Одг: Помош за сервисирање на засилувач LEPAI LP2020A+
« Reply #2 on 03.06.2013, Monday, 01:45:23 (Edited 03.06.2013, Monday, 01:49:03) »
Сега гледав на нет, треба да има диода, но мора да се види на самата плоча на влезот на напојувањето , има различни верзии на овој засилувач !


Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Засилувачот е сон, стварно вади феноменален звук работи на адаптер, ама 2 осмици ги шиба ко улаво и звукот е феноменален а една диода беше во спој, ја одлеми од овие брзите диоди беше
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи го реши проблемот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
не ти кажувам од претходно, ко работеше
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за сервисирање на засилувач LEPAI LP2020A+
« Reply #6 on 03.06.2013, Monday, 16:21:49 (Edited 03.06.2013, Monday, 16:24:34) »
Епа ако била во спој, си требал да ја замениш со друга, а не само да ја извадиш :S. Така само поголем проблем си направил :S. Си ја извадил заштитата :S. Да, засилувачот ќе работи, но нема заштита :S.

Како и да е, сега изгледа е изгорен интегрираниот засилувач, а можно е и некои други интегрирани и полупроводнички компоненти (ако има некои други) да бидат изгорени. Не знам како е изведена тонската контрола, ама ако е изведена со операциски засилувачи, можно е и таа да е изгорена :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."