Author Topic: Помош за засилувач со два влеза  (Read 7497 times)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Тука имаш веќе декодирање, микропроцесор веројатно, многу тешко да направиш такво нешто.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе имам како тоа што го постирав, ама сакам сам да си направам.

Тоа што сакаш да го направиш во домашни услови е скоро невозможно. Можеби и ќе успееш нешто вакво да направиш, но дур го направиш... ќе поминат години ;D.

А зошто едноставно не го модифицираш купечкото ;). Стави му појаки звучници, направи подобар и појак излезен засилувач и ете ти ;). Тие модификации ќе бидат многу поедноставни отколку да правиш нешто вакво ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #17 on 19.05.2013, Sunday, 18:42:39 (Edited 19.05.2013, Sunday, 18:52:08) »
Цело време пишувам дека сакам такво нешто да направам ама само со Audio In, без ништо друго. Само гласот да се подесува, а сигналот да доаѓа од MP3 плеер. Нешто слично на засилувачов со 2 LM386N-1 само шема неможам да најдам.


Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Стерео засилувач со 2 LM386

Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/amplifier/stereo-audio-amplifier-using-ic-lm386/
Жан

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #19 on 19.05.2013, Sunday, 19:30:40 (Edited 19.05.2013, Sunday, 19:47:18) »
Еве ја шемата со 1 интегралец

Code: [Select]
http://electronics123.net/amazon/datasheet/k115v2.pdf
Како да ја искористам шемава за да го направам појачалото со 2 интегрални кола.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Направи ја истата шема два пати.
Жан

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #21 on 19.05.2013, Sunday, 20:31:25 (Edited 19.05.2013, Sunday, 20:35:41) »
A како да бидат на ист потенциометар, и пота откако ќе ја направам како да ја поврзам само со еден влез да биде?

Споено мислење: 19.05.2013, Sunday, 20:35:41
И што е ова Jumper на 1 што е поврзан?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Е сега не те разбирам што сакаш да постигнеш.
Ако сакаш засилувачот да работи само со еден влез (моно), зошто тогаш бараш шема за стерео верзија со две интегрални кола?
Ако сакаш да слушаш музика на два звучника (стерео), тогаш не треба да ги спојуваш двата влезови во еден, треба да работат посебно лев, посебно десен канал.
Жан

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Абе сакам преку еден аудио конектор да пуштам музика, и од засилувачот да вади стерео. Како слушалки за телефон што се. На пример од телефон кога ќе пуштам некоја песна стерео што е, звуците што од лева страна не се слушаат, а на слушалки се слушаат од лева страна.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за засилувач со два влеза
« Reply #24 on 19.05.2013, Sunday, 20:58:32 (Edited 19.05.2013, Sunday, 21:03:47) »
Абе сакам преку еден аудио конектор да пуштам музика, и од засилувачот да вади стерео. Како слушалки за телефон што се. На пример од телефон кога ќе пуштам некоја песна стерео што е, звуците што од лева страна не се слушаат, а на слушалки се слушаат од лева страна.

Ти всушност бараш стерео засилувач.

Ако сакаш да направиш само засилувач (моно или стерео), разгледај ја оваа тема ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
Изостави го грецот, трансформаторот, кондензаторот C3, кондензаторот C2, стабилизаторот IC1 и диодите D1 и D2 ;).

Направи си две вакви и не се мисли многу ;).



Батали тоа што пишува од 3 до 6V, може да се напојува и од 9V без проблем. VR1 може да биде и поголем, вредноста не му е критична ;). C3 може да го изоставиш, а на влез од колото, меѓу VR1 и пинот 2, може да поставиш кондензатор за спрега, а истиот тој кондензатор може да биде поставен и на IN влезот (горниот пин од VR1).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Не се разбираме од почеток на темава, или барем јас не разбирам што сакаш да направиш

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Абе сакам преку еден аудио конектор да пуштам музика, и од засилувачот да вади стерео. Како слушалки за телефон што се. На пример од телефон кога ќе пуштам некоја песна стерео што е, звуците што од лева страна не се слушаат, а на слушалки се слушаат од лева страна.

Ти всушност бараш стерео засилувач.

Ако сакаш да направиш само засилувач (моно или стерео), разгледај ја оваа тема ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=6351.0
Изостави го грецот, трансформаторот, кондензаторот C3, кондензаторот C2, стабилизаторот IC1 и диодите D1 и D2 ;).

Направи си две вакви и не се мисли многу ;).



Батали тоа што пишува од 3 до 6V, може да се напојува и од 9V без проблем. VR1 може да биде и поголем, вредноста не му е критична ;). C3 може да го изоставиш, а на влез од колото, меѓу VR1 и пинот 2, може да поставиш кондензатор за спрега, а истиот тој кондензатор може да биде поставен и на IN влезот (горниот пин од VR1).

Ама не ми е јасно како да ги поврзам на еден стерео конектор



Кабелот од телефонот со ваков излез да биде.

И дали би можело некако да се поврзат на еден звучник, зошто тоа купениот засилувач што ми е мислам дека има само еден звучник ама пак вади стерео звук, тие звуци што не се слушаат на телефонот кај засилувачот целосно се слушаат.

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Стерео звук е ефект кој се добива кога имаш два канали и звукот е сниман со два микрофони за да се добие ефект на три димензионална околина кога ние ке го слушаме со нашите две уши( лев канал лево уво, десен канал десно уво). Значи дека неможеш стерео со еден звучник.

А можеш од кабелот да земеш еден канал и да го приклучиш на еден засилувач, но не гледам начин за стерео конфигурација без два засилувачи и два звучници.

Offline StefanKTS

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Епа изгледа има мал звучник од внатре, од надвор на кутијата има само еден звучник

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно младиов колега не и знае до крај правилата: стерео сигналот преку тој 3,5 мм џек треба да го однесеш на стерео потенциометар за подесување на јачината на звукот ( волумен) ,а потоа за да добиеш стерео звучна слика ти се потребни два истоветни појачувачи ( дали посебно два моно или еден стерео појачувачи не е важно!).Потоа од секој појачувач добиваш посебен излез за звучник ( L i R - лев и десен) кои треба да бидат идентични по јачина и квалитет.Значи,дали ке биде појачувач со два моно излези или еден стерео појачувач,тоа не е толку битно.